Větší pokoj se změnil v obytnou kuchyň.

Větší pokoj se změnil v obytnou kuchyň. | foto: Pavel Rydl

Rekonstrukce bytu pro mladý pár levně, ale chytře. Důležitý je nápad

  • 47
Startovní byt mladých manželů dokazuje, že i v menším bytě a s omezeným rozpočtem lze zařídit originální, funkční a vkusné bydlení. Jasný názor, rozvaha, znalosti, invence, důvtip, originalita, to jsou faktory určující kvalitu výsledku.

Nabídka bytů v novostavbách rozhodně není orientována na mladé páry, které jsou při koupi plně odkázány na hypotéku a stavební spoření. Chtějí-li si pořídit byt, znamená to poohlédnout se po nějakém starším k rekonstrukci.

Ta vyžaduje samozřejmě práci navíc, ale výsledek může stát opravdu za to. I při rekonstrukci nebo revitalizaci nevelkého rozsahu se vyplatí najít si odborníka z řad architektů.

Mladý pár měl výhodu, jeden z nich je profesí sám architekt. Při návštěvě se nám přiznal, že záměrně hledali byt, který bude nutno od podlahy předělat, aby jej mohli plně uzpůsobit vlastním představám.

Koncepční přeměna

Byt 1 + 1 o výměře 45 m2 zaznamenal v prvé řadě dispoziční úpravy. Z menší místnosti, kde byla původně kuchyň, se stala ložnice. Zrušením spíže pak vznikl pracovní kout. Velká ložnice orientovaná na jihovýchod se změnila v obytnou kuchyň.

V první etapě musely proběhnout všechny hrubé stavební zásahy. Byla vyměněna okna, vybourána příčka oddělující spíž, podlahy, dveře se zárubněmi, sanita v koupelně, nově uložena vodovodní instalace i elektrické rozvody.

Barevné sjednocení skříněk s obkladem stěny a kuchyňskou deskou je originální a neotřelé.

Všechny místnosti spojuje průběžně položená dubová podlaha. "Třívrstvé lamelové podlahy jsou cenově dostupné a oproti laminátovým imitacím i příjemné na dotek. Nestudí a neduní," hodnotí architekt Tesař.

Celý byt majitelé sladili do zelených tónů. Limetkové odstíny úžasně prozářily místnosti bez přirozeného denního světla. O tom se přesvědčíme hned v předsíni, kompletně obložené limetkovými deskami do výšky dveří.

Obklad plynule přechází ve dveře, v některých případech lícující s povrchem stěny, takže si třeba ani nevšimnete vstupu na toaletu. "Na otázku návštěvy, kde je toaleta, vždycky žertujeme, že ve skříni," komentovali toto řešení majitelé.

Toaleta je vymalovaná nátěrem odolným vodě a chemikáliím, jako koupelna. Dveře jsou na skříňových závěsech.

Sprchový kout nahradil vanu. Oddělený je závěsem spuštěným až od stropu. Odolný nátěr stěn i podlahy usnadňuje úklid.

Konstrukce všech dveří je totiž stejná jako u běžné skříně. Zvolení samozavíracích pantů je vtipné a praktické. Na dveřích pak stačí pouze drobné nenápadné úchytky. Když se dveře zavřou ze strany ložnice či pokoje, vznikne efekt takzvaných bezfalcových dveří se skrytými panty. V tomto případě však nejde o drahé dveře na trhu, ale naopak.

Promyšlený tu byl každý detail, například bytový rozvaděč je schovaný za odnímatelnou částí obkladu a vkusné kovové háčky dobře slouží k odložení kabátů.

Obytná kuchyň

Střídmě elegantní kuchyň v tmavě zelené barvě skvěle harmonuje se světlými limetkovými dveřmi. Barevné sjednocení skříněk s obkladem stěny a kuchyňskou deskou je originální a neotřelé.

V rozpočtu hraje významnou roli výběr materiálů. Jejich volbou lze významně ušetřit. "Levný materiál, když se dobře použije, rozhodně nepůsobí lacině," zdůrazňuje architekt.

