Knihovnu tvoří soustava čtvercových boxů, nepravidelně pospojovaných do

Knihovnu tvoří soustava čtvercových boxů, nepravidelně pospojovaných do organické struktury. | foto: Martin Zeman

Rekonstrukce bytu v činžáku na Vinohradech se povedla teprve napodruhé

  • 75
Klasický činžák a klasická rekonstrukce. Tedy hlavně rychlá a levná. A pak rychle prodat. Přesto se budoucí majitelé ke koupi takového bytu opraveného "jen na oko" rozhodli. Atraktivní pražská lokalita a nádherný výhled jim za to stály.

K dobré rekonstrukci totiž patří nejen kvalitní materiály, ale na prvním místě dobře promyšlená dispozice. To byl hlavní úkol pro architektonické studio oooox. "Původní dispozice jsme upravili tak, aby se dva pokoje orientované směrem do ulice spojily a vytvořily velký obývací pokoj s kuchyní s ostrůvkem a jídelnou. Klasický středový pás bytu jsme vyhradili koupelně," popisuje architektka Radka Valová.

Hlavně pohodlí

Přístup do koupelny architekti umístili tak, aby byl pohodlně dostupný z hlavní ložnice a zároveň zůstal zachovaný přístup ze společné chodby i z druhé ložnice (zatím hostinského a později dětského pokoje).

"Kvůli tomu jsme zkrátili poměrně velké ložnice orientované směrem do klidného dvora. Obě odděluje od chodby nábytková stěna, která směřuje do chodby i do pokojů. Díky tomu jsou ložnice maximálně odhlučněny od obytného pokoje," vysvětluje Radka Valová.

Ve velkém obytném pokoji s kuchyní je hlavní dominantou varný ostrůvek se zavěšenou digestoří.

Ve velkém obytném pokoji s kuchyní je hlavní dominantou varný ostrůvek se zavěšenou digestoří v podobě lustru. Ostrůvek mohl být díky dostatečně prostorné místnosti hluboký, je do něj zakomponovaná i vinotéka a barové sezení. Stává se tak jedním z hlavních komunikačních míst při návštěvách a společném vaření.

Vysoká část kuchyně je naopak v bílém provedení, aby splynula se stěnou. Směrem k jídelnímu stolu stěna přechází v bílo-stříbrnou retro tapetu. Obývací části místnosti dominuje rozlehlá a pohodlná pohovka se čtecí lampou. Knihovnu tvoří soustava čtvercových boxů, nepravidelně pospojovaných do organické struktury.

Hrátky s nikami a skrytými dveřmi

Vstupní hala byla tvarově ponechána po celé šířce středového traktu, což umožnil i přesun dveří do koupelny. Díky tomu mohli architekti hned proti vstupu do bytu umístit vestavnou skříň se zrcadlovými čelními plochami, která tak umocňuje dojem z prostoru hned za dveřmi. "Největší ´parádou´ tohoto prostoru je Zettel´s, lustr od Ingo Mauera,  který skvěle vyplňuje prostor k převýšeným stropům," upozorňuje Radka Valová.

Do koupelny použili architekti vanu i pohodlný sprchový kout v nice, ve středu je nika na pračku se sušičkou a umyvadlo. Sprchu ozvláštňuje zabudované osvětlení v podlaze, díky němuž si mohou majitelé navodit intimní relaxační atmosféru.

Vstupní prostor opticky zvětšuje i oživuje zrcadlová čelní plocha skříně.

Prostor WC zvětšuje velké zrcadlo.

"Klenutý převýšený strop jsme opatřili černým nátěrem, pod stropem zůstalo přiznané vedení pro odkouření kotle. Povrchy v koupelně tvoří emailové nátěry na stěnách a cementová stěrka na podlaze. Niku ve stěně jsme využili pro umístění umyvadla a velkého zrcadla," vypočítává architektka Valová.

Ložnice je vybavena velmi střídmě, "zabydluje" ji pouze pohodlná čalouněná postel na míru, noční stolky a úložné skříně. Druhá ložnice zatím slouží jako pokoj pro návštěvy.

"Původní komoru u fasády jsme probourali, snížili strop a prostor využili jako niku pro rozkládací sofa. Pokoj může být do budoucna využíván jako dětský," dodává Radka Valová.

Nábytková stěna oddělující ložnice ukrývá kromě úložných prostor také dveře do těchto ložnic, které jsou provedené stejně jako dveře skříní, a tedy maximálně nenápadné.

Ložnice je velmi jednoduchá, odděluje ji od chodby nábytková stěn, která směřuje do chodby i do pokojů.

V jednom konci chodby vznikla hlubší skříň (až komora), která je určena pro úklid a skladování objemnějších věcí, například kufrů, sportovních potřeb a podobně.
Poslední místností přístupnou ze vstupní haly je samostatná toaleta. Zde byla na cihlu osekána celá jedna stěna proti umyvadlu, aby se efekt bílých cihel násobil v zrcadle. Do hrany sníženého podhledu jsou umístěny led pásky.

Bílá a zemité tóny

Projekt

Návrh: 2010

Plocha: 90 m2, (3 + 1)

Autoři: studio oooox, Ing. arch. Radka Valová, Ing. arch. Lenka Míková

Barevnost a materiály vzbuzují dojem, že jde o "pánský" byt, autoři projektu však chtěli dát především možnost majitelům, aby si byt doplnili barvami podle svého přání.

Střídmé zemité tóny, kouřový dub na podlaze, šedostříbrná pohovka a černý varný ostrůvek vytvářejí příjemné kontrasty k jinak zcela bílému interiéru s původními prvky a osekanými cihlami natřenými na bílo. Do ložnice byl na podlahu zvolen vlněný koberec v béžové barvě, jediný výrazný barevný akcent představuje oranžový lustr v koupelně.