Pohled na dokončený dům přes zahradu a vodní kanál

Pohled na dokončený dům přes zahradu a vodní kanál | foto: Jeroen Musch & Ooze

Zdání klame. Podivínský nepřátelský dům je pro rodinu úžasnou oázou

  • 66
Mladí manželé si koupili vilku v klidné čtvrti na okraji Rotterdamu. Domek z 20. let minulého století jim ale nevyhovoval. Rozhodli se jej proto přestavět. Oslovili nizozemské studio Ooze, které nemovitost rozšířilo na pět set metrů čtverečních a zároveň stavbu propojilo se zahradou a vodním kanálem.

Vila z 20. let minulého století byla poprvé přestavěna v roce 1991, kdy se její plocha třikrát zvětšila. Další přestavby se dům dočkal o dvanáct let později, těsně předtím, než si nemovitost koupil současný majitel. Tehdy přibyly tři ložnice a sociální a technické zázemí.

Noví majitelé byli zprvu nadšeni rozlehlostí přestavěného domu, po nastěhování ale začali objevovat i negativa postupně vznikajícího rozšiřování a zvětšování stavby.

Proměna rodinného domu

Vila se zakuklila do sebe, chyběl kontakt s přírodou, vodním kanálem a pěstěnou zahradou, která dům obklopuje. A to byla škoda, protože celková výměra pozemku včetně vodního kanálu je 2 500 metrů čtverečních.

Stavbu ale bourat nechtěli, ani netoužili po zcela novém bydlení. Chtěli zachovat původní vilku a s ní i jistý genius loci.  Zároveň chtěli pro sebe a své děti nové "zelené" pojetí domu plného světla, s přirozeným propojením s okolím. 

Může se hodit

Postavte si dům podle svých představ. Ideální pozemek najdete na Reality.iDNES.cz.

Architekti Eva Pfannesová a Sylvain Hartenberg z architektonického studia Ooze, sídlícího v Rotterdamu, myšlenku uchopili za správný konec. Trávník nechali rozrůst po střeše objektu, rozšířili kuchyňskou část a přistavěli zimní zahradu a vybudovali nové zahradní terasy, plynule navazující na interiér obývacího prostoru domu. Na zastavěné ploše 250 metrů čtverečních tak vznikla vila o ploše pět set metrů čtverečních.

Stavba vyrostla do jedenácti metrů, dům obklopily dřevěné panely LenoTech, které daly vzniknout speciální krystalické struktuře. Následné opláštění černým tropickým dřevem Accoya dosedlo na konstrukci domu jako imaginární klobouk. Výrazným prvkem fasády a střechy je kromě zelených zatravněných ploch i bohatá kompozice prosklení a oken.

Prostor kuchyně a jídelny byl rozšířený. Součástí je i vstup na zahradní terasu.

Celé přízemí domu patří společnému životu rodiny. Kromě běžného obytného prostoru s jídelnou a kuchyní je zde i zimní zahrada a prostorná knihovna. V patře je ložnice rodičů, dětské pokojíky a domácí posilovna. V nejvyšším patře zatím nejvíce přebývají časté návštěvy, s rostoucím věkem dětí se ovšem počítá s tím, že budou využívány hlavně jimi. U domu je garáž a přístřešek pro čtyři automobily.

"Náš domov je pro nás každodenní inspirací. Nechceme se vrhat bezhlavě jen do nových věcí, jejichž funkční stránka může být zpočátku hodně nejistá, navíc když jsou staré věci ještě dlouho schopné odvádět perfektní službu. Chceme vést dialog mezi starým a novým, mezi tradicemi a inovacemi, v našem případě mezi původními a novými částmi stavby. Je to jakási celoživotní udržitelnost," řekla pro studio Oooze majitelka vily Gaby.

Vila v roce 2007 před přestavbou

Vizualizace přestavby

Pohled na dokončený dům přes zahradu a vodní kanál

Tuto životní filozofii respektuje i zařízení interiéru. V domě najdete jak klasický nábytek, starobyle řešené kousky i křišťálová svítidla s historií, tak plastové židle, moderní spotřebiče a dynamicky tvarovaná atypická designová křesílka. V přízemí jsou lité podlahy, v patrech černě natřené dubové palubky. V koupelně byla použita keramika exkluzivní italské značky Bisazza, kuchyň je od italské firmy Boffi. 

Celková přestavba trvala tři roky a byla dokončena v roce 2010. Jeroen Musch, který pro studio Ooze finální podobu přestavby dokumentoval, tvrdí: "Při prvním pohledu se vila může jevit jako podivínská nepřátelská krabice, ale zdání klame. Uvnitř jsou poskládány všechny funkční zóny života rodiny tak dokonale, že znám jen velmi málo podobně propojených domů."

, pro iDNES.cz