Chalupa i její okolí začínají dostávat postupně novou tvář.

Chalupa i její okolí začínají dostávat postupně novou tvář. | foto: Michal Kohout

Když cyklista rekonstruuje chalupu, vznikne dokonce i vinný sklípek

  • 15
Realitní společnosti sice tvrdí, že většina klientů má zájem o objekty po rekonstrukci, kde už není třeba nic opravovat, ale v reálném životě to bývá občas úplně jinak. Příběh Michala je toho nejlepším důkazem.

Několik let jsem sháněl objekt k předělání, spíše chalupu ve vesnici, která není a v blízké budoucnosti ani nebude narušena výstavbou rodinných domů neboli satelitu.

Před necelými čtyřmi lety jsem tak narazil na chalupu podle mého gusta ve vesnici Kunějov, kde jsem pouze projížděl s kamarády na kole. Už tehdy mě vesnička oslovila. Když jsem se jel podívat na chalupu poprvé, uchvátila mě upravená náves, která si mě okamžitě získala. Musel jsem prostě chalupu koupit.

Předchozí majitel přidal na starou chalupu ještě jedno patro - dřevostavbu.

Stojí na návsi, kde severní stěnou uzavírá sousední dvůr. Celý pozemek, přibližně 800 m2, je tedy na jižní straně, což bylo milé překvapení.

Parcela byla zarostlá plevelem a náletovými křovinami do výšky snad až 120 cm, některá místa „fungovala“ jako skládka stavební suti a odpadu z předchozí rekonstrukce.

Opravy po jiných

Stavba mě zaujala (když pominu okolí) především již započatou rekonstrukcí v roce 2011. Jenže se ukázalo, že byla dělaná hodně „horkou jehlou“. Objekt je v přízemí kamenný a částečně podsklepený kamenným klenutým sklepem o ploše asi 20 m2.

Z části hospodářského objektu zbyla jen kamenná torza, která jsem uboural a materiál použil na výstavbu opěrných zdí, takzvaných tarasů. Již započatá rekonstrukce spočívala ve vytvoření dřevěné nástavby nad částí objektu. Pod tuto „dřevostavbu“ byl udělaný betonový věnec, který stávající kamenné zdi stáhnul.

Dřevostavba je ze stropních z fošen, „nadezdívky“ a štítové stěny z dřevěného roštu, na kterém je tesařsky vázaný krov s vrcholovou vaznicí, podepřenou dvěma sloupky. Stabilitu zabezpečují jednostranné kleštiny.

Bohužel i zde se promítla „horká jehla“: krov byl poddimenzován, vrcholová vaznice měla v části rozpon jen 7 metrů, kleštiny byly pouze jednostranně a pouze na jeden hřebík, což vedlo k průhybu krovu.

Proto jsem ještě na podzim, hned po koupi, vyřešil tyto problémy tak, že jsem v rámci fošnového stropu podvlekl v místě doplňovaného sloupku válcovaný profil na rozpon 6,7 m.

Po uložení profilu jsem ještě „vyheveroval“ krov a vsunul dřevěný sloupek. Po podepření vrcholové vaznice jsem z druhé strany doplnil kleštiny tak, aby v každé vazbě byla dvojice, a zajistil jsem je svorníky (závitovými tyčemi). Celá dřevostavba byla zaklopena pouze nasákavými dřevotřískovými deskami, které už začínaly bobtnat.

Nutné opravy

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - nízké náklady na bydlení s atraktivní cenou.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Abych zabránil zničení dřevotřískových desek, zvolil jsem kontaktní fasádní zateplovací systém z polystyrenových desek s tloušťkou 120 mm, který jsem kotvil pomocí izolačních vrutů s talířovými hmoždinkami určenými pro zateplování dřevostaveb.

Před samotným objednáním materiálu jsem si navrhl celkovou skladbu stěny, která je (zevnitř):

  • SDK desky tl. 15 mm
  • parotěsná fólie
  • minerální tepelná izolace tl. 160 mm (v rámci dřevěného roštu)
  • stávající dřevotřískové desky tl. 10 mm
  • fasádní desky EPS 70 tl. 120 mm
  • lepidlo + perlinka
  • silikonová zatíraná omítka

Spousta práce čeká majitele i na okolí chalupy.

Raději jsem si spočítal kondenzační zónu a celkový odpor stěny. V rámci zateplení střechy jsem si navrhl 28 cm minerální izolace. Na stropních fošnách je nyní záklop z dřevotřískových desek.

