Díky světlým obkladům se koupelna opticky zvětšila a získala praktický a...

Díky světlým obkladům se koupelna opticky zvětšila a získala praktický a nadčasový vzhled. | foto: Jaroslav Kvíz

Po patnácti letech nadešel čas na předělání koupelny včetně obkladů

  • 41
Koupelna zařízená přibližně před patnácti lety se mladým manželům nelíbila, rozhodli se ji zcela předělat. Vkus předchozích majitelů byl prostě jiný. Jenže zatímco většina lidí nahrazuje vanu sprchovým koutem, u této proměny bylo přání investorů opačné: vanovou koupel totiž oba milují.

Rekonstrukci koupelny svěřili manželé Michaele Kohoutkové ze studia Flexi. Její návrhy totiž znali a líbil se jim její přístup: design musí podle ní vždy odpovídat funkčnosti. A naopak. Kromě nahrazení sprchového koutu vanou si majitelé přáli změnit ještě barevnost koupelny. Měli představu světlého, nadčasového a harmonického prostoru.

Původní koupelna se sprchovým koutem

„Protože v bytě potřebovali bydlet co nejdříve, bylo nutné zvládnout celou rekonstrukci během 14 dní, a to včetně odstranění původních obkladů i sanity. A také včetně vyřešení některých problémů, které se při rekonstrukcích objeví v nejméně vhodný okamžik. Naštěstí firma, které jsem práci svěřila, má, jak říkám, ́mozek ́, takže i nečekané potíže dokážou rychle vyřešit,“ prozrazuje Michaela Kohoutková.

Mladá designérka tak koupelnu nejen navrhla, ale také dohlédla na celou rekonstrukci. Majitelé, kteří se rádi vzdali stavebního dozoru v její „prospěch“, jí maximálně věřili, ostatně dostali předem vizualizace, podle nichž se přestavba realizovala.

Sázka na jistotu

Většinu materiálů a zařizovacích předmětů vybírala Michaela Kohoutková, musela se však řídit cenovým rozpočtem investorů. Základní změnu představovala výměna sprchového koutu za akrylátovou vanu Duravit o rozměrech 180×80 cm.

„Má zpevněné dno a hrany, takže se neprohýbají. Díky technologii výroby takzvaného sanitárního licího akrylátu je zde minimální pórovitost oproti jiným výrobcům. To zaručuje, že akrylát bude držet stále stejnou barvu a nebude se špinit,“ vysvětluje Michaela Kohoutková.

Protože vanu chce dvojice využívat i ke sprchování, byla vana doplněna třídílnou vanovou zástěnou. „Zástěna je super,“ chválí výběr mladí manželé, „perfektně se skládá a zajišťuje nám dostatečný komfort při sprchování.“

Pokud jde o baterie, dostaly na přání majitelů přednost nástěnné. „Z mého pohledu bych použila raději podomítkové baterie, protože šetří místo a napouštění je tišší, ale investorům se ́nástěnky ́ líbily a také hlídali rozpočet,“ prozrazuje autorka projektu.

Výměna obkladů byla i kvůli nové vaně nezbytná, k dispozici nebyly žádné náhradní dlaždice. Obklady 30×60 a dlažba 60×60 jsou od firmy Polis (série New York City). Celoprobarvený materiál je rektifikovaný na 1 mm širokou spáru, což dobře vypadá, ale také se takový obklad dobře udržuje.

Minimum spár usnadňuje úklid a dodává obkladu na eleganci.

Na klozetu se šetřit nemá

Zatímco vana či baterie jsou od německých výrobců (baterie od Hansy, sprchové hlavice od Hansgrohe, vana a klozet od Duravitu), českou výrobu zastupuje umyvadlo a nábytek od Dřevojasu (série Qmax), které splnily jak estetické, tak funkční požadavky investorů.

Závěsné WC Duravit Durastyle se dovoluje šetřit vodu, a to díky ovládacímu tlačítku, které nabízí dvojí splachování. „Klozet se splachuje velmi dobře i pouhými 3,5 l vody díky splachovací technice Rimless, která nabízí dynamický průtok vody, a také otevřenému splachovacímu kruhu. Ten zaručuje snadnou údržbu, protože voda může volně vytékat do celé mísy. Celý vnitřní povrch se tak snadno očistí během jednoho spláchnutí,“ vysvětluje Michaela Kohoutková.

Nika nad pračkou je určena pro uložení pracích gelů a aviváže.

Mladá autorka projektu má v koupelnách ráda i funkční detaily, například niky, kam lze uložit tělovou či vlasovou kosmetiku a mít vše hned po ruce.

„Niky mám velice ráda. Je to příjemný úložný prostor, který zároveň působí i velice designově, pokud se třeba nasvítí a použijí se pěkné dekorace,“ říká Michaela Kohoutková.

A dodává: “V koupelně začíná a končí každý den, proto by měla působit harmonickým a uklidňujícím dojmem. Je to místo, kde se naladíme na nový den a večer rekapitulujeme, co jsme prožili. Proto bychom měli dbát na to, abychom se v ní cítili opravdu dobře.“