Původní kuchyň

Původní kuchyň | foto: Archiv majitelů

Rekonstrukce bytu 3+1, kde se do koupelny vešla jen vana a umyvadlo

  • 10
Byt 3+1 zvětšit nelze, ale jeho jednotlivé části ano. Hlavně miniaturní příslušenství bývá dnešním uživatelům starších bytů trnem v oku, zejména pokud mají malé děti a pračka bývá denně v permanenci.

Na naši poradnu architekta se tak obrátila i čtenářka Martina, která se i s rodinou (děti 3 a 1,5 roku) má nastěhovat do bytu 3+1. Dispozice se samostatnou kuchyní manželům nevyhovuje, vzhledem k věku dětí chce být rodina v bytě co nejvíce pohromadě, a to si žádá prostor. Stejně tak hry malých dětí potřebují co nejvíce místa.

Dětský pokoj a ložnice

„V bytě je relativně velká předsíň, která by nám mohla umožnit eventuálně pracovat s velikostí koupelny a záchodu. U kuchyně jsou momentálně posuvné dveře. Vedle ní je pokoj, který jsme měli původně v plánu jako dětský, ale když jsme si byt přebírali, napadlo nás, že by se možná mohla zbourat zeď mezi kuchyní a tímto pokojem, vznikl byt tak velký obývací prostor,“ popisuje Martina.

Rodina má tak představu spojení kuchyně a jedné z ložnic, dětem by měl připadnout největší pokoj, zatím sloužící jako obývací, zvětšit se musí i koupelna, kde není místo ani pro pračku s hloubkou 33 cm.Manželé budou postupovat při rekonstrukci postupně, už kvůli finančním nákladům.

Vytvořit funkční a praktický prostor si vzal na starost architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier.

Rozumný přístup

Uživatelé popsali svůj záměr jasně: dětský pokoj umístit do stávajícího obývacího pokoje, propojením kuchyně se sousedním pokojem vytvořit společný obytný prostor, pokoj s balkonem využít pro ložnici přístupnou pomocí nových dveří, rozšířit koupelnu do předsíně a nalézt místo pro umístění pračky.

„Zamýšlená koncepce je velmi rozumná a realizovatelná. Zpracované varianty prověřují možnosti jak koncipovat kuchyni v obytné místnosti, tak také možnosti řešení koupelny a toalety,“ konstatuje architekt Maňák.

Stávající stav

Varianta 1 a 2

Obě varianty počítají s umístěním pračky mimo koupelnu v prostoru předsíně, díky tomu se získá v koupelně místo pro vanu i pro sprchový kout.

Majitelé zvažovali přetočení pozice koupelny a záchodu. Z dodaných podkladů však není jasné napojení a dimenzování odpadů, které bývá pro řešení koupelny a záchodu zásadní.

Na obrázku stávajícího záchodu je viditelná svislá odpadová trubka, zda je na tento odpad napojeno WC, není jasné, stejně nelze přesně určit, kam je napojena vana. Tyto informace bohužel majitelé v době své prosby o pomoc neznali.

„Pro nalezení výsledného dispozičního řešení a rozmístění jednotlivých zařizovacích prvků, jako jsou sprcha, vana, toaleta, bidet, umyvadlo či pračka, je vždy nutné prověření reálné situace v konkrétním bytě. Zpracované varianty však mohou posloužit k rozhodnutí o použití samostatné sprchy a umístění pračky,“ vysvětluje architekt Maňák.

Varianta 1

Varianta 2

Varianta 3

Třetí varianta nepočítá v koupelně se samostatnou sprchou, pouze s vanou. Pračka byla umístěna ve výklenku. Nad ní lze umístit police s košem na prádlo či drogistické potřeby.

Zařízení dětského pokoje se může vyvíjet postupně s růstem dětí. Ložnice mnoho variant vybavení nenabízí, je pojata klasickým způsobem.

 Zařízení obytného prostoru s kuchyní lze upravit podle konkrétních požadavků uživatelů, navržené rozmístění nábytku však respektuje nutné komunikační trasy a jejich potřebné šířky, ale také obecně platné ergonomické zásady.

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.