Ilustrační foto: Při rekonstrukcích ve starších domech bývá často nutné spojit...

Ilustrační foto: Při rekonstrukcích ve starších domech bývá často nutné spojit například původní kuchyň a pokojík pro služku. | foto: Profimedia.cz

Rodinný dům vyměnili za byt. Už je nebaví rozvážet děti do škol

  • 95
Rodinný dům kousek za Prahou občas nutí rodiče proměnit se na taxikáře a rozvážet děti za nejrůznějšími aktivitami. To je i případ Markéty a její rodiny, která se tak rozhodla dům prodat a pořídit si byt v klidné části Prahy 6, v těsné blízkosti Stromovky.

TIP: Hledáte byt?

Vybírejte v jedné z největších databází bytů k prodeji či pronájmu na Reality.iDNES.cz.

„Koupili jsme byt v činžovním domě v Dejvicích a plánujeme jeho rekonstrukci. V současné době bydlíme v řadovém rodinném domku kousek za Prahou, stěhovat se chceme kvůli občanské vybavenosti. Někteří známí si klepou na čelo, že vyměníme dům za byt, ale mít školu a školku naproti bytu, sportovní zázemí a Stromovku za rohem a nemuset každý den rozvážet děti je pro nás pádný argument pro stěhování,“ vysvětluje situaci Markéta.

Má teď ovšem jeden problém, nemůže se smířit s myšlenkou, že z daného prostoru nezíská dva dětské pokoje. Jde totiž o byt 3+1 a pokojíkem pro služku. Čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi, holčičkou a chlapcem, mezi nimiž je rozdíl dvou let, by si přála pro každého potomka samostatný pokoj, byť třeba malý.

Jeden z pokojů - velká okna, výhled do zeleně a parkety na podlaze

Chodba, na jejímž konci proti vstupu do pokojů vznikla šatna.

Chodba a pohled na současnou šatnu

„Nemusí to být okamžitě, ale vím, že uplyne pár let a děti budou chtít mít soukromí a nastane problém, jak to vyřešit.

Požadavky na bydlení:
- dva samostatné dětské pokoje (nemusí být velké)
- ložnice pro rodiče
- spojená kuchyň a jídelna, případně i obývací pokoj
- kdyby bylo místo i pro malou pracovnu, je to ideální
- skladové prostory alespoň na úklidové prostředky (na větší věci lze využít sklep v domě)

Stávající stav

V rámci naší Poradny architekta se její prosby o pomoc ujal Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac interier. Pro čtenářku připravil tři varianty řešení.

Hlavním požadavkem uživatelů zakoupeného bytu je podle něho mít samostatné dětské pokoje pro dvě děti. Jednoduché posouzení stávající dispozice dává tušit problém: pět oken odpovídá pěti místnostem, uživatelé by ale potřebovali místností šest (dva dětské pokoje, ložnice, kuchyň, jídelna, obývací pokoj). Některé pokoje se tedy musí sdružit a o tato okna se podělit.

Obytné místnosti jsou pro dětské pokoje a ložnici zbytečně velké, naopak původní kuchyně a pokoj pro služku malé. Z dodaných podkladů není čitelná poloha odpadů, proto návrhy dodržují co nejvíce původní předpokládané pozice toalety a vany (nově i sprchového koutu). Ostatní zařizovací předměty, umývadlo, pračka, dřez a myčka, umožňují případné natažení odpadů.

Dalším handicapem bytu je sice opticky velkorysá předsíň, kterou ale není možné zařídit nábytkem vhodným do vstupních částí bytu. V navazující chodbě předchozí uživatelé vybudovali šatní komoru.

Varianta 1

Příčky mezi chodbou, původní kuchyní a pokojem pro služku jsou vybourány a ve vzniklém prostoru vznikla kuchyň, jídelní kout a odpočivný prostor. Návaznost na balkon z jídelny a obývacího pokoje je výhodná pro letní sezení venku.

