Koupelna po rekonstrukci

Koupelna po rekonstrukci | foto: Tomáš Dittrich

Z plesnivé koupelny vznikl elegantní prostor se šarmem první republiky

  • 19
Velký, ale také studený a vlhký prostor. Co s ním? Radikální proměnu koupelny v domě z dob první republiky podpořily stavební úpravy včetně nové hydroizolace. Výsledek ovšem stojí za to.

Koupelna sice prošla rekonstrukcí asi už před dvaceti roky, ale čas se na ní hodně podepsal, vlhko se neblaze podepsalo zejména na nábytku. "Prvorepubliková vila má svá technická omezení, ale chtěli jsme, aby neztratila na svém půvabu a atmosféře, aby se podařilo uchovat genia loci místa," říká majitelka.

Zároveň si však majitelé přáli praktickou nadčasovou barevnost a snadnou údržbu. Rozmístění jednotlivých zařizovacích předmětů měnit nechtěli a vlastně ani nemohli, rozvody vody a odpady byly dané. Na koupelnu v přízemí totiž "navazuje" druhá v prvním patře.

Původní koupelna

Vlhko se v koupelně výrazně podepsalo na nábytku.

Sázka na českou kvalitu

Špatně provedená hydroizolace (v některých místech navíc nebyla vůbec) v kombinaci s celkově chladným domem si vynutila radikální stavební úpravy. Vlhko a plísně měly dostat definitivní stop. Díky kvalitní práci řemeslníků se vše podařilo, vydatně přispěla nová hydroizolace a podlahové vytápění.

S výběrem obkladů a kladečským plánem pomohl majitelům designér Pavel Novák z Creative Shopu RAKO. Doporučil zvolit decentní bílé obklady ze série Optica ve formátu 30 × 60 cm, které oživuje elegantní hnědá a béžová listela barevně korespondující s dlažbou Sandstone Plus 30 × 60 cm na podlaze.

Bílé obklady Optica (RAKO) doplnily béžové a hnědé listely z téže série. Pod dlažbou je podlahové vytápění.

Listely vytvářejí spolu s atypickými okny v koupelně atmosféru odpovídající vile z první republiky. Obklady vyšly v rozpočtu zhruba na 50 000 korun. "Díky počítačové vizualizaci jsme si mohli vybrat z několika variant, je to skvělá pomoc," dodává majitelka.

Styl vyžaduje jednotný koncept

Aby koupelna působila stylově čistým dojmem, zvolili majitelé zařizovací předměty z jediné koupelnové řady, a to Chrome, kterou navrhl designér Kryštof Nosál pro značku Ravak.

"Kromě klasické vany Chrome s délkou 175 cm, kde nejvíce relaxuje dcera, mám velkou radost ze sprchy s bezpečnostním transparentním sklem," tvrdí majitelka.

Sprcha, umyvadlo včetně skříňky o rozměrech 80 × 49 cm, i všechny baterie jsou tak z řady Chrome. Kompletní vybavení koupelny nakonec majitele přišlo asi na 60 000 korun.

Pračka a ostatní spotřebiče včetně kotle jsou za roletou, kde se našlo místo i pro police na ručníky. Závěsný klozet dnes už patří ke standardu.

Dostatečně velký prostor koupelny dovolil, aby její část "zabraly" pračka, sušička a bojler schované za stahovacími roletami. Koupelna tak vypadá stále uklizená, přitom vše je okamžitě k dispozici. Náklady na toto řešení jsou v porovnání s pořízením vestavných skříní, kam architekti často doporučují uložit technické zázemí, opravdu minimální.