Koupelna s bojlerem nad umyvadlem

Koupelna s bojlerem nad umyvadlem | foto: Archiv majitelů

PORADNA ARCHITEKTA: Kuchyň v předsíni bez okna není to pravé. Co s tím

  • 43
Kutilské nadšení vytvořilo z bytu ve starém činžovním domě 3 + 1. A to i za cenu, že kuchyně vznikla díky dřevěné přepážce z části předsíně a nemá okno. Takže zadání pro rekonstrukci od nových majitelů bylo jasné: přidat kuchyň k místnosti s oknem.

Mladá dvojice má z koupě bytu v pražském činžáku radost, byť interiér zatím vypadá jako z roku 1950. "V první vlně chceme zbourat staré příčky, a tak vytvořit obývací místnost s budoucím kuchyňským koutem, ale vstupní dveře od bytu by vedly přímo do této místnosti, v bytě by tak chyběla předsíň. Tu by ale mohla nahradit komora," napsal Štěpán do naší poradny architekta.

Není si ale s přítelkyní jistý, zda by neměli postavit zpět jednu příčku a vytvořit tak předsíň. Také řeší, kde v hlavní místnosti bytu umístit kuchyňskou linku a podobně.

Kuchyň bez okna či spíše to, co zůstalo po odstěhování předchozího majitele.

Pokoj s dvěma okny a dubovými parketami sloužil jako obývací.

"Nejsme si jisti ani dispozicí koupelny. Dva pokoje by zůstaly tak, jak jsou, protože je odděluje nosná zeď a bylo by nákladné dovést tam například odpad," doplňuje Štěpán.

Co dostal k řešení Atelier Dispozic? Byt dispozičně řešený jako 3+1, kde vstupní část rozděluje dřevěná příčka na chodbu a kuchyň. Ze stavebního pohledu rozděluje byt na dvě téměř stejné části nosná zeď. Vytápění řeší elektrické akumulační radiátory, teplou vodu zabezpečuje bojler umístěný v koupelně.

Jako obvykle připravil tři návrhy Ing. Tomáš Zima z Atelieru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Původní dispozice

Varianta 1

"V první variantě jsme zvolili cestu nejmenšího možného bourání. Odstranili jsme pouze dřevěnou vestavěnou příčku a navazující příčku oddělující kuchyň od přilehlého pokoje," popisuje Tomáš Zima.

Na jejich místě umístil novou, kratší příčku, která odděluje opticky předsíň se stěnou pro botník, věšák a další úložné prostory, a obývací pokoj. Bojler a pračka se přesunuly do komory, kde neruší a jsou přitom snadno k dispozici.

Současná malá koupelna se totiž v této variantě nezvětšovala, na pračku v ní tedy nebylo místo. Současné umístění bojleru nad umyvadlem praktické ani estetické není.

Varianta 1 - menší ložnice je chápána jako budoucí dětský pokoj.

V obývacím pokoji vznikla menší kuchyň ve tvaru písmene L, vešel se i jídelní stůl pro čtyři osoby a pohodlná sedačka. Návrh počítá s umístěním televize nad jídelní stůl. Zbylé dva pokoje zůstaly bez stavebních změn, Tomáš Zima pouze navrhl dispoziční řešení prostoru.

Varianta 2

Druhá varianta již zahrnuje více stavebních úprav, dispozice se mění na 2+kk. Koupelna je větší a vejde se do ní navíc pračka a dvojumyvadlo.

Naproti přes chodbu vznikla velká ložnice, s velkou možností úložných prostor i pracovního místa.

V druhé části bytu navrhl Tomáš Zima velký obývací prostor s kuchyní ve tvaru písmene U, na kterou navazuje barové sezení a pod oknem je umístěný jídelní stůl. Ve zbylé části je pohodlná sedačka a naproti obytná stěna s televizí. V centrální části bytu zbyl i prostor na menší úklidovou komoru.

"Pokud je v nosné zdi nově pouze prostup pro instalace ke koupelně a vzdálenost od původního vedení není velká, nemusí být tato změna příliš finančně nákladná," vyvrací obavy klienta autor návrhu.

Varianta 2

Varianta 3

Poslední varianta je inspirována stylem bydlení, který se vyznačuje mimo jiné vstupem prakticky hned do obývací části bytu. Je běžný v řadě zemí. Vstupní část byla přesto alespoň minimálně oddělena od obývacího pokoje krátkou příčkou, na kterou přiléhá botník a věšák.

Na místě původní koupelny vznikla kuchyň využívající zákoutí mezi instalační šachtou a střední nosnou zdí. Na ni navazuje prostor s jídelním stolem. U okna je sedačka, naproti obytná stěna s televizí.

"Celý tento prostor by bylo možné řešit i bez krátké oddělující příčky, v centru by pak mohl být například velký rodinný stůl, ale ne každému zákazníkovi absence předsíně vyhovuje," předestírá možnosti Zima.

Varianta 3

Do druhé části bytu pak navrhl koupelnu, opět umístěnou co nejblíže instalačnímu jádru bytu. Je v ní místo na velkou vanu, umyvadlo, WC a pračku. Dále vznikl menší pokoj a větší ložnice, oba nabízejí dostatečný úložný prostor.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné doklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice