Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po rekonstrukci se rodinný dům probudil do jiného století. Dostal i výtah

  1:00aktualizováno  1:00
Krásná lokalita, ale malý pozemek. Starý rodinný dům měl proto poměrně malou zastavěnou plochu, zato tři podlaží i suterén. Náročná rekonstrukce se tak odvíjela pod heslem "pohodlí a otevřený prostor".

Centrem jídelní části je velký stůl, větší část kuchyně je v místech, kde byla původně jen terasa. | foto: Jaroslav Kvíz

Rodina paní Marie postavila rodinný dům už ve 30. letech minulého století na okraji pražského městského lesoparku (přesněji polovinu dvojdomu). S plochou atraktivních pozemků s výhledem na Prahu se již tehdy šetřilo.

Může se hodit

Chcete už konečně hezky bydlet? Vyberte si z nabídky domů, bytů i pozemků k prodeji i pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Jakékoliv interiérové přestavby poptejte zdarma na AAAPOPTAVKA.CZ a vybírejte z nabídek ověřených firem a živnostníků z celé ČR.

Aby zbyla alespoň trochu přiměřená zahrada, rozhodli se tehdejší stavitelé nahradit to, co chybělo na zastavěné ploše, výškou domu. Tři patra však vedle krásného výhledu přinášela i problémy.

"Moje babička se dožila 99 let, maminka jen o rok méně. Pamatuji se, jak zůstaly doslova uvězněné v nejvyšším podlaží a nemohly sejít dolů do kuchyně, kde to ´žilo´. Věk a nepohodlné točité schodiště jim to nedovolily. Proto jsem si přála výtah a nové schody. Jen jsem myslela, že se pro ně nenajde místo. Architekti to však dokázali," chválí paní Marie.

Výtah s prosklenými dveřmi spojuje tři nadzemní podlaží a suterén.

Výtah s prosklenými dveřmi spojuje tři nadzemní podlaží a suterén.

Na rekonstrukci se dobře připravila. Dlouho hledala inspiraci, nestála o minimalistický, studeně působící prostor. Přála si nadčasový interiér, kde se bude rodina dobře cítit. Vhodného architekta tak našla až po dvou letech.

"V jednom časopise jsem objevila dům od architekta Langera, časem jsem našla jeho další práce. Když jsme se setkali, lidsky i profesně jsme si prostě sedli. A to je moc důležité," zdůrazňuje investorka.

Fotogalerie

Při rekonstrukci pamatovala na veškerý komfort a vychytávky, který budou jednou s manželem možná potřebovat.

Zatím se prohánějí na lyžích nebo na golfovém hřišti. Architekti z prostějovského studia CAD projekt plus, kteří působí často i v Praze, jim vyšli maximálně vstříc.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse ani zveřejněny fotografie domu zvenčí.

Rekonstrukce od sklepa

Přibližně 80 let starý dům měl tři nadzemní podlaží. Sklep v suterénu sloužil jako sklep na uhlí, chyběla garáž. Architekti při rekonstrukci proto zásadně změnili dispozice, nově je zrealizovaná také přilehlá zahrada.

Aby byla dodržena veškerá pravidla o nutném odstupu staveb od sousedů (a také slušnost vůči nim), byla garáž umístěna do suterénu, lze z ní přímo vejít do domu. V původním uhelném sklepě se výrazně snížila podlaha, aby se dosáhlo dostatečné výšky místnosti.

Wellness v suterénu - zde bývalo pouze uhlí. Snížením podlahy se podařilo

Wellness v suterénu - zde bývalo pouze uhlí. Snížením podlahy se podařilo dosáhnout příjemné světlé výšky prostoru.

Dům se nyní vytápí plynovým kotlem (ohřev teplé vody zajišťují solární panely na střeše), takže místo uhlí tu mají majitelé k dispozici pro relaxaci a oddych wellness se saunou, vířivkou a sprchovým koutem. Výtah končí právě zde, takže nic nebrání častým návštěvám.

"Přátelé mě zrazovali, že se nám brzy omrzí, ale je to právě naopak," prozrazuje paní Marie. Součástí tohoto podlaží je také technická místnost a sociální zázemí.

Vstup do objektu tvoří prostorné zádveří, z něhož je přístupná hlavní obytná část, schodiště, výtah a místnost s WC. Obývací pokoj, jídelna a kuchyň jsou navrženy jako společný prostor. Kuchyň vznikla v přístavbě v místě bývalé terasy směřující na severní stranu domu. I proto otevřeli architekti výhled z kuchyně třídílným oknem i na příjemnější, východní stranu. Součástí přízemí je také terasa, která je orientovaná k zahradě.