Varianta 1

Ve vstupní předsíni se odstranila spíž a vytvořila šatní nika pro odložení šatstva při příchodu do bytu. WC a koupelna se zachovaly na původním místě, do koupelny se v nice průchodu umístila pračka (případně sušička nad ní). Koupelna může být případně doplněna dalšími dveřmi pro jednodušší návaznost koupelna - WC.

Obytné místnosti jsou ve stávajícím stavu přístupné z dodatečně vytvořené chodby (ta v původní výkresové dokumentaci není, z fotografií je však čitelná). Princip této chodbičky zůstal zachovaný, pouze se chodba zvětšila a doplnila o šatní komoru u ložnice a pracovnu poblíž balkonu, obě přístupné posuvnými dveřmi s pouzdrem ve stěně.

„Pracovna je bez okna, nepředpokládám totiž možnost vybudování nového okna do štítové stěny domu,“ upozorňuje Hynek Maňák. Případné štíhlé okénko (sice úzké, ale vysoké) na balkón by se podle jeho názoru dalo realizovat, pokud se získá povolení od spolumajitelů domu a „úředního šimla“ na úřadech. Pracovně by přísun denního světla velice pomohl, stejně jako případné nové okno z obytného prostoru, také do prostoru balkonu.

Varianta 2

Stísněnost vstupních prostor může odstranit přesun stávajícího vchodu do nové pozice. Chodby kolem schodiště případnou novou polohu dveří umožňují. Stávající vchod je naproti schodišti, případně by mohly být zachovány stávající vstupní dveře a pouze zaslepeny, aby se zachovalo členění schodiště.

Varianta 2

Tedy pokud zrovna neprochází v místě nových dveří svislé rozvody, jinak jde o stavebně proveditelnou úpravu. Je ovšem opět podmíněna souhlasem spoluvlastníků a případně úředníků.

Přemístění vchodu navíc odlehčuje blok toalety a koupelny, umožňuje vytvoření samostatné místnosti s pračkou a kotlem. Koupelna je nadále průchozí. Nově je tak vytvořena velká vstupní předsíň, která navazuje na chodbu, z níž směřují vchody do dětských pokojů a obytného prostoru kuchyně a jídelny. Do ložnice se v této variantě vstupuje z předsíně, koupelna může být přístupná také z předsíně pro přímou vazbu ložnice - koupelna - WC.

Varianta 3

Obdobně jako předchozí varianta 2 vychází z nově vytvořeného vchodu do bytu. Je zvětšena vstupní předsíň a od navazující chodby oddělena posuvnými dveřmi. Pracoviště je umístěno v ložnici, místo pracovny mají majitelé k dispozici šatnu.

Varianta 3

V koupelně najdete vanu i sprchový kout. Ve stávajícím stavu jsou v koupelně dvě umývadla. „Na základě osobní zkušenosti pro čtyřčlennou rodinu doporučuji zdvojení WC, při současném ranním vstávání bývá velice cenné,“ radí architekt Maňák. Pro jeho případné pořízení je však nutné znát přesně pozice a dimenze odpadů, zda by takové řešení přicházelo technicky vůbec v úvahu.

Zakreslené nábytkové zařízení je spíše symbolické pro prokázání životaschopnosti dispozice, na základě individuálních požadavků uživatelů může být dopracováno (kuchyň), či v průběhu užívání bytu změněno (dětské pokoje).

„Navržené varianty představují počáteční impulsy pro případnou diskusi při hledání optimální dispozice bytu a formulování požadavků uživatelů,“ zdůrazňuje Hynek Maňák.

O autorovi návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.

Pohled do pokojíku pro služku

Chodba se vstupem do bytu

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz

potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu - minimální šířka 640 pixelů, v dostatečné kvalitě
• popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně - čím přesnější údaje uvedete, tím lze snadněji a lépe návrh zpracovat)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice