Po nastěhování jsme se postupně pokoušeli seznamovat se sousedy. Vztahy v domě...

Po nastěhování jsme se postupně pokoušeli seznamovat se sousedy. Vztahy v domě ale byly špatné. | foto: Profimedia.cz

Koupili si božský byt v pekelném domě. Zatrpklí sousedé vše zničili

  • 109
Pavla Němcová si se svým přítelem pořídila podkrovní byt v Karlových Varech. Těšili se na nové bydlení, které jim měla zhodnotit i plánovaná rekonstrukce domu. Pak přišel šok. Rekonstrukce se konat nebude, navzdory havarijnímu stavu střechy, pod kterou bydlí. A to vše kvůli špatným vztahům v domě.

“Loni v červenci jsme s partnerem koupili byt v Karlových Varech v klidné vilové čtvrti. Stěhovali jsme se z malé obce, kde jsme vydrželi sedm let. Čím dál víc nás obtěžovalo dojíždět denně do centra města, kde oba pracujeme. Proto jsme přistoupili k variantě stěhování přímo do Varů,” vysvětluje Pavla, co je přimělo najít si nové bydlení v lázeňském městě.

“Musím přiznat, že jsme nehledali dlouho a našli jsme krásný podkrovní byt. Přitom jsme neměli žádné velké nároky a vlastně nevěděli, co máme od nového bydlení požadovat. Byt byl sice ve 3. patře bez výtahu, ale okouzlil nás úžasným provedením a výhledem na Krušné hory. Původní majitel nedávno vše opravil a říkal, že rekonstrukce se brzy dočká i samotný dům,“ popisuje Pavla své první dojmy.

Podkroví jako z pohádky

Dva roky se snažil o povolení nástavby. Má skvělé podkroví s terasou

Otevření posuvné prosklené stěny propojí obytný prostor s příjemnou střešní...

Značně zanedbaná fasáda a původní střecha byly největším minusem jinak pěkného bytu, ale vyhlídky na kompletní rekonstrukci domu mladý pár přesvědčily, že se investice do bytu vyplatí.

“Po nastěhování jsme se postupně pokoušeli seznamovat s majiteli dalších čtyř bytů, které v domě jsou. Začali jsme ale zjišťovat, že celkové klima v domě asi nebude úplně ideální a přátelské. Že jsou lidé v domě hádaví, někteří zatrpklí a navzájem na sebe útočí, to nám později bohužel také potvrdil předseda SVJ,” říká Pavla zklamaně. Vztahy v domě byly od začátku špatné.

“S příchodem sychravého podzimního období jsme si všimli, že se v některých místech na stropech objevují vlhké stopy. Dost nás to překvapilo, ale nechtěli jsme hned plašit. Další překvapení ovšem přišlo s prvním sněhem, kterého koncem roku 2015 moc nebylo. I tak ale prosákl do našich nově zrekonstruovaných interiérů v takovém množství, že jsme museli zasáhnout. Zašli jsme za předsedou SVJ a žádali o svolání mimořádné schůze kvůli havarijnímu stavu střechy a urychlit celý proces plánované rekonstrukce,“ připomíná celou situaci Pavla.

“Předseda SVJ nám ale svou odpovědí vyrazil dech. Ukázalo se, že je ve fondu oprav jen několik desítek tisíc korun, tudíž renovaci fasády a střechy není z čeho financovat,” vzpomíná Pavla.

Nový občanský zákoník

  • paragraf 1136 písmeno a) a b) NOZ uvádí:

Spoluvlastník, který vynaložil na společnou věc náklad v zájmu ostatních spoluvlastníků bez jejich vyrozumění a souhlasu, může požadovat:

a) poměrnou část náhrady v rozsahu zhodnocení věci, jednalo-li se o náklad, který byl spoluvlastníkům ku prospěchu,

b) náhradu nutných nákladů, jednalo-li se o náklad, který bylo třeba vynaložit na záchranu věci.

Majitelé budou požadovat po SVJ úhradu vynaložených nákladů. Je však otázkou, zda oněch 80 tisíc ve fondu oprav je. Navíc za danou částku nebyla provedena oprava celé střechy, pouze vyřešen havarijní stav.

Ve chvíli, kdy navrhla, že by si společenství vlastníků mohlo na nutnou rekonstrukci domu vzít úvěr, začal předseda popisovat zkušenosti z nedávné minulosti, kdy podobné návrhy již třikrát předložil. Většina členů SVJ je však vždy zamítla s odůvodněním, že ostatním v domě nevěří a nechtějí se s nimi zadlužovat. A navýšení příspěvků do fondu oprav si také neodhlasovali.

“Odcházeli jsme ze schůzky dost zděšeni. Máme sice krásný byt, ale rozhodně ve špatném domě,” popisuje Pavla smutnou realitu. S přítelem na nic nečekali a za vlastní peníze nechali opravit nejnutnější závady na střeše a fasádě, aby do jejich podkrovního bytu nezatékalo.

“Zaplatili jsme za klempíře a další řemeslníky 80 tisíc korun. Musím přiznat, že to pro nás teď, po koupi bytu, není úplně zanedbatelná částka. Budeme se snažit všemi možnými prostředky přimět ostatní majitele bytů, aby se k problému postavili čelem, náklady nám proplatili a přistoupili na rekonstrukci domu. Jinak nám všem spadne dům na hlavu. Opravy jsou nevyhnutelné,” upozorňuje Pavla.

„Setkáváme se velmi často s tím, že prodávající ve snaze nemovitost prodat co nejdříve a za co nejvyšší cenu, naslibuje kupujícím mnoho nereálných věcí.

Je proto nutné se vždy informovat u vedení SVJ, jaké jsou plánované opravy, jak bude probíhat jejich financování. Zda se například nebudou zvyšovat příspěvky do fondu oprav apod. Kupující by si také měli zjistit informace o výši fondu oprav, případně nahlédnout do zápisu ze schůzí.

Ty by měly být uveřejněné ve sbírce listin, případně je nutné si je od prodávajícího vyžádat. Doporučuji si ještě před uzavřením kupní smlouvy zjistit co nejvíce informací o domě a o lidech v něm. I ten nejhezčí byt dokážou znepříjemnit špatné sousedské vztahy a nemožnost společně se domluvit,“ vysvětluje Alena Wenigrová ze společnosti Alisen.

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Svůj realitní boj s bytem či rodinným domem nám zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Seriál, který má přispět ke zlepšení kvality služeb a kultivaci realitního trhu, připravuje Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci se společností Alisen.