Staré dveře a zárubně se většinou vyplatí zachovat. Ilustrační foto

Staré dveře a zárubně se většinou vyplatí zachovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

PORADNA ARCHITEKTA: Zachraňte staré dveře, v bytě jsou to nejcennější

  • 32
Koupě bytu, který potřebuje náročné úpravy, bývá jen prvním krokem k vysněnému bydlení. Rekonstrukce představují v současné době finančně hodně náročnou záležitost, proto je třeba každý krok pečlivě zvážit. Nejlépe s pomocí architekta.

“Od doby, kdy jsem začala řešit koupi vlastního bytu, jste se pro mě stali zdrojem inspirace. Díky tomu jsem narazila na Poradnu architekta, které bych se touto cestou ráda zúčastnila,“ napsala do redakce Michaela.

S přítelem si pořídili byt v činžovním domě na Vinohradech, v němž bydlela starší paní. “Velkou výhodu představuje jeho variabilita, má totiž pouze jednu nosnou zeď, proto bych ráda požádala architekta o radu, jak využít prostor 48 m2 maximálně efektivně,” popisuje Michaela.

Původní předsíň

Původní kuchyň sloužila i jako ložnice.

Do obývacího pokoje chce mladý pár přesunout kuchyni, která bývala samostatná, a fungovala také jako ložnice. “V bytě neplánujeme moc vařit, proto jde spíše o propojení společenské zóny. Bohužel obývací pokoj je na sever, nicméně nezamýšlíme výměnu dispozic pokojů jako takových,“ vysvětluje majitelka.

Od architekta by potřebovala poradit v následujícím:

1. Jak vyřešit koupelnu, která je dnes mezi dvěma pokoji. Na vaně netrvá, stačil by sprchový kout. Zvažuje také umístění koupelny místo původní komory a WC .
2. Jak řešit úložné prostory: propojením záchodu a koupelny by vznikl prostor pro šatnu nebo úložné prostory.
3. Ložnice (původní kuchyně, orientace na jih) je příliš úzká a dlouhá: jak to vyřešit?
4. Vstupní hala je podle názoru majitelů zbytečně velká, výše zmiňované posunuti příček by vytvořilo větší ložnici.
5. Ráda by měla technické vybavení (bojler, pračku) mimo koupelnu.

Stávající stav

Dvě varianty návrhu rekonstrukce připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac interiér. Podle něho má byt problematickou dispozici, která neumožňuje umístění šatních a úložných skříní, naopak jeho “kouzlem” jsou dveře s ozdobnými obložkami, které podtrhují genia loci starého činžovního domu.

Varianta 1

Zachovává většinu stávajících příček, především z důvodu zachování dveří s dekorativními obložkami. Posunutím příčky mezi koupelnou a původní kuchyní se zvětšila koupelna pro umístění vany s délkou 170 cm a umývadla. Do koupelny se vešla pračka s menší hloubkou, nad ní je umístěný bojler.

“Pokud by šikovný truhlář překoval dveře do ložnice a otočil tím jejich otevírání, velice by to prospělo provozu. Stávající otevírání dveří je nevýhodné,” upozorňuje architekt Maňák.

Varianta 1

Původní komoru je možné využít pro vestavnou skříň přístupnou z ložnice. Dveře do komory mohou být zachovány pohledově z chodby, ale zaslepeny, případně lze za nimi umístit mělký regál vsazený do šatní skříně. Dispozice podle této varianty však neumožňuje umístění úložných skříní v chodbě.

V ložnici mohou být umístěny šatní skříně, vzhledem poloze vstupních dveří s proměnlivou hloubkou 45/60 cm. Lze do ní umístit lůžko 160 × 200 cm, větší (180 × 200 cm) už může být problematické, přístup ze stran by byl hodně omezený.

Zařízení kuchyně a obytné místnosti lze řešit více způsoby podle preferencí uživatelů. Zásadní je nalezení vhodné pozice TV v návaznosti na sedací soupravu.

Varianta 2

U této varianty je nutné přemístit příčky a osadit nová dveřní křídla a zárubně. V ložnici mohou být umístěny šatní skříně, vzhledem k poloze vstupních dveří s proměnlivou hloubkou 45/60 cm.

Malá koupelna s čtvrtkruhovou sprchou 90 × 90 a umyvadlem je umístěna místo původního WC, které se rozšířilo směrem k původní komoře, ale také do vstupní chodby. Stávající svod odpadu by měl umožňovat napojení WC, sprchy i umyvadla. V současném WC je stoupačka odpadu, která pravděpodobně bude muset zůstat, varianta 1 i 2 s ní počítá.

Varianta 2

V místě původní koupelny je vytvořena šatna, v níž se našel prostor pro pračku, nad ní je bojler. Šatna může být vybavena posuvnými dveřmi. Ložnice stejně jako ve variantě 1 vyžaduje užití postele 160 × 200 cm, a to s čelem, které minimálně zvětší délku postele.

Naznačené uspořádání kuchyně a obytné místnosti je opět možné řešit více způsoby podle preferencí uživatelů.

O autorovi návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák
* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší na Fakultě nábytku, designu a bydlení Mendelu Brno.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz

potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice