Palety jsou levné a funkční. Postel v ložnici je například z palet z IKEA....

Palety jsou levné a funkční. Postel v ložnici je například z palet z IKEA. Martin se snažil hodně ušetřit. | foto: Archiv Martina

Skvělá proměna za 180 tisíc. Mladý muž dokázal s bytem na Letné zázraky

  • 207
Pronajatý byt 2+1 na Letné byl zanedbaný a ošuntělý. Mladý muž se s nadšením vrhl na jeho kompletní proměnu od podlahy až po stropy. Díky výborným nápadům vykouzlil z bytu svěží moderní bydlení plné inspirace, které ho kompletně vyšlo na 180 tisíc korun.

„Byt na Letné ve funkcionalistických domech přezdívaných Molochov jsem si pronajal na inzerát. Má 90 metrů čtverečních, aby za mnou mohli známí přijet na návštěvu. Pohodlně v něm přespíme i ve čtyřech,“ říká Martin.

Zdejší byty jsou velkoryse vybavené a mají skvělé dispozice. „Mám zde různé místnůstky a niky, které poskytují spoustu prostoru pro vestavné skříně, komory, spižírny a botníky,“ popisuje Martin, kterého na bytu nejvíce zaujal výhled na Letenskou pláň.

„Byt nebyl v nejlepším stavu. Ostatně jako většina bytů v Praze, kdy jejich majitelé předpokládají, že se o ně nemusí vůbec starat a že stačí jednou za deset let koupit levnou standardizovanou kuchyň.“

Majiteli proto navrhl, že by byt rád předělal. Nejdřív proběhla neúspěšná diskuse o proplácení prací, která vedla k rozhodnutí, že Martin přemění na vlastní náklady jen to nejdůležitější. Vše muselo být co nejlevnější, ale zároveň stylové. Později, kdy došlo na úpravu koupelny a obytné části, již majitel rozpočet odsouhlasil.

„Návrhy jsem měl v hlavě, nic jsem si nerozkresloval. Vše jsem dělal za běhu. Základní kostru jsem ale měl od začátku jasnou. Hlavní body byly: levně a svépomocí z OSB desek a palet. Osobně mám rád mnoho stylů. Spíše jde o vkusné uspořádání prvků než o styl. Je-li všechno pěkně sjednoceno, líbí se mi prakticky cokoliv,“ vysvětluje Martin.

Může se hodit

Park Prosek

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 9.

Další nabídka bytů k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz

Byt má po proměně opticky oddělenou obytnou a společenskou část rozdílnými povrchy podlah a celkovým tónováním místností, kdy společenská část je spíše tmavší a „bordel-friendly”, zatímco obytná je laděna do světlých barev. Celý prostor propojují prvky z OSB desek, palet a také prvky břízy. Tu Martin miluje.

V bytě se uplatnily oblíbené palety. Jsou levné a funkční. Postel je například z palet z IKEA. „Stěnu ložnice zdobí mapa Prahy, kterou jsem maloval s kamarádkou, šikovnou typografkou Bárou Halamovou. Potřeboval jsem něčím zaplnit volnou zeď a protože ke mně jezdí hodně kamarádů ze zahraničí, přišla mi mapa centra jako dobrá volba,“ prozrazuje Martin, pro kterého byla nejnáročnější úprava koupelny.

„Ta prošla největší proměnou. Původní vanu nahradil prostorný sprchový kout. Na podlaze jsou keramické kachličky v imitaci černě lakovaného dřeva a strop je natřený černou barvou. Koupelnu jsem potřeboval něčím zútulnit, proto jsem pro ručníky vybral dřevěný žebřík a pod umyvadlo dal palety, kterými jsem obložil i stěnu na WC a přidal několik březových větví na toaletní papír.“

Výzva pro čtenáře

Pošlete své bydlení

Své zajímavě upravené bydlení pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Tady bydlím já.

K textu prosím připojte fotografie svého bytu před a po proměnou.

Kuchyně je černá, aby vynikly detaily: obnažený skelet domu, přiznané potrubí od topení nebo dřevěné palety. „Mám rád otevřenou kuchyni. Hodně vařím, vše neustále používám a líbí se mi, když je náčiní vidět. Palety jsou k tomu účelu ideální. Poskytují spoustu úložných řešení,“ libuje si Martin a přiznává, že nesnáší prostory zahlcené spotřebiči.

„Typickým příkladem je byt 1+1 velký 54 metrů čtverečních, který má v kuchyni čtyřplotýnkovou varnou desku a myčku širokou 60 centimetrů. Člověk, co tohle udělá, nemá rozum,“ dodává.

„Dlouho jsem přemýšlel nad stolem, až mě jednou napadlo jej vykonzolovat a zavěsit za strop. Pak jen ke stolu dodat židle, co na sebe nestrhnou příliš pozornosti, a bylo hotovo. Na stěnách je omyvatelná tabulová barva a na podlaze původní parkety. V místnostech, kde byla dlažba, je nově cementová stěrka. Proměna mi trvala jeden rok, dělal jsem ji s kamarády ve volných chvílích a vyšla celkem na 180 tisíc korun,“ uzavírá Martin.

Domy na Letné

Blok domů na Letné má již z dob první republiky přezdívku Molochov. Název vychází z hanlivého slova moloch, tedy obrovská, mohutná budova. Jde o 14 činžovních "elektrických" domů, ve své době velmi luxusních, s mramorovými obklady na chodbách a zajímavými detaily.

Autory projektu byli bratři Otto a Karl Kohnové, Leo Lauermann, František Votava, dvojice Ernst Mühlstein a Victor Fürth (autoři portálů ze skla a chromované oceli) a především Josef Havlíček, člen Devětsilu, který projekt dokončil, protože Kohnové emigrovali.

Fasády byly z bílého kamene, parter a zábradlí lodžií kryje keramika. Typické jsou pro Molochov i dřevěné žaluzie. Pamětníci vzpomínají i na populární kavárnu Letná s výklopnými okny, která byla v posledním rohovém domě u křižovatky.

Funkcionalistický blok domů na Letné, přezdívaný Molochov

Funkcionalistický blok domů na Letné, přezdívaný Molochov