Obývací pokoj se spojil s kuchyní

Obývací pokoj se spojil s kuchyní | foto:  Jaroslav Grill

Jak bydlí naši čtenáři: rekonstrukce bytů zvládají vlastními silami

  • 10
Najít informace na internetu, získat rady od známých a pak vlastní nasazení. Tak vypadá průběh většiny proměn interiérů, jejichž účastníci se přihlásili do naší soutěže O nejlepší rekonstrukci bytu s dveřmi Sapeli.

Příběh první Rekonstrukce pro dva skončila interiérem pro tři

V únoru 2013 jsme rekonstruovali bytové jádro v panelákovém bytě včetně chodby a kuchyně. Zároveň jsme provedli výměnu zárubní a dveří do jednotlivých pokojů. Původní zárubně byly plechové s vypínačem na světla, bylo tedy nutné jej u všech dveří přemístit do zdi vedle zárubně.

Při volbě dveří a zárubní jsme navštívili mnoho prodejen různých výrobců a také jsme se vyptávali na zkušenosti s různými značkami dveří našich kolegů a známých. Na základě recenzí a prohlídky vzorků na prodejnách různých výrobců jsme se nakonec rozhodli pro značku Sapeli.

Původní předsíň s umakartovým jádrem

Předsíň po rekonstrukci

Upřednostňujeme jednoduchý design, proto jsme si vybrali řadu Elegant, dekor dub. Tento dekor jsme zvolili, protože se nám líbil jeho teplý medový odstín a dobře barevně ladil s plánovanou dlažbou. Byt jsme osadili sedmi zárubněmi a šesti dveřmi z této řady. Zároveň jsme dveře doplnili klikami, také od firmy Sapeli, typ Design 01.

Některé stavební otvory v panelu nebyly úplně rovné, přesto si montážní firma s instalací zárubní poradila velice dobře, takže nebyly nutné žádné další úpravy. Kompletní instalace a vyvážení všech zárubní a dveří trvala pouhé tři hodiny.

Jsme rádi, že nás český výrobce s dlouhou tradicí nezklamal. Po půlroční zkušenosti jsme zatím s dveřmi velmi spokojeni. Do budoucna plánujeme výměnu vstupních dveří a opět budeme vybírat v nabídce od firmy Sapeli.

Do nové koupelny se vešla vana i sprchový kout.
Do nové koupelny se vešla vana i sprchový kout.

Do nové koupelny se vešla vana i sprchový kout.

Celou rekonstrukci včetně návrhů koupelny, záchodu, chodby a kuchyně jsme si naplánovali a připravovali sami, bez pomoci bytového architekta. Výsledné řešení splnilo naše očekávání nejen z hlediska uživatelské pohody, ale i funkčnosti užívaných prostor.

Rekonstrukce bytu nás stála s přítelem hodně úsilí a času, stráveného především v různých obchodech, kuchyňských a koupelnových studiích, dohledávali jsme informace na internetu, sháněli řemeslníky, měli jsme však jeden velký hnací motor.

Několik dní před zahájením rekonstrukce jsme zjistili, že byt nepřipravujeme už jen pro nás dva, ale že za necelých devět měsíců přibude další člen do rodiny, což byla pro nás obrovská motivace rekonstrukci dokončit co nejdříve. Nakonec trvala tři týdny a proběhla bez větších problémů.

Kuchyň po rekonstrukci má tvar písmene U.

Nyní už nám jen zbývá dokončit dekoraci v dětském pokojíčku a čekat na příchod našeho drobečka. S přítelem jsme se shodli, že ten teprve celému bytu dodá to správné oživení.

Pavlína Hatová

Příběh druhý Rekonstrukce vlastními silami

Před Vánocemi 2012 jsme koupili cihlový třípokojový byt z 50. let v Brně v původním stavu. V rámci rekonstrukce, kterou jsme si řídili a z větší části i sami prováděli, jsme vyměnili i všechny původní dveře a zárubně.

