Spojením dvou pokojů vznikl prostor s plochou 31 metrů čtverečních a dvěma...

Spojením dvou pokojů vznikl prostor s plochou 31 metrů čtverečních a dvěma okny, kam se podařilo umístit kuchyň, jídelní zónu i obývací pokoj. | foto: Archiv majitelů

Podívejte se, jak bydlí čtenáři iDNES.cz. Nejlepší proměny roku 2016

  • 10
Jak bydlí čtenáři iDNES.cz? Hodně o tom prozrazují diskuse pod články, ale nejvíce příspěvky, které čtenáři zasílají do našich redakčních soutěží. Někdy se rádi pochlubí „jen tak“, prostě pošlou fotografie, aby ukázali své bydlení.

Tradičně nejpočetnější skupinu představují rekonstrukce panelákových bytů. Ty vyvolávají obrovský zájem i ostatních čtenářů, koneckonců v panelových domech bydlí přibližně 40 procent obyvatel České republiky.

I proto si více než dvě stě tisíc čtenářů přečetlo příspěvek z naší soutěže Paneláková rošáda, v němž majitel popsal razantní rekonstrukci svého bytu. „Ty jsi normálně postavil v paneláku dům,“ prohlásil jeho kamarád (na to, co vzniklo, se podívejte zde.)

Byt Tomáše: spojením dvou pokojů vznikl prostor s plochou 31 metrů čtverečních a dvěma okny, kam se podařilo umístit kuchyň, jídelní zónu i obývací pokoj.

Proměnu bytu připravoval majitel přibližně rok, v realitu ji proměnil za několik měsíců, od září do ledna. V bytě nezůstalo téměř nic na svém místě, stěhovala se kuchyň i koupelna. Náklady byly skoro milion korun. Spoustu práce přitom Tomáš zvládl sám. „Naučil jsem se hodně řemesel,“ říká o sobě.

Ze stejné soutěže byl i příspěvek manželů Ludmily a Josefa. V tomto případě však byla hlavním „hybatelem“ manželka, protože je architektka. Její návrh rekonstrukce panelákového 3+1 na 3+kk je ukázkou profesionálního přístupu a znalostí, tomu odpovídala i úprava interiéru pro focení (podívejte se zde).

Skříňky až do stropu nabízejí v panelákovém bytě Ludmily a Josefa dostatečný...
Tapeta v dětském pokoji byla objednána na míru.

Celý byt navrhla architektka Ludmila ve světlých přírodních barvách.

Vděčný evergreen: chalupy

Češi jsou však především národem chatařů a chalupářů, a občas také zachránců starých mlýnů. Zatímco rekonstrukce panelákových bytů probíhají v průběhu měsíců, u chalup to bývají roky a někdy i desetiletí, hlavně u větších staveb.

V naší letošní chalupářské soutěži zvítězila rodina paní Zuzany, která rekonstruovala svou chaloupku 14 let (více zde). Postupně, precizně, ale také s velkým citem vdechli ruině nový život téměř sami, řemeslníky povolali jen na vyloženě odborné práce.

A nelitují ani jednoho roku, který stavbě věnovali, byť v průběhu rekonstrukce na chalupu nejednou směřovaly i výrazy „ty svi.. shnilá...“

Rodina paní Zuzany se však po víkendech a dovolené vracela do zařízeného bytu se vším komfortem, to paní Karolína musela během dvou měsíců upravit starý mlýn tak, aby v něm mohla bydlet i s ročním synem. Více zde.

Stavení ve velmi špatném stavu totiž mělo suchý záchod venku, voda vedla jen na chodbu a elektřinou se svítilo pouze v jedné místnosti, v níž visela ze stropu žárovka a v rohu se bála jedna zásuvka. Opravy trvají již osm let a Karolína tuší, že jí kompletní rekonstrukce starého mlýna zabere celý život. Vůbec jí to nevadí.

Takto vypadá chalupa paní Zuzany po 14 letech budování a oprav.

Mlýn paní Karolíny neprošel nikdy zásadnější modernizací.

Když mládí miluje retro

Mladí čtenáři bývají hodně odvážní. Dokonce neváhají investovat své peníze i energii do bytů, kde žijí jen v pronájmu. Martin tak investoval 180 tisíc do bytu na Letné, v proslulém Molochovu. Majiteli navrhl, že by byt rád předělal.

Nejdříve proběhla neúspěšná diskuse o proplácení prací, která vedla k rozhodnutí, že Martin přemění na vlastní náklady jen to nejdůležitější. Vše muselo být co nejlevnější, ale zároveň stylové.

Byt Martina: palety jsou levné a funkční. Postel v ložnici je například z palet z IKEA.

Později, kdy došlo na úpravu koupelny a obytné části, již majitel rozpočet odsouhlasil. Byt, který opravdu nebyl v dobré kondici, tak dostal novou a zajímavou podobu. Podívejte se zde.