Původní koupelna

Původní koupelna | foto: Eva Hřebačková

Vybydlenou garsoniéru kompletně předělali. Mysleli i na budoucnost

  • 105
Garsoniéra, navíc ve velmi špatném stavu, to není ideální začátek společného bydlení. Proto se mladý pár s vervou pustil do rekonstrukce. Dotáhl ji do úspěšného konce, a tak se přihlásil i do naší soutěže o nejlepší rekonstrukci s dveřmi Sapeli.

V březnu loňského roku jsme se s přítelem rozhodli pro kompletní rekonstrukci garsoniéry v prvním patře panelového domu. Rekonstrukce měla jasně daný rozpočet, který jsme si stanovili na 400 000 korun. Byla zde i jistá omezení kvůli malému prostoru.

Byt byl téměř „vybydlený“, vše zůstalo v původním stavu, tedy zhruba 25 let staré a leckdy i nefunkční. Bývalí majitelé a nájemníci byt a jeho vybavení rozhodně nešetřili.

Všechno musí pryč

Kuchyň před rekonstrukcí - sporák už nefungoval.

První fázi rekonstrukce představovala tedy spíše demolice, kdy jsme po vystěhování nábytku a všech spotřebičů vybourali vchod do bývalé kuchyně, čímž vznikl větší prostor na nový kuchyňský kout.

V celém bytě se musely udělat nové rozvody elektřiny, vody i odpad. Plastová okna byla v bytě sice celkem nová, ovšem i kolem nich zůstala spousta práce: začištění okolních zdí, instalace nových parapetů a žaluzií.

Podlahy jsme vybírali především podle praktického a finančního hlediska. V předsíni, koupelně a na toaletě je tak položena dlažba, v obývacím pokoji a kuchyňském koutě pak PVC. Dlažbu jsme z praktických důvodů zvolili v tmavší barvě se vzorem, PVC je světlé, aby interiér pokoje byl světlejší, a působil tak opticky větším dojmem.

Předsíň, která v tomto bytě vytváří první dojem, je laděna do tmavě červené barvy spolu se světle béžovými skříněmi a botníkem. V podobném tónu, tedy v tmavě červené s béžovou, je také záchod a koupelna, v níž máme bezbariérový sprchový kout bez vaničky. Není to jen kvůli malému prostoru, ale také kvůli případnému budoucímu bydlení starších rodičů.

„Centrum“ bytu, tedy samotný pokoj, jsme vymalovali bílou barvou s prvky v dekoru dřeva břízy; pokoj tak přechází do jídelní části s kuchyňským koutem ve stejných barvách.

Naší další prioritou byla jednoduchost a útulný dojem, nechtěli jsme tedy žádné výrazné kontrasty mezi jednotlivými částmi bytu. Pro větší rozjasnění interiéru jsme zvolili vymalování všech stěn v bílé barvě. Doplňky máme zelené.

Kuchyň po rekonstrukci

Interiérové dveře jsme vybrali od firmy Sapeli, nejen díky reklamě, ale také kvůli hodnocení na internetu i doporučení přátel. Hledali jsme spíše světlejší barevný odstín s dekorem dřeva. Náš výběr padl na „jasan struktur“.

V prodejně jsme se po zhlédnutí možných variant rozhodli pro dvoje plné dveře na záchod a koupelny a pro dveře s výplní z matovaného skla, které oddělují předsíň od obytné části bytu.

Za dobu, po kterou tyto dveře máme, jsme u nich neobjevili jediný nedostatek. Dveře dokonce vydržely nedávné vytopení bytu způsobené sousedy. Jsme pevně rozhodnuti si pořídit dveře od firmy Sapeli i do právě koupeného domu, jehož rekonstrukci teprve připravujeme.

Eva Hřebačková

Předsíň po vymalování, výměně dveří a položení dlažby

Prosklené dveře vedou do pokoje, plné na WC a do koupelny - foto těsně po instalaci

Více o soutěži s dveřmi Sapeli

Pokud jste se chtěli zúčastnit naší soutěže O nejlepší rekonstrukci bytu s dveřmi SAPELI, bylo nutné zaslat nejpozději do 31. ledna fotografie vašeho interiéru, nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu vztahujícího se k rekonstrukci a jejímu průběhu.

Bylo třeba zdůvodnit, proč jste si zvolili dveře příslušné značky a jakou jste s nimi získali zkušenost. Do finále postoupí deset soutěžních příspěvků, které vybere odborná porota z publikovaných příspěvků na iDNES.cz v průběhu od 18. ledna do 29. února 2016.

V anketě od 1.3. do 7. 3. 2016 pak čtenáři iDNES.cz určí vítěze, tedy tři soutěžící s nejvyšším počtem získaných hlasů. Podmínkou účasti v soutěži je použití dveří Sapeli při rekonstrukci.

Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Soutěžní příspěvek měl obsahovat:

  • fotografie (minimálně 10 ks, nejlépe šířkových, dokumentující celý proces rekonstrukce, tedy stav před a po, případně jen výsledný stav, ve velikosti maximálně 1 Mb),
  • text s informacemi vztahujícími se k dané rekonstrukci, v rozsahu alespoň 30 řádek
    kontaktní údaje – jméno a adresu, telefon, e-mail
  • Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Více o podmínkách soutěže zde.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.