Dlouho jsem přemýšlel, jak vyřešit kročejový hluk levným a rychlým způsobem. Známý mi doporučil keramzit, který se pouze vysypává v již „vypříčkované“ části s pokládkou OSB nebo jiných desek.

Na keramzit jsem kladl OSB desky (tl. 12 mm) a protože chci v podkrovní části použít zátěžové PVC, jako druhou „finální“ vrstvu jsem zvolil desky Durelis (tl. 12 mm), které jsem kladl křížem a sešrouboval a slepil s OSB deskami. Spoje a díry po vrutech jsem přetmelil a několikrát přebrousil.

Ve střední části objektu bylo již hotové podlahové topení, ve zbývajících dvou místnostech pak rozvody vytápění s radiátory. Rozhodl jsem se ale pro kompletní rekonstrukci, takže jsem po celém půdoryse vyboural stávající podlahy a udělal nové včetně ležaté kanalizace, provětrání drenážními hadicemi kolem stávajících stěn a přebetonování s následnou skladbou s hydroizolací, tepelnou izolací tl. 10 cm a betonem pod čistou podlahu.

Podlahu, pod níž je kamenný sklep, jsem vyboural na samotnou klenbu, kterou jsem následně očistil a přebetonoval s vloženou kari sítí, abych zajistil tuhost této klenby, protože sklep je velmi vlhký a část klenby byla narušená.

Objekt chci využívat jako rekreační chalupu pro sebe a kamarády, a to zatím pouze v létě. V přízemí bude občerstvení pro cyklisty (vesnička je na cyklostezce) a pro místní obyvatele.

Sprchu si každý cyklista po cestě rád dopřeje...

Schody do budoucího sklípku

Sklep chci zpřístupnit z terasy pro návštěvníky, a vytvořit tak vinný sklípek, kde budu mít vstup ze svého zázemí pro případnou obsluhu. V podkrovní části bych chtěl vytvořit soukromé ubytování.

Vytápění? Zvažuji použít krbová kamna s výměníkem pro vytápění přízemí a v podkroví elektrické přímotopy. V zimním období se může objekt temperovat elektrickým kotlem a přímotopy. Interiérové prvky bych chtěl převážně přírodní. Podlahy jsem v části objektu udělal ze starých fošen do lože z Liaporu a takzvaných dřevěných polštářů.

Podmínky soutěže

Pokud se chcete zúčastnit naší soutěže, pošlete co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz text v rozsahu minimálně 30 řádek s informacemi, jak jste chatu či chalupu předělali či zrekonstruovali.

A protože nejlépe hovoří o výsledku vaší práce fotografie, pošlete alespoň 12 fotografií (formát jpg, šířka minimálně 1 500 pixelů, maximální velikost do 1 MB), které ukážou exteriér i interiér vaší chaty nebo chalupy. Pokud máte i fotografie původního stavu, nezapomeňte je přidat, stejně tak telefonní kontakt na sebe.

Do předmětu zprávy uveďte „Chalupa“.

Podklady je však nutné zaslat co nejdříve, nejpozději do 3. srpna do 22 hodin. Zaslané příspěvky budeme zveřejňovat v měsíci červenci a srpnu, redakce si vyhrazuje jejich výběr.

Benzínová sekačka MTF

Benzinová pila Oleo Mac

Plynový gril Char Broil Royal

Na nejzajímavější tři příspěvky, které vybere odborná porota ze zveřejněných příspěvků, čekají zajímavé věcné ceny v celkové hodnotě 50 tisíc korun. Vyhlášení výsledků proběhne na začátku září.

Benzínová sekačka MTF 4820 PDBW - je určena pro střední až velké pozemky. Má záběr 46 cm a objem koše 60 l, motor 625 Series o výkonu 5 HP z dílny Briggs & Stratton. K dispozici je centrální nastavení výšky sečení.

Benzinová pila Oleo – Mac GS 520 je vybavena motorem nové konstrukce o síle 3, 4 HP a lištou s délkou 41 cm. Má účinný antivibrační systém, poloautomatický sytič i nastřikovač paliva.

Plynový gril Char – Broil Royal je vyrobený ze špičkových materiálů v čele s ušlechtilou nerez ocelí. Nabízí čtyři hořáky, postranní plotýnku pro přípravu omáček a polévek i velký odkládací prostor.