Nejdříve jsme zvažovali možnost, že necháme původní dveře přebrousit a přelakovat, ale nakonec jsme se rozhodli pro kompletní výměnu. Kromě estetického hlediska bylo i několik dalších důvodů. Plánovali jsme totiž položit novou zvýšenou podlahu, kvůli které bychom museli původní dveře zkracovat.

Na začátku rekonstrukce: původní dveře do koupelny a na záchod

Původní dveře v ložnici

Výměna nám umožnila i uzpůsobit otevírání dovnitř místnosti nebo do chodby, přehodit kliku zleva doprava. Například na chodbě, kde jsou vedle sebe dveře na WC a do koupelny, dveře po změně do sebe nenarážejí a mohou být ponechány i otevřené, aniž by překážely při průchodu chodbou. Původní zárubně byly klasické železné.

Pro značku Sapeli jsme se rozhodli na základě pozitivních referencí na internetu a od známých a také pro právě probíhající akci, která výrazně snížila cenu. Celý byt jsme pojali jednoduše, aby umožňoval co největší variabilitu do budoucna. Bílý interiér s jednotnou světlou podlahou v celém bytě doplnily tmavé prvky (pracovní stůl, gauč, obložení kuchyňské linky).

K tomu jsme vybrali neutrální vzhled dveří, nakonec jsme se rozhodli pro řadu Elegant v provedení hladký bílý CPL laminát v bezpolodrážkové variantě, která se nám zdála elegantnější.

Během rekonstrukce byly odstraněny i původní prahy, což pomohlo jednotné podlaze lépe vyniknout a zároveň se zvýšila bezbariérovost bytu.

Aby chodba nepůsobila příliš stísněným dojmem a nepřipomínala nemocniční chodbu plnou dveří, jsou doplněny matným sklem. To usnadňuje zjištění, zda je někdo v koupelně.

Protože jsme nové dveře přidávali v závislosti na postupném dokončování podlahy a vymalování jednotlivých místností v rozmezí několika měsíců, rozhodli jsme pro montáž vlastními silami. U polodrážkových dveří bylo potřeba si hlídat rovnoběžnost a přesnost usazení zárubní. Vlastní dveře šly již jednoduše nastavit šroubky v pantech.

Dveře do dětského pokoje, koupelny a na WC

Během rekonstrukce jsme vybouráním příček propojili prostor kuchyně, chodby a obývacího pokoje. Kuchyňská linka je nyní schovaná za komínovou stěnou, ze strany obývacího pokoje je u ní rozkládací pohovka.

Rekonstrukce ještě není u konce, chybí ještě mnoho věcí (například rámečky na vypínače, podlahové lišty, osvětlení). Momentálně budujeme vestavěnou skříň v ložnici, jejíž součástí jsou i dveře do dětského pokoje. Až bude skříň doplněna o vysoké posuvné dveře, bude průchod skryt, vzniknou tajné průchodové dveře.

Dveře máme již několik měsíců a jsme s nimi stále velmi spokojeni, po vzhledové i funkční stránce. Čas investovaný do výběru se vyplatil.

Marie Bezděková

Příběh třetí proměna bytu v rodinném domě

Vlastníme dvougenerační rodinný dům se dvěma bytovými jednotkami, postavený před 30 lety. V roce 2005 jsme začali s celkovou rekonstrukcí, počínaje výměnou střešní krytiny, novými okny, zateplením a fasádou.

V roce 2008 došlo na rekonstrukci horního bytu. Po půlročním vymýšlení jsme se pustili do bouracích prací. Zmizela příčka mezi kuchyní a obývákem, zazdili jsme původní balkonové dveře v kuchyni a na jejich místo osadili okno. Na úkor větší koupelny byla vybourána spížka u kuchyně. V chodbě byly zazděny původní dveře do kuchyně, které již nebyly zapotřebí a nahrazeny vestavěnou skříní. Samozřejmostí bylo vyřezání starých kovových zárubní.

