Kamenné zdi při přestavbě doplnil betonový tunel.

Kamenné zdi při přestavbě doplnil betonový tunel. | foto: Luis Gordoa

Rodiče mu dali starou prádelnu a kůlnu. Přestavěl je na perfektní bydlení

  • 39
Mladý mexický historik vyřešil své bydlení díky rodičům. Ti mu věnovali starou prádelnu a kůlnu na zahradě. Díky odvážnému řešení má skvělý dům se samostatným vchodem.

Město Cuernavaca má příjemné klima. Venkovní teplota se po celý rok pohybuje okolo 20 stupňů Celsia, kvetou zde nepřetržitě exotické bugenvilie, jasmín i koberce sedmikrásek. Bohaté historické centrum a živý folklór lákají turisty a také místní usedlíci si zdejší život pochvalují.

Rekonstrukce z Mexika

Když čerstvě vystudovaný historik přemýšlel, kde začne budovat vlastní domov, předem věděl, že omezené finance mu nedovolí pustit se do velkých projektů. Přesto se chtěl odstěhovat od rodičů a osamostatnit se. Naštěstí na zahradě rodného domu, jedné z historických haciend v původním jádru města, zůstal sedmdesát let starý blok s prádelnou, kůlnami, garáží a technickým zázemím, který ležel posledních pár let ladem.

Mladík nejprve uvažoval o velmi skromné rekonstrukci celého objektu. Plánoval, že si postupně našetří na lepší. O pomoc požádal svou přítelkyni architektku a designérku Lilianu Rebollo Uribeovou z mexického studia APT arquitectura para todos.

Hledáte rodinný dům?

Vybírejte v jedné z největších databází rodinných domů v ČR na Reality.iDNES.cz.

Ta mu provizorium okamžitě rozmluvila a navrhla jednoduchou a účelnou přestavbu s historickými prvky a moderní architekturou. Lilian Rebollo Uribeová zachovala poctivé a masivní kamenné zdivo, ke kterému přidala betonový vstupní tunel. Ten míří oknem do ulice, a tak se z něj časem stal poznávací a orientační bod. Díky citlivému napojení na původní obvodovou zeď haciendy a zachování zdobné dřevěné brány tak celek nepůsobí přepjatě a nikoho neruší.

Také v interiérech se Lilian pustila do příjemných kombinací starého s novým. Poté, co zedníci vytrhali prošlapané lino a odkryli zbytky staré podlahy, designérka objevila původní elegantní dlažbu v koloniálním stylu. Ta se stala jedním z hlavních určujících prvků domu.

Původní budova byla ve velmi špatném stavu.

V Mexiku, kde jsou výstřední barevné kombinace na denním pořádku, působí tato žluto-šedá velmi tlumeně. Celkovou barevnost domu a materiály vybrala architektka velmi pečlivě. Původní dlažbu zachovala a zničené kousky nahradila novými ručně vyrobenými replikami.

Jemné odstíny keramiky ji přivedly k volbě překližky, která svou kresbou ladí s originálními tóny domu. Z překližky je vyroben všechen nábytek na míru včetně dveří. Zatímco kuchyňský kout je malý a stačí jen na základní přípravu jídel, knihovna s pracovnou, kde majitel tráví často celé dny a noci, je mnohem velkorysejší.

Kromě starožitného stolu a židlí je místnost zařízená na míru vyrobenou sestavou knihovny s výškově a prostorově nastavitelnými variabilními pracovními místy. Různé polohy při práci u počítače a knih mají eliminovat zdravotní problémy, které ze sedavého zaměstnání vznikají. Zemitá červeň půdy se objevuje na stěně patia a na mohutném historickém psacím stole.

Pod prošlapaným linem byla původní elegantní dlažba v koloniálním stylu.

„Zadáním sice bylo připravit nové bydlení, ale klient nechtěl klasický domov. Přál si spíš velkou obytnou studovnu než běžný byt,“ popsala koncept rekonstrukce iDNES.cz Lilian Rebollo Uribeová.

Proto se rozhodla ponechat téměř celou stometrovou plochu volně propojenou a s minimem pevných příček. Život se soustředí kolem obytného patia, na které navazuje studijní pracovna. Zcela oddělená je pouze ložnice.

„Ačkoliv je dům obklopený historickými budovami, sama stavba nikterak cenná nebyla,“ přiznává Lilian s tím, že rozhodně nechtěla vytvořit atrapu skanzenu. „Cílem bylo propojit jednotlivá historická období, etapy, ve kterých se tady žilo a žít bude,“ říká. Podle ní by architektura, stejně jako historie, měla být schopná dialogu. Minulost musí umět ladně komunikovat s přítomností a hledět zároveň do budoucnosti. „Posezení v betonovém tunelu s výhledem do zeleně i ulice je takovým okem do zítřka.“

, pro iDNES.cz