Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři roky starý byt čtenářka kompletně předělala. Vyměnila i dveře

  1:00aktualizováno  1:00
Už první příspěvky, které přišly do naší soutěže o nejlepší rekonstrukci, jasně ukazují, jak důležitou roli hrají v celkovém vyznění interiéru právě dveře a jejich výměna. Pro čtenářku Evu se staly nové dveře dokonce „láskou na první pohled“.

Skleněné dveře odlehčily i prosvětlily prostor vstupní haly. | foto: Archiv čtenářky

Už od školy jsem si přála vlastní bydlení vytvořené na míru podle svých představ. Po několika letech v podnájmech jsem objevila inzerát, kde byl “on“, byt na Nové Harfě s nádhernou terasou.

Byt byl ve tři roky staré novostavbě, původní dispozice 3+kk upravili tehdejší majitelé na 2+kk s velkým obývacím pokojem a oddělenou kuchyní, z jednoho pokoje se stala prostorná šatna. Nevýhodou bytu byla malá a velmi těsná chodbička plná dveří. Při vstupu do bytu mne obklopily celkem sedmery dveře s kovovými nažloutlými zárubněmi s dekorem v tom nejlevnějším standardu.

Předsíň s původními natřenými zárubněmi

Předsíň s původními natřenými zárubněmi

“Buďto já, nebo ty dveře,“ pomyslela jsem si a v duchu přemýšlela o dalších možnostech dispozičních úprav. V bytě jsem ale cítila velký potenciál, navíc prostorná terasa přebíjela negativní dojem ze stísněného prostoru chodby. Rozhodla jsem se tedy pro první variantu a obratem složila zálohu.

Navzdory pochybnostem lidí v mém okolí, kterým se zdálo bláznivé rekonstruovat téměř nový byt, jsem se pustila do kompletní rekonstrukce. Rozhodla jsem se splnit si svůj dlouholetý sen a vybudovat byt na míru svým přáním a představám.

Začalo se bouráním

První radikální úpravou bylo zrušení komory v chodbě. K bytu patřily další venkovní komory s úložnými prostory, navíc velká šatna skýtala dostatek prostoru na vše potřebné. Zbouráním komory se z malé chodbičky stala prostorná vstupní hala a ubyly tak alespoň jedny dveře. Šestery dveře byly ale na jednu chodbu stále víc než dost.

Fotogalerie

Následovalo vybourání všech podlah v bytě, jakož i obkladů i kompletní sanity v koupelně a na WC. Největším oříškem a noční můrou stavařů bylo zbourání televizní stěny, kterou předchozí majitelé postavili z tvárnic a břidlicového obkladu na místě podle původních dispozic navržené kuchyňské linky.

Během rekonstrukce jsem bydlela, jak se dalo. Částečně jsem čerpala dovolenou, pracovala na dálku mimo Prahu u rodičů, využila nabídku kamarádky. Dvě noci jsem dokonce zkusila bydlet uprostřed rekonstrukce a provizorně si ustlala v zapečetěné šatně.

Po odchodu řemeslníků jsem se potajmu vkradla do vlastního bytu, kde byla odpojená voda a kompletně odinstalovaná sanita. Večerní hygienu jsem provedla na vedlejší čerpací stanici a ráno v šest utekla do nedalekého fitness centra užít si bazén a teplou sprchu. Pro další dny jsem se však již raději ubytovala v hotelu, odkud jsem to měla napůl cesty do práce i na kontrolu probíhajících prací v bytě.

Posuvný televizní panel skrývá vestavné lůžko pro hosta i dostatek úložných...
Posuvný televizní panel je vyrobený z bílé lakované dýhy, stejně jako vybrané...

Posuvný televizní panel je vyrobený z bílé lakované dýhy, stejně jako vybrané dveře od Sapeli. Skrývá vestavné lůžko pro hosta i dostatek úložných prostor.

Bílá a kov

Hledáte pohodlný a klidný život?

Park Prosek

Prosek Park - novostavba v Praze 6.

Další novostavby na Reality.iDNES.cz.

Byt už máte, ale nevyhovuje? Pusťte se do rekonstrukce. Najděte si řemeslníky na AAAPoptavka.cz.

Při zahájení rekonstrukce jsem měla jasnou představu pouze o barvách a typu obkladu a o nových podlahách. Původně pestrobarevný byt nahradila čistě bílá barva v kombinaci s kontrastní černou a jasně červenými a chromovými doplňky.