"Lamino v syté barvě je velmi praktické. Dobře se udržuje a jde jej sladit i s pracovní deskou z perfektně odolného HPL. Škála barev lamin je poměrně široká a není nutné hledat imitaci dřeva, která působí zbytečně uměle."

Dánská rozkládací sedačka značky Softline je centrem odpočinkové zóny v pokoji.

Ušetřené peníze utratili majitelé, obdivovatelé skandinávského designu, za hrnce finské značky Iittala. Největším designovým kouskem je ale dánská rozkládací sedačka značky Softline. Tento praktický a pohodlný antracitový elegán vymezuje odpočinkovou zónu v pokoji.

V centru místnosti je jídelní stůl, kolem něhož stojí repasované židle značky Thonet, jejichž kvalitu a design prověřila desetiletí. Vždyť tyto moderně působící židle slouží v rodině již po tři generace, celých 70 let. Stejně stará je i světelná reklama do kina na řeznictví a uzenářství praprarodičů, jejíž reprodukce zdobí místo nad stolem.

Neotřelé nápady

Při takové rekonstrukci se vždy vyplatí vyměnit rozvody vody a kanalizaci. Rozbíjet za pár roků zrekonstruovanou koupelnu by asi nikoho netěšilo. Poměrně malá koupelna si navíc žádala i dispoziční úpravy.

Sprchový kout nahradil vanu, protože je z hlediska spotřeby ekonomičtější, a ušetřilo se tak místo pro pračku. Ač to není na první pohled znatelné, je sjednocujícím prvkem interiéru celá řada alternativních levných řešení.

Světlá limetková barva předsíň přívětivě prozářila.

Kromě dveří jsme se o tom mohli přesvědčit v koupelně. Sprchový kout odděluje jednoduchý závěs. Spustí-li se už od stropu, je z něj rázem elegantní prvek. Problematické spáry mezi obkladačkami a dlaždicemi byste tu hledali marně.

"Vodě a chemickým prostředkům nátěr skutečně dobře odolává. Údržba je velmi pohodlná. Stěny stačí setřít houbou s mýdlovou vodou a je uklizeno," pochvalují si majitelé.

Ložnice je laděná v bílé barvě, působící elegantně a čistě. Kovová postel zhotovená na míru kamarádem zámečníkem se dá jednoduše rozšroubovat a přestěhovat jako dva páry lyží.

Ložnice laděná v bílé barvě působí elegantně a čistě. Kovová postel zhotovená na míru kamarádem zámečníkem se dá jednoduše rozšroubovat a přestěhovat jako dva páry lyží.

I drobnosti jsou důležité

Při rekonstrukci se vyplatí vyměnit i rozvody elektroinstalací. Zdánlivé drobnosti, jako je třeba umístění zásuvek, je dobré důkladně promyslet.

Autoři projektu

Stempel a Tesar architekti
Ing. arch. Jan Tesař (1981)
Jan Tesař studoval na prestižní univerzitě v Delftu v Nizozemí a na fakultě architektury ČVUT v Praze. Během pobytu v Nizozemsku pracoval v renomované kanceláři Jeanne Dekkers architektur. V roce 2008 založili společně s architektem Jánem Stempelem studio Stempel a Tesar architekti.

"Zásuvka nad pracovní deskou vám ušetří neustálé lezení pod stůl, když si chcete třeba jenom nabít telefon. Vypínač je nejpřirozenější mít ve výšce kliky. Pamatuju si, jak jsem se musel prosit rodičů, aby mi rozsvítili v koupelně, protože jsem na vypínače nedosáhl," komentuje architekt umístění vypínačů.

A hned ještě dodává: "Není také špatné si dát v ložnici vypínač vedle postele, odpadnou tak hádky, kdo půjde zhasnout, když už oba ležíme."

Tento malý útulný byt nabitý nápady je důkazem, že ani ve startovním bytu nemusíme být plně odkázáni na nejlevnější řešení ze supermarketů a velkoobchodů s nábytkem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.