Kuchyň před rekonstrukcí

Původní obývací pokoj

Bourací a zednické práce včetně obkladů a dlažeb jsme dělali svépomocí. Pouze na rozvody elektroinstalace, vody a nových radiátorů jsme oslovili odborníky. Vše se dělalo o víkendech a po práci. Výhodou dnešní doby je široký sortiment zboží, ať již v obkladech, dlažbě, nábytku. Při výběru jsme si nechali poradit od odborníků a dali na jejich rady.

Na podlahu nám byla doporučena vinylová krytina thermofix habr masiv, jejíž výhody jsou hlavně příjemná teplota, odolnost vůči vodě a opotřebení a reálný vzhled imitovaného dřeva. Navíc se snadno udržuje. Do chodby jsme položili hnědou dlažbu.

Velkým problémem byl výběr dveří. Na trhu je více výrobců, typů materiálů a nespočetně mnoho barev, dekorů a modelů. Laminát se nám nezdál jako vhodný materiál, protože působí lacině a uměle. Masiv byl příliš drahý. Takže nakonec vyhrála dýha, která vytváří dojem celodřevěných dveří. Zvolili jsme výrobce Sapeli. Dali jsme na doporučení několika našich známých, kteří měli s touto značkou velmi dobré zkušenosti.

Koupelna po rekonstrukci

Dále šlo o to, jak vše správně sladit. Okna máme tmavá. Prvotní nápad byl tedy, držet se podobného odstínu, což by ale nesedělo k podlaze. Po poradě s bytovým architektem vyhrál světlý odstín (dýha javor evropský). Zesvětluje interiér a navíc se výborně hodí k habrové podlaze.

Nechali jsme si tedy vypracovat několik cenových nabídek na model Sapeli Elegant od různých firem na dodávku včetně montáže. Rozhodně se to vyplatí, protože lze ušetřit i několik tisíc korun.

V polovině března 2010 jako na zavolanou přišla velká slevová akce firmy Sapeli právě na dveře Elegant. Podmínkou bylo sklo Sapelux a kování Desing 01, které se nám velmi líbilo. Cena byla znenadání za sedm kusů dveří včetně zárubní 53 tisíc. Nebylo o čem přemýšlet.

Obývací pokoj po rekonstrukci

Po tříletém používání jsme s dveřmi maximálně spokojeni. Vypadají kvalitně, v interiéru působí celodřevěným dojmem a dokonale izolují. Celková cena rekonstrukce včetně nábytku, nové koupelny a záchodu se vyšplhala na 500 tisíc korun, ale myslíme si, že naše úsilí se určitě vyplatilo.

Jaroslav Grill

O soutěži

Soutěž O nejlepší rekonstrukci bytu s dveřmi Sapeli probíhá na území České a Slovenské republiky v době od 5. 8. do 15. 9. 2013. Do finále vybere odborná porota deset soutěžních příspěvků.

V anketě od 2. 9 do 8. 9 2013 pak čtenáři iDNES.cz určí vítěze, tedy tři soutěžící s nejvyšším počtem získaných hlasů, a to ze soutěžních příspěvků publikovaných na stránkách iDNES.cz do 25. srpna 2013, podmínkou účasti v soutěži je použití dveří Sapeli při rekonstrukci.

Vítěz získá poukaz na 50 000 Kč, druhé místo bude oceněno 30 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 11. 2013.

Bližší informace zde.

Úkolem soutěžících bylo zaslání fotografií jejich interiéru po rekonstrukci s dveřmi Sapeli na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz. Spolu s fotografiemi musel soutěžící zaslat text vztahující se k rekonstrukci a jejímu průběhu a také zdůvodnit, proč zvolil dveře příslušné značky a jak je s nimi spokojený.

K přihlášce měli připojit:

  • fotografie (minimálně 10 ks, nejlépe šířkových, dokumentující celý proces rekonstrukce, tedy stav před a po, případně jen výsledný stav, ve velikosti maximálně 1 Mb)
  • text s informacemi vztahujícími se k dané rekonstrukci v rozsahu alespoň 30 řádek
  • kontaktní údaje – jméno a adresu, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napsat "Soutěž SAPELI"

Pozor: pro velký počet soutěžících se zveřejňování příspěvků prodlouží do 31. srpna 2013.