Tušila jsem však, že pro finální podobu celého interiéru musím nejprve vymyslet, jak budou vypadat nové interiérové dveře. Inspiraci jsem čerpala na veletrzích bydlení, v showroomech, prodejnách i na internetu.

Zkoušela jsem různé konfigurátory a právě díky nim mi došlo, že tmavé dveře, o kterých jsem přemýšlela, nejsou do tmavé vstupní místnosti plné dveří to pravé. Inspiraci jsem hledala také v již hotových realizacích, kde jsem narazila na fotografie velmi podobně dispozičně řešeného bytu s bílými lesklými dveřmi s kovovými zárubněmi od Sapeli. Byla to láska na první pohled a stejně jako při výběru bytu bylo velmi rychle rozhodnuto.

Kovové doplňky a sklo využila majitelka v celém bytě, včetně kuchyně.

Kovové doplňky a sklo využila majitelka v celém bytě, včetně kuchyně.

S výběrem dveří, zárubní, kování, ale i s nestandardní úpravou, kdy jsem potřebovala dveře od šatny otočit oproti původní dispozici, mi ochotně poradili pracovníci prodejny Dodo for life v Radlické ulici v Praze. Díky přístupu pracovníků prodejny jsem zvolila kompletní dodávku na klíč včetně montáže.

V době mé objednávky navíc probíhala sleva 25 % na veškeré dveře, což mě motivovalo ke splnění dalšího snu, pořízení skleněných dveří, které odlehčily i prosvětlily prostor vstupní haly. Sklo bylo navíc možné dodat s vlastním motivem, pro který jsem zvolila stejný květinový vzor, jako jsem měla na již zakoupených jídelních židlích.

Vzhledem k probíhající akci a s tím související zvýšenou poptávkou po dveřích trvalo dodání celé zakázky téměř čtyři měsíce. To mi však umožnilo promyslet i zbytek interiéru.

Bílá lesklá dýha a kovolaminát se tak staly základem pro další místnosti. Ve stejném materiálu jsem zvolila nová dvířka renovované kuchyňské linky, kovové doplňky, v barvě a materiálu zárubní je i lišta pod kuchyňskou linkou.

Bílé dveře Elegant s kovolaminátovými obložkami zárubní posunuly vzhled bytu o...

Bílé dveře Elegant s kovolaminátovými obložkami zárubní posunuly vzhled bytu o hodně výš.

Opravdu pyšná jsem však na multifunkční stěnu, kterou jsem si nechala vyrobit na míru podle vlastního návrhu. Posuvný televizní panel je vyrobený z bílé lakované dýhy, stejně jako vybrané dveře od Sapeli, a skrývá vestavné lůžko pro hosta i dostatek úložných prostor. Chromové držáky na skleničky osvětlené led pásky podtrhují celkový styl a duch interiéru.

Černobílou kombinaci s chromovými prvky a skleněnými doplňky jsem pak zvolila i do ostatních místností. V koupelně i v předsíni pak dominují velkoformátová zrcadla. Nejprve jsem se obávala, co to po dodání dveří udělá, neboť původním plánem bylo množství dveří eliminovat, ne je opticky zdvojnásobit.

Po výsledné montáži dveří jsem byla více než mile překvapená. Z mého téměř dokončeného bytu, ve kterém stále trochu strašily původní dveře a provizorně natřené kovové zárubně, se v tu chvíli stal zcela jiný prostor.

Tušila jsem, že bílé a elegantní dveře Elegant s kovolaminátovými obložkami zárubní budou tou správnou tečkou za celou rekonstrukcí, posunuly však celý vzhled interiéru o třídu výš.

Koupelna po rekonstrukci

Koupelna po rekonstrukci

A jak se mi v novém bytě žije teď? Díky dalším příjemným změnám v životě v něm už nejsem sama a těším se na stěhování do dalšího bytu, kde v tuto chvíli s partnerem dokončujeme kompletní rekonstrukci, abychom si splnili další životní sen, vytvoření bydlení k obrazu našemu.

Vše již máme téměř vybrané, zbývá se poohlédnout po nových interiérových dveřích. Bílou lesklou dýhu tentokrát nezvolíme, byt je převážně z přírodních materiálů. V každém případě však znovu zavítáme do prodejny stejného výrobce.

Diskuse byla vypnuta s ohledem na nevhodné osobní poznámky.

