Kuchyň je sice částečně vybavená i novými spotřebiči, do moderní a funkční má...

Kuchyň je sice částečně vybavená i novými spotřebiči, do moderní a funkční má však hodně daleko. | foto: Archiv majitelů

Když se vnoučata nastěhují do bytu babičky, stěhování poslouží všem

  • 17
Mladá rodina a malý byt. Babička a velký byt. Výsledek? Rozumná výměna, kdy si rodina vzájemně pomůže. Jenže jak vyřešit bydlení mladého páru s dvěma dětmi v interiéru, kde se „zastavil čas“? V tomto případě je rada architekta opravdu na místě.

„Byt 3+1 patří babičce, která by chtěla jít do našeho menšího zrekonstruovaného 2+1. Její byt je už řadu let ve stejném stavu, potřebuje spoustu oprav, na které babička nemá finance ani sílu. Pokud se přestěhujeme, musíme změnit kompletně dispozice, ale také topení a elektrické rozvody,“ popisuje situaci Lenka.

Pro babičku je byt 3+1 zbytečně velký, využívá vlastně jen kuchyň a obývací pokoj jako ložnici.

Její čtyřčlenná rodina (ona, manžel a dva malí rošťáci, skoro tříletý Mareček a devítiměsíční Adámek) by potřebovala v bytě mnohé změnit.

Například mít umývátko na záchodě, v koupelně vanu i sprchový kout a především propojit co nejvíce kuchyň s obývacím pokojem.

„Jinak jsme hodně přizpůsobiví, přechod do většího bytu bude pro nás hodně pozitivní, získáme větší prostory, vlastní ložnici i úložný prostor,“ dodává Lenka.

Návrhy na proměnu bytu připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac architekti.

Byt po babičce

„V původní dokumentaci je naznačena původní pozice kuchyně v místnosti proti vstupu, během užívání bytu došlo k jejímu přesunutí do krajního pokoje v blízkosti koupelny,“ popisuje výchozí stav architekt Maňák.

Ve svých návrzích zvažuje návrat kuchyně do původní pozice, ovšem za předpokladu možného napojení na odpady. Současná kuchyň by mohla fungovat jako dětský pokoj pro dvě děti (chlapci 3/4 roku a 3 roky). Prostřední je vhodný pro ložnici rodičů, rohová místnost by mohla posloužit jako obývací pokoj.

Půdorys - stávající stav

Varianta 1

Tato varianta předpokládá minimum stavebních úprav, což pro mladou rodinu s omezeným finančním rozpočtem je určitě důležité. Úpravy předpokládají zrušení příčky mezi záchodem a spíží a zazdění dveří do spíže. Dále pak rozšíření a posunutí dveří do původní kuchyně.

Pokud jde o koupelnu, zde doporučuje architekt Maňák (i s ohledem na přání majitelů) použít „úspornou“ zkosenou vanu, sprchový kout o rozměrech 90 × 90 cm a umývadlo. Pračka je umístěna v záchodě, a to díky rozšíření o původní spíž.

Varianta 1

Varianta 2

V druhém případě Hynek Maňák zvažuje posunutí příčky do koupelny a změnu pozice dveří na otevírání ven. „Uvolní se tak částečně prostor v koupelně, aby se do ní bez problémů vešla vana, sprchový kout a umyvadlo. Pračka je opět umístěna v rozšířeném záchodě s mírně posunutými dveřmi,“ vysvětluje architekt.

Do příčky mezi chodbou a stávající kuchyní doporučuje zabudovat pouzdro do stěny pro posuvné dveře. Dveře mezi obývacím pokojem a novou kuchyní jsou odstraněny, otvor se tak zvětší na šířku 160 cm, což celý prostor opticky zvětší a odlehčí. „Tyto stavební úpravy však musí povolit a schválit statik,“ upozorňuje architekt Maňák.

Pokud je k dispozici volný komínový průduch, lze v obývacím pokoji umístit krb s krbovou vložkou. V prostoru ložnice je možné vybudovat samostatnou šatnu.

Varianta 2

O autorovi návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz

potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu - minimální šířka 640 pixelů, v dostatečné kvalitě
• popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně - čím přesnější údaje uvedete, tím lze snadněji a lépe návrh zpracovat)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice