Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radost nám nikdo nevezme, řekli si manželé a vybudovali ráj na zemi

  1:00
Sejde se Brit a Francouz v italské vile a opraví ji, aby se v ní setkal celý svět. To není začátek vtipu, ale novodobá historie domu postaveného v samém podpatku italské boty, slunné a lenivé Apulii, které se říká Karibik Evropy.
Jedna z teras domu, která navazuje přímo na jídelnu a kuchyň, má vyhlídku na...

Jedna z teras domu, která navazuje přímo na jídelnu a kuchyň, má vyhlídku na původní tradiční trulli. | foto: www.fabricebejjani.com

Mladý architekt Fabrice Bejjani v návrzích použil nejen tradiční místní materiály, jako je například chladný kámen a nákladný mramor, ale využil i celé původní stavební konstrukce, typickou kruhovou dispozici původních domků zvaných trulli. Vše umně nakombinoval se soudobou architekturou a vzniklo unikátní luxusní letní sídlo.

Původních kamenných staveb místních rolníků, domků trullo, je jihoitalská Apulie plná. Jsou rozeznatelné na první pohled. Špičaté střechy s věžičkami nabízely přístřeší přímo na pastvině, běloskvoucí se trulli poslepované do dlouhých řad sloužily i jako vynikající sklípky pro uchovávání vína, oleje a potravin.

Unikátní luxusní letní sídlo

I více než čtyři století staré stavby dodnes poskytují ubytování nejen místním, ale i turistům. Jednotlivé kruhovité trulli se shlukují k sobě a dohromady mohou vytvořit hnízdo o více než deseti pokojích. Z nejkrásnějších a nejstarších trulli se dnes staly také výletní atrakce.

S jednou z trulli se setkal i britský manželský pár, který trávil dovolenou na poloostrově Salento. Tajnosnubná architektura a atmosféra místa, obklopeného nekonečnými poli olivovníků, jim okamžitě uhranula a rozhodli se domek s pozemky zakoupit.

Prvotní nadšení z impulzivního nákupu jim ale záhy zkalila malá využitelnost domu a místní velké provozní náklady. Manželé si ale nenechali radost vzít a namísto toho, aby nové letní sídlo opět prodali a peníze šetřili, zainvestovali znovu.

Vybrali si pařížského architekta Fabrice Bejjaniho a požádali ho o návrh luxusní vily. Zadání bylo náročné: stavba musí sloužit plnohodnotně jak majitelům, tak hostům, kterým se bude pronajímat, a přes velké inovace nesmí místo ztratit kouzelného genia loci.

Bejjani k původnímu domku trulli, stojícímu v mírném svahu, navrhl dvě samostatná vilová křídla. První slouží k pronájmu a vydělává na splátky, druhé obývají sami majitelé, kdykoliv si během roku najdou volno a mohou přiletět z Londýna. Moderní a střídmé tvarosloví přístaveb se skvěle s trulli propojilo i díky použití jednoduchých původních materiálů, jako je kámen nebo narůžovělý luxusní mramor trani, který byl jedním z nejoblíbenějších už ve starověkém Římě.

Špičaté střechy s věžičkami nabízely přístřeší přímo na pastvině.

Ve vile o rozloze tři sta padesát metrů čtverečních je dnes šest ložnic, sedm koupelen, obývací pokoj, kuchyň a společné venkovní obytné schody s terasou, na kterou navazuje bazén. Velkorysá francouzská okna snadno propojují interiéry se zahradou, balkony a terasami.

Na venkovní terase se schází pravidelně celá rodina, pohodlně zde může stolovat až patnáct strávníků. Okolo celého domu jsou připravena další stinná posezení, která garantují komfort a soukromí všem obyvatelům, uvnitř kamenného trulla je příjemně chladno i za poledního žáru.

Trullo je šest metrů vysoké a stěny má široké dokonce tři metry. Ochlazení nabízí i přírodní venkovní sprcha u bazénu. Ten má stěny a dno zdobené černou mozaikou značky Bisazza, díky které se voda velmi rychle vyhřeje i na jaře a na podzim.

Autorem vily je pařížský architekt Fabrice Bejjani.

Bejjani interiéry vily zařídil s nevtíravou elegancí a jednoduše, aby nepřebíjely zážitky a výhledy, kterých se hostům dostává při každém pohledu z okna. Bejjani v Paříži působí téměř dekádu, původem je ale z Libanonu. Kámen, dřevo a kov jsou podle něj materiály, které najdou uplatnění vždy a všude, ať už se jedná o městský byt, nebo venkovskou usedlost.

Naopak je podle Bejjaniho mnohem více míst, kde plast a další umělé materiály budou působit jako pěst na oko. Dokonalým příkladem může být právě tato vila. Pokud architekt potřebuje použít subtilnější materiály, sáhne raději po ratanu, skle nebo úplně obyčejném drátu, který může sloužit i velmi dekorativně.

Díky svému neevropskému původu dokázal autor najít svébytný rukopis, který eklekticky propojuje minimalismus, ale zároveň neuhýbá ani před luxusními detaily. Inspiraci hledá při cestách po celém světě.

Kostry zelených křesílek v obývacím pokoji v tradičním domě jsou z Bejrútu.

Na výpravy se vydává především proto, aby našel spolehlivé a kvalitní dodavatele. Kostry zelených křesílek v obývacím pokoji v tradičním domě pocházejí z Bejrútu, bohatá látka, kterou jsou čalouněné, je od špičkové milánské firmy Dadar. Úložné prostory, komody a kabinety byly vyrobeny podle architektova návrhu z ořechového dřeva místními truhlářskými dílnami. Stůl s mramorovou deskou v jídelně vyrobili také zdejší řemeslníci.

Ne všechno vybavení ve vile je ale nové a vyrobené na míru, ba naopak. Svítidla jsou ze starších kolekcí francouzské nábytkářské firmy Ligne Roset nebo od neznámých značek z šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Bejjani je nakupuje na bleších trzích a v bazarech, po návratu do Paříže je repasuje a postupně instaluje do svých realizací.

Doplňky dovezl Fabrice Bejjani z nejrůznějších koutů planety: obrazy jsou z Číny, Madridu i Afriky, drobné dekorace a textil pochází z Kanady, Dánska, Indie a Japonska. Některé z polštářů a závěsů jsou z kolekce módní značky Missoni.

Práce na vile byly dokončené loni v létě.

Designér se ale neštítí ani zařízení z velkých obchodních řetězců: například svíce a svícny nakoupil ve velkém množství v IKEA, další nezbytnosti, jako jsou například zrcadla, v obchodech Habitat nebo Zara Home. Běžné je i vybavení koupelen: sanita je značky Ideal Standard.

Stěny zdobí velkoformátové černobílé fotografie Gabriela Martela s momentkami z Maroka, které střídají vlastní autorská díla majitele domu. Na nich je zachycen klid a pohoda poloostrova, kterému se stres obloukem vyhýbá.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...