Více o soutěži s dveřmi Sapeli

Pokud se chcete zúčastnit naší soutěže O nejlepší rekonstrukci bytu s dveřmi SAPELI, zašlete co nejdříve, nejpozději však 31. ledna, fotografie vašeho interiéru, nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu vztahujícího se k rekonstrukci a jejímu průběhu. Zdůvodněte, proč jste si zvolili dveře příslušné značky a jakou jste s nimi získali zkušenost.

Do finále postoupí deset soutěžních příspěvků, které vybere odborná porota z publikovaných příspěvků na iDNES.cz v průběhu od 18. ledna do 29. února 2016.

V anketě od 1.3. do 7. 3. 2016 pak čtenáři iDNES.cz určí vítěze, tedy tři soutěžící s nejvyšším počtem získaných hlasů. Podmínkou účasti v soutěži je použití dveří Sapeli při rekonstrukci.

Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Soutěžní příspěvky zasílejte na e-mailovou adresu: bydleni@idnes.cz. Do předmětu zprávy napište „Soutěž Sapeli“.

Více o podmínkách soutěže zde.

Soutěžní příspěvek musí obsahovat:

- fotografie (minimálně 10 ks, nejlépe šířkových, dokumentující celý proces rekonstrukce, tedy stav před a po, případně jen výsledný stav, ve velikosti maximálně 1 Mb), nelze je vkládat do textových dokumentů, je nutné je zaslat samostatně
• text s informacemi vztahujícími se k dané rekonstrukci, v rozsahu alespoň 30 řádek
• kontaktní údaje – jméno a adresu, telefon, e-mail

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Autoři:
Nejčtenější

Rodinný dům, Praha. Třípodlažní dřevostavbu s malým objemem kotví v prudkém...
Skvělá architektura v Česku. Kvalitní stavby u nás rychle přibývají

V Čechách a na Moravě se opět urodilo. Není to zásluha přírody, ale především šikovných architektů, osvícených, někdy i odvážných investorů, kteří se pustili...  celý článek

Šperkem obývací zóny je ikonická stojací lampa Arco značky Flos.
V cizím domě o cizích problémech s bývalou modelkou Martinou Šmukovou

Martina stojí už pět let v čele nadace Pink Bubble pomáhající mladým onkologicky nemocným pacientům, kterým říká důvěrně bublinky. Jak se vyvíjí její třetí...  celý článek

Nový vhodný nábytek by si měli lidé pořizovat ještě před odchodem do důchodu.
Co změnit v bytě, aby se v něm dobře cítil padesátník i senior

Slovo senior nezní příliš populárně, ale starším pětašedesáti let se stane většina z nás. I bydlení ve stáří má svá specifika, která se postupem času ještě...  celý článek

Sousedova zídka se značně naklání.
Sousedova zídka se kácí na náš pozemek. Na opravu prý nemá peníze

Bydlíme v řadovce a bojujeme se sousedem a s jeho zídkou, která se nebezpečně naklání na náš pozemek. Soused tvrdí, že na opravu nemá peníze a že jsme špatný...  celý článek

Mírně svažitý pozemek při stavbě domu nebylo nutné nijak zvlášť modelovat.
Dřevo fasády svého domu čistí savem, o šedivou patinu nestojí

Rodina se dvěma dětmi hledala nemovitost v blízkosti Prahy skoro rok. Pak se od známých dozvěděli o příležitosti koupit pozemek v Mnichovicích a stejným...  celý článek

Další z rubriky

Koncepce hmot dala vzniknout klidnému soukromému dvoru, kde se může odehrávat...
Pozemku v satelitu se zbavil. U borového lesa si postavil moderní tvrz

Dřevostavba za Prahou v sobě snoubí tradiční představu o bydlení na vesnici s novodobým komfortem a estetikou. Dům stojící u borového lesa je ze dřeva a...  celý článek

Třípodlažní domky zavěšené na skále připomínají ptačí budky.
Ptačí domky pro lidi. Kdo nemá vlastní pozemek, pověsí si dům na skálu

Unikátní projekt švédských architektů Elisabetty Gabrielli a Pontuse Öhmana představuje netradiční bydlení budoucnosti. Jejich třípodlažní domky zavěšené na...  celý článek

Absurdně provedená elektro kabeláž od fotovoltaické elektrárny na rodinném domě.
Katastrofy českých domácností V. Co všechno dokážou zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy i legrační řešení. Již popáté jsme...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.