Rekonstrukce bytu začala, stěhujeme se do maringotky

  • 15
Můžete mít práci, peníze, slušné postavení i obrovský byt, a přesto se můžete stát bezdomovcem. Stačí, když si naplánujete komplikovanou rekonstrukci, včas si neseženete náhradní bydlení - a skončíte v plechové maringotce.

Léto bylo v nedohlednu, když si rodina ředitele středně velké pražské firmy najala renomovaný ateliér. Přes prázdniny chtěli propojit svůj 3+1 se sousedním 2+kk. Architekti vymysleli super moderní projekt.

Nevyužili ani jeden ze dvou vchodů do bytů a navrhli třetí, jeden z balkónů zateplili a zvětšili o něj obývák. Kam "nedosáhlo" světlo, tam vymysleli místo zdí průsvitná skla, dvě koupelny, každému z dětí samozřejmě a konečně vlastní pokoj. Úprava za milion a čtvrt.

Povolení měli, ale stavbaři neměli čas
Obvyklé tříměsíční úřadování završilo v půlce července stavební povolení. Měla nastoupit doporučená stavební firma. Jenže v létě chce stavět každý. "Bude čas až tak někdy v září," prohlásil šéf stavbařů. Kdy přesně, to bylo ve hvězdách.

Děti se vrátily z prázdnin, začala škola a uplynul týden. "Příští pondělí jsme tam," zavolal jednoho rána ředitel stavební firmy, stěhování mohlo začít. Desítky krabic putovaly do sklepa. Ale kam půjde rodina? Za pár dní měla byt opustit a stále neměla kde být.

Maringotka byla jediné východisko
Zbýval jen neúnosně drahý hotel, anebo plechová maringotka v autokempu, které se po americku říká mobilhome. Odjet se s ní doopravdy nikam nedá, ale kola má, což zjistíte ve chvíli, kdy po nedaleké dálnici projede kamion a vy zažijete první malé zemětřesení.

Zvyknete si, tak jako na letadla, která nad autokempem nalítávají na přistání. Neberte to v takové situaci: za tři stovky na noc s teplou vodou, s umělohmotným výliskem ve tvaru sprchy, kde se stěží vstoje otočíte, WC a kuchyňským koutem.

K tomu patří dvě ložnice, Každá má tak dvakrát dva metry, dřevotříska z obou stran jen odděluje jeden a půl lůžko a skříň od centrálního prostoru s kuchyní.

"Karma je malá, voda nemusí stačit, ale klidně můžete využít společné sprchy v kempu," usmíval se majitel. Romantika v manželství po dvaceti letech, se dvěma dětmi a myší v kleci. Najednou bez až dosud samozřejmého komfortu, soukromí, bez počítače, pochopitelně s internetem..

Když chcete bydlet v maringotce, zapomeňte na divadla, koncerty a na večírky ve společenském. Nemáte si totiž kam pověsit nažehlené halenky a kalhoty s pukem. Dokonce nemáte ani kde vyžehlit to, co si přinesete vyprané ze společné automatické pračky, která funguje na žetony zakoupené v recepci.

Rozložit v "bytě" prkno lze jen ve chvíli, kdy se zbytek rodiny odjel pořádně umýt do nejbližšího veřejného bazénu.

Zima bude krutá
Jako dobrodružství by to na jejich místě bral jen velký optimista, a ještě tak na dva týdny v parném létě. Nepomůže ani přesvědčování sebe sama, že tak, a mnohdy daleko hůř, žijí na světě tisíce rodin. Jenže v teplejších krajinách.

U nás na podzim jsou už noci docela chladné. V září ještě snad zimu oddálíte tlustými ponožkami a mikinou na pyžamu. V listopadu bude hůř.

Čtyři plynové vařiče napájí plynová bomba za humny. Z té samé čerpají také kamínka. V teplých měsících si našinec přitápí jen výjimečně, v zimě tu ještě nikdo nikdy nebydlel.

V českých kempech totiž nastává čas údržby. Jenže máte-li v říjnu na výběr jen mezi mostem a maringotkou, je zřejmé, že skončíte v karavanu a topíte o sto šest. Můžete jen doufat, že majitel vašeho příbytku obden a bez řečí vymění plynovou bombu a nenechá vás zmrznout.

Jestli ovšem spotřebu připočte na konci měsíce k nájmu, přijde vás měsíc v maringotce ne na plánovaných deset tisíc, ale na daleko víc (kilo plynu stojí 15 korun). Zřejmě už byste za to měli slušný podnájem v některém z okolních paneláků.

Ucpat v každé místnosti otvory v podlaze a ve stropě, protože jimi na vás táhne, a přitom topit, to je zase způsob, jak celou rodinu sprovodit ze světa udušením.

I vařit je dobré co nejméně. Květák a uzené maso si raději dejte v restauraci, kde pachy neopustí kuchyň. Počítejte, že jíst se bude především chleba, takže se vyplatí zásobit se všemožnými pomazánkami, medem a marmeládami.

Je třeba se ale také radovat: v mobilhomu nemusíte ven do kadibudky! Záchod splachuje, světlo svítí, po svíčkách či petrolejce by sáhl jen fanatický romantik.

Se zářím končí v kempu i noční ochranka, rodina podnikatele tu zůstala už sama. Před mobilhomem parkuje ředitelské BMW. Ráno v sedm se otevřou dveře, z nich se vysouká už lehce prošedivělý pán v pomačkaném obleku, utáhne kravatu na tričku, protože košile si nechal ve skříni v kanceláři a rozveze děti do školy.

Je třeba si dny zaplnit povinnostmi, děti přihlásit do kroužků. Dočasný domov je vhodný sotva na přespání, ale když už se tu večer sejdete, jste si najednou tak nějak blíž.
 
I když se denně jezdíte kochat tím, jak rekonstrukce bytu zdárně pokračuje, dny v kempu utíkají pomalu. Před každým víkendem má už člověk rád i vlastní tchýni, zvlášť když vám nezištně půjčí vanu. Je konečně čas jí pravidelně navštěvovat.

Příští díl - Jak pokračuje spojování dvou panelových bytů

Ložnice rodičů

Jedna z ložnic, kde našly své útočiště děti.

Život v mobilehome

Sprcha, ve které se jen těžko otočíte.

Život v mobilehome

Život v mobilehome

Život v mobilehome

Život v mobilehome

Toaleta v mobilhome.