Na jídelní lavici, která šetří místo a skrývá v sobě úložný prostor, přímo...

Na jídelní lavici, která šetří místo a skrývá v sobě úložný prostor, přímo navazuje pohovka v obývací části. | foto: Jaroslav Hejzlar

Dubovou spárovkou obložili stěny i chladničku a mají z ní i nábytek

Skoro 80 metrů čtverečních obytné plochy, třináctimetrová terasa a k tomu zdařilé dispozice, které odpovídaly představám o správném bydlení. Přesto noví majitelé byt starý jen pár let chtěli zrekonstruovat. A to pěkně od podlahy.

I když se o stěrce jako finální podlahové krytině píše zpravidla jen v superlativech, málokdo má odvahu si ji do bytu skutečně dát. A takových, kteří si ji vyberou do celého bytu, včetně obývacího po koje či ložnice, je opravdu jen hrstka. Majitelé tohoto bytu mezi ně patří.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

„Na podlahu jsem navrhl polyuretanovou stěrku, univerzální materiál, který lze použít jak do obytných místností, tak do vlhkých a namáhaných prostorů, tedy do koupelny, kuchyně i chodby,“ vyjmenovává důvody architekt Radek Sládeček, jehož vlastníci bytu přizvali na pomoc při rekonstrukci a zařizování.

Další plus přidává majitelka bytu: „Vybrali jsme ji, abychom docílili jednolité barvy podlahy ve všech místnostech bytu. Ztotožňujeme se totiž s názorem, že v jednoduchosti je krása.“

Stěrka nepraská, je teplá a tichá. Jednobarevná podlaha, v tomto případě v přírodním odstínu oblázkově šedé, dovolila použít v místnostech poměrně velké množství dřeva, a to jak na nábytku, tak především na obkladu stěn.

„Hlavním motivem mého návrhu je obložení obvodových stěn místností zázemí, které výrazně zasahují do čisté dispozice, kontrastním a zároveň měkkým materiálem,“ vysvětluje architekt.

Obvodové stěny zázemí jsou obloženy dubovou spárovkou, která působí jako kontrastní materiál k lité podlaze.

Pro obklad zvolil dubovou spárovku. Z té jsou vyrobeny i dveře do koupelny, které tak opticky zcela zanikají.

Dřevo přechází až do kuchyně, kde jsou jím obloženy také dveře niky, skrývající spíž a kombinovanou chladničku s mrazničkou. Spárovka je spolu s bílým laminem použita i na veškerý nábytek.

Tuto neutrální barevnou kombinaci, která se nikdy neokouká, doplnily barevné solitérní kousky nábytku, květiny, obrazy a další doplňky, jež mohou měnit náladu bytu.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Dispozice se měnily v koupelně

Majitelé měli na byt tři požadavky: za prvé chtěli kuchyni propojenou s obývacím pokojem, což dnes bývá standardem. Za druhé toužili po ložnici se šatnou. Tu se podařilo nahradit velkou vestavěnou skříní. Největší zásah tak vyžadovalo třetí přání, aby se do koupelny vešel jak sprchový kout, tak vana.

Také koupelna zachovává kontrast bílé a tmavé: bílý obklad stěn doplňují černé dlaždice v nice sprchového koutu.

„Řešení koupelny vybírali klienti z několika variant. Nakonec zvolili tu, jejíž dispozice nabízela volnější prostor ve středu místnosti. Zároveň dovolovala umístit do koupelny sprchový kout i vanu a samozřejmě také umyvadlo a toaletu. Vešla se i nika na pračku a sušičku,“ vypočítává Radek Sládeček.

Také v koupelně zůstal zachován kontrast bílé a tmavé. Bílý obklad stěn doplňují černé dlaždice v nice sprchového koutu a za zrcadlem. Na skříňce pod umyvadlem je opět použita dubová spárovka a na podlaze šedá stěrka.

Pod ní se instalovala topná rohož, která se do koupelny hodí nejen proto, že zde vytváří příjemné teplo od nohou, ale hlavně podlaha rychleji schne, takže se omezí riziko uklouznutí na vlhkém povrchu.

Při rekonstrukci byla odstraněna příčka z chodby, kterou nahradily celoskleněné dveře. Chodba se tak více otevřela do obytného prostoru a dřevem bylo možné obložit celou stěnu v jedné linii.

Návrat staré dobré lavice

Nábytek navržený a vyrobený na míru dovolil maximálně využít prostor propojením kuchyně, obývacího pokoje i dalších místností.

Zajímavým prvkem je volba lavice z jedné strany jídelního stolu. Kdysi velmi rozšířený sedací nábytek nyní opět získává na oblibě. Důvod je zřejmý i v tomto bytě.

„Výhodou je ekonomické využití prostoru: kuchyňská linka u zdi přechází v lavici a následně v pohovku. Vše zůstává u stěny, a není tak třeba místo ještě pro odsouvání židlí, celkově je tady více místa pro pohyb, místnost působí prostorněji,“ popisuje architekt.

Kuchyň má dispozici písmene U, přičemž i zde se opakuje kombinace dřeva a bílé barvy.

Navíc má lavice odklápěcí sedáky, celá spodní část tak slouží jako úložná, což představuje další efektivní využití prostoru. I když nejde o úplně malý byt, přece jen místa v něm není nekonečně mnoho.

Může se hodit

Viladům Mramorka

Viladům Mramorka - jedinečné bydlení ve viladomech na Praze 5.

Další nabídky na Reality.iDNES.cz

Chytře jsou v bytě řešeny také úložné prostory: v ložnici mají majitelé k dispozici vestavěné skříně ve tvaru písmene L. Protože je sestava podél stěny u dveří a má bílou barvu, splývá s okolím. Vestavěné skříně stojí také ve vstupní části bytu, obložené velkoformátovým zrcadlem, a dále v dlouhé části chodby, která byla relativně široká.

Klienti jsou s nimi spokojeni. A nejen s nimi. „Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě nic, co bychom volili jinak,“ tvrdí majitelka.

„V maximální možné míře jsem použil skryté nepřímé osvětlení, které nechává vyznít hmoty, struktury a barevnost použitých materiálů. Doplnily je směrové reflektory, jež jsou orientovány na místa, která je třeba podtrhnout, knihovnu, obrazy a podobně,“ upozorňuje architekt Sládeček.

Postele vyrobené na míru nabízejí úložný prostor i v zásuvkách pod lehací plochou.

V ložnici mají majitelé k dispozici vestavěné skříně ve tvaru písmene L.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.