Z prostorného zádveří se vstupuje do hlavní obytné části, na schodiště, do

Z prostorného zádveří se vstupuje do hlavní obytné části, na schodiště, do výtahu a na WC. Nechybí zde samozřejmě lavička usnadňující obouvání.

Druhé nadzemní podlaží tvoří prostorná ložnice, na níž navazuje koupel s šatnou osvětlenou denním světlem. Východní část dispozice vyplňuje pracovna sloužící i jako druhá ložnice a chodba zakončená oknem, kde tak mohl vzniknout malý pracovní kout pro paní Marii.

Třetí podlaží nabízí velkou volnočasovou místnost, kterou využívají jako hrací místnost hlavně vnoučata. Je z ní výstup na příjemně velkou terasu orientovanou na jihovýchodní stranu.

V podkroví je také koupelna, připravené jsou prostory pro malou kuchyň a šatnu. "Možná se sem nastěhuje časem některé z vnoučat, aby se o nás postaralo," usmívá se majitelka. Všechna podlaží domu jsou propojena výtahem.

Rošt s elektrickým ovládáním a vysoká ložná plocha - příprava na dobu, až

Rošt s elektrickým ovládáním a vysoká ložná plocha - příprava na dobu, až klouby nebudou chtíti tolik poslouchat.

Šatna s oknem udělala majitelům velkou radost. Levá strana patří manželovi,

Šatna s oknem udělala majitelům velkou radost. Levá strana patří manželovi, pravé jeho ženě.

Vzájemné pochopení

Rekonstrukce trvala celkem rok a půl, prodloužilo ji právě složité umístění garáže do suterénu. "Na tu dobu jsme si pronajali malý dvoupokojový byt. Mělo to jedno obrovskou výhodu, všechno nepotřebné šlo pryč. Nakonec jsem si nechala jen pár rodinných památek, a to včetně skleníku a porcelánu, který sbírala maminka a pak i já. Architekt Langer nebyl ze skleníku nadšený, ale chápal mé důvody," říká paní Marie.

"Při navrhování interiéru bytů nebo rodinných domů je vždy pro architekta důležité najít společnou řeč s investorem. Architekt by měl naslouchat majitelům, jejich přáním, zvykům a představám o novém bydlení. Svými profesionálními zkušenosti pak navrhnout takový interiér, který nejen vyhovuje všem požadavkům investora, ale také sladí tyto představy s vlastním estetickým řešením," dodává architekt Langer.

"Souboj" mezi světlou a černou pohovkou nakonec vyhrála druhá z nich.

Nábytek na míru

Celým interiérem domu prochází na míru zhotovený nábytek v kombinaci barevného laku ve vysokém lesku (od bílé a béžové přes šedozelenou a zelenožlutou) s přírodní dýhou od firmy Hénik interier z Měrovic nad Hanou, s níž architekt Langer rád spolupracuje.

Jen kuchyni dodala firma Schűller, která dokázala tvarově i materiálově propojit sériově vyráběné skříňky s nábytkem na zakázku.

Ve vstupní hale a obývacím prostoru včetně kuchyně (i ve wellness) se objevuje bílá barva. V dalších pokojích, jako jsou ložnice a pracovna, byly barvy sladěné s jiným druhem dýhy do šedozelena nebo zelenožluta.

Pohodlí je zde na prvním místě, proto je myčka umístěna dostatečně vysoko, aby...

Pohodlí je zde na prvním místě, proto je myčka umístěna dostatečně vysoko, aby nebylo nutné se k ní ohýbat.

Úchytky tu nikdy nenajdete. Systém push dovoluje se pouze dotknout lehce dvířek či zásuvek. Ty pak snadno vyjíždějí. "Občas mě to i zlobí, třeba když je jen otírám, nechci, aby se otevíraly, ale pokud si porovnám výhody bezúchytkového provedení a zásuvek či dvířek s úchytky, dala bych vždy přednost první variantě. Musíte se s tím jen naučit žít," tvrdí paní Marie.

Podobně s nadhledem řeší skleněné zábradlí, které po návštěvě vnoučat nese občas jejich otisky. Za pocit vzdušného prostoru však majitelům tato nevýhoda stojí.

Na rady architekta nedala majitelka jen v případě prosklené niky vedle krbu, kde měly být podle návrhu kmínky bambusu. "Při rosení živých květin končívá občas voda i na skle, čištění je práce navíc," prozrazuje vzorná hospodyně.

Celý prostor sjednocuje dubová podlaha.

Celý prostor sjednocuje dubová podlaha.

Plánované pohodlí

V domě se změnilo schodiště, točité a nepohodlné je dávnou minulostí. Na přání majitelů tu nenajdete ani vanu. "Celý život mi vana vadila," prozrazuje majitel. Zato si potrpí na perfektně vybavenou kuchyň, protože rád vaří. Nepříliš častý doplněk tuzemských kuchyní, baterii u varné plochy, takzvaný pot filler, si nemůže vynachválit.

