V obývacím pokoji nechybí plátno pro promítání. Pokud je stažené, září do...

V obývacím pokoji nechybí plátno pro promítání. Pokud je stažené, září do prostoru LED obraz. Bílá barva zvětšuje prostor. | foto: Jaroslav Kvíz

Garsonka pro mladého muže se po rekonstrukci posunula do jiného světa

  • 88
Garsonku na Praze 4 obýval mladý muž již několik let, ale teprve nyní se odhodlal k radikální rekonstrukci. Tu sice nechal na profesionálech, ale důsledně mluvil do jejich nápadů.

"Základním a prvním krokem byla úprava dispozice bytu. Zaměřujeme se především na funkčnost, proto jsme se i zde snažili respektovat potřeby zákazníka," vysvětluje Ing. Tomáš Zima z firmy Kouba interier, která zvládla rekonstrukci na klíč včetně nábytku.

Klient dostal několik variant, nakonec však rozvržení bytu zůstalo víceméně podobné původnímu stavu. "Chtěli jsme se zbavit dvojlůžka, které tvořilo dominantu bytu. Návrh přesunout spaní na místo bývalé kuchyně se však klientovi nelíbil, dal přednost oddělené kuchyni. Nakonec jsme tedy navrhli rozšířené sklopné lůžko," popisuje Ing. Alena Koubová.

Původní kuchyň po odstranění investorské linky

Původní koupelna

Změny uvolnily prostor

V nové dispozici zůstala malá vstupní chodba, v níž autoři rekonstrukce umístili na levou stranu velkou šatní skříň, která je jediným velkým úložným prostorem v bytě. K bytu naštěstí náleží komora hned vedle bytu, kde si majitel odkládá jak sezonní oblečení, tak i úklidové a sportovní věci. Z chodby se vstupuje posuvnými dveřmi do koupelny i obytné místnosti.

Koupelna zůstala stejně jako v původním stavu spojena s WC, nepraktickou malou vanu však nahradil prostorný sprchový kout.

V obývacím pokoji představuje nosný úložný prvek knihovna, v níž má majitel dostatek místa na knihy. Na vedlejší stěně je pak zmiňované sklopné lůžko. Na ně bude v budoucnu navazovat další otevřená knihovna až k balkonovým dveřím. V pokoji zatím není jídelní stůl, který majitel také teprve plánuje, i když mu v jeho single životě příliš nechybí. Moc toho totiž doma nenavaří.

Pohled z "obýváko-ložnice" do malého kuchyňského koutu

Kuchyňský kout je oddělen posuvnými dveřmi. V sestavě našla místo lednice, malá myčka, pračka, varná deska a trouba.

Materiálové a barevné řešení

"Majitel měl jasný požadavek, v bytě nechtěl žádný dekor dřeva. Naopak se mu líbí bílá a šedá. Bílé lamináty byly tedy jasnou volbou na veškerý nábytek," popisuje Alena Koubová.

Na podlahu tak použila vinyl v jemném dekoru kamene. Sterilnost pokoje rozbíjí stěna s imitací betonu. Na ní je umístěná televize, na šedé vyniknou i oboje bílé posuvné dveře.

Stejný materiál, tedy imitace betonu, je i za kuchyňskou linkou. Zde byla však kvůli snadné údržbě a praktičnosti upravena ochranným lakem.

V knihovně pak zaujme světelný LED obraz, který byl snem majitele. Před obraz je možné spustit plátno a promítat na něj filmy za zabudovaného projektoru.

Nedílnou součástí řešení interiéru je i osvětlení. "Oblíbené jsou dnes kastlíky v sádrokartonovém podhledu, které umožňují instalovat LED pásky nebo trubice pro nepřímé osvětlení prostoru," upozorňuje Tomáš Zima.

V celém bytě byla použita jednotná vinylová podlaha. Dveře do předsíně jsou posuvné do pouzdra ve zdi, šetří tak místo.

Hlavní osvětlení místnosti zabezpečuje čtvercové svítidlo zabudované do podhledu. Chodbu, koupelnu a kuchyň osvětlují LED bodovky, také skryté v podhledu.

Pánské barvy

Koupelna je v ryze pánských barvách. Šedý velkoformátový obklad doplňuje černá mozaika, koupelnová skříňka byla vyrobena na zakázku v šedočerném laku. Pod volnou nikou najdete zapuštěnou zásuvku jako úložný prostor pro nezbytné drogistické záležitosti.

"Kvůli vedení odpadu je vyzděná sprcha na přibližně 15 cm vysokém schůdku, plocha se vyspádovala k jedné straně, kde je atypický odtokový kanálek s délkou 130 centimetrů," vysvětluje Alena Koubová.

Koupelna je v pánském stylu.

Autoři proměny

Ing. Alena Koubová *1979
Absolventka Stavební fakulty ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce.

Ing. Tomáš Zima *1982
Absolvent Stavební fakulty ČVUT, pracoval v architektonickém atelieru Cigler Marani Architects, kde se podílel na tvorbě řady významných administrativních, multifunkčních a bytových projektů. Své zkušenosti nyní zúročuje při vedení stavebních zakázek.