"I když vařím jen vajíčka, vodu si beru už jen zde," popisuje. Spokojený je také s výsuvnou digestoří, drtičem odpadků nebo zvýšeným umístěním myčky nádobí. Jednou i nadšeného lyžaře a golfistu záda bolet možná začnou…

Pokud jde o pohodlí a ergonomii, která mu napomáhá, na to dohlížela hlavně majitelka: klozetové mísy se tak třeba umístily deset centimetrů výš, než bývá zvykem, výrazně zvýšené jsou také postele. Chválou nešetří ani na centrální vysavač. Vyzděná lavička ve sprchovém koutu nebo lavice ve vstupním prostoru svědčí o tom, že vše pečlivě plánovala. Společně s architektem.

Vanu majitelé odmítli, zato mají radost z vyzděného sedátka ve velkém sprchovém...

Vanu majitelé odmítli, zato mají radost z vyzděného sedátka ve velkém sprchovém koutu.

"V tomto případě se nám podařilo vytvořit společné dílo, se kterým jsou spokojeny obě strany. Na první pohled se zdá být samozřejmý soulad investora s architektem, ale není to pravidlem. Potom dochází k větším kompromisům, ať pro architekta nebo investora a nebývá to v konečném důsledku dobré. Buď je nespokojený architekt, nebo investor lituje, že se nechal přesvědčit a necítí se ve vytvořeném interiéru příjemně," hodnotí spolupráci s investory architekt Langer.

CAD Projekt plus

Architektonické studio CAD Projekt plus z Prostějova nabízí svým zákazníkum komplexní zajištění projektu staveb včetně návrhu interiéru, poradenskou a inženýrskou činnost od vyřízení územního řízení, stavebního povolení až po výběr dodavatele a dozorování stavby či kolaudaci.

Vedle navrhování soukromých rodinných domů a bytů či veřejných staveb se věnuje i rekonstrukcím a urbanismu.

Nejčtenější

Výjimečnost přináší koncepce a materiálové provedení domu, který stojí ve...
Dvojvila v Kuvajtu má minimalistický interiér a garsonky pro řidiče

Dva bratři a jejich rodiny se rozhodli, že si postaví společný dvojdomek. Dům na předměstí hlavního města Kuvajtu ve čtvrti Al Yarmouk má dvacet koupelen,...  celý článek

Mírně svažitý pozemek při stavbě domu nebylo nutné nijak zvlášť modelovat.
Dřevo fasády svého domu čistí savem, o šedivou patinu nestojí

Rodina se dvěma dětmi hledala nemovitost v blízkosti Prahy skoro rok. Pak se od známých dozvěděli o příležitosti koupit pozemek v Mnichovicích a stejným...  celý článek

Sousedova zídka se značně naklání.
Sousedova zídka se kácí na náš pozemek. Na opravu prý nemá peníze

Bydlíme v řadovce a bojujeme se sousedem a s jeho zídkou, která se nebezpečně naklání na náš pozemek. Soused tvrdí, že na opravu nemá peníze a že jsme špatný...  celý článek

Nový vhodný nábytek by si měli lidé pořizovat ještě před odchodem do důchodu.
Co změnit v bytě, aby se v něm dobře cítil padesátník i senior

Slovo senior nezní příliš populárně, ale starším pětašedesáti let se stane většina z nás. I bydlení ve stáří má svá specifika, která se postupem času ještě...  celý článek

Šperkem obývací zóny je ikonická stojací lampa Arco značky Flos.
V cizím domě o cizích problémech s bývalou modelkou Martinou Šmukovou

Martina stojí už pět let v čele nadace Pink Bubble pomáhající mladým onkologicky nemocným pacientům, kterým říká důvěrně bublinky. Jak se vyvíjí její třetí...  celý článek

Další z rubriky

Oblé stěny dýhované knihovny přidávají interiéru na útulnosti. Majitel chtěl...
Ve velkém bytě si mohli dovolit dvě ložnice i technickou koupelnu

Prostor s plochou 232 metrů čtverečních v bratislavském Starém Městě byl deset let neobývaný. Majitel se nakonec rozhodl pro zásadní rekonstrukci, a to přesto,...  celý článek

Obývací pokoj po rekonstrukci - kvůli kocourovi bylo nutné zapomenout na...
Jak se staví sen v bytě, kde se ložnice vešla do kostky v obýváku

Pro Kateřinu platí pořekadlo „do třetice všeho dobrého“. Zlého ji bohužel potkalo dost: první manžel se neštítil násilí, byl gambler a dokonce ji bil, jedna z...  celý článek

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.