Původní kuchyň

Původní kuchyň | foto: Archiv majitelů

Poradna architekta: Jak do bytu pro dva dostat časem i dvě děti

  • 110
Vlastní byt je pro mladý pár skvělá výchozí pozice, jen za pár let tu budou bydlet tři, možná čtyři. A právě na takovou variantu je třeba byt připravit hned na začátku, nejlépe s pomocí architekta.

„Naše představa je, že se v našem bytě 3+1 zvětší koupelna o průchod do kuchyně. Vchod do kuchyně bude z obývacího pokoje, který chceme zvětšit tím, že odbouráme kumbál. Měl by tak zůstat otevřený do chodby,“ píše čtenářka Sandra, která se obrátila na naši poradnu architekta s prosbou o pomoc při změně dispozice bytu. Měla i další požadavky.

Původní miniaturní koupelna

Několik variant řešení pro mladou dvojici připravil Ing. arch. Hynek Maňák z brněnského studia Maniac interier.

„Majitelé 3+1 v cihlovém domě hodlají rekonstruovat byt pro dvě osoby, s výhledem až pro čtyři. Mladý pár zatím dětský pokoj nehodlá řešit. V koupelně plánují rohovou vanu se zástěnou na sprchování, umyvadlo a pračku, případně vyšší skříň,“ vypočítává detaily zadání architekt Maňák.

Mladí majitelé počítají s přístupem do kuchyně z obytné místnosti, která bude zvětšena o komoru mezi pokoji. V kuchyni mají představu linky ve tvaru L, jídelní stůl (vzhledem k rozměrům kuchyně) chtějí umístit u okna v obývacím pokoji. Ložnice je podle názoru uživatelů zbytečně velká, je možné ji zmenšit a prostor využít pro novou komoru.

„Představa o dispozičním uspořádání je rozumná, majitelé ale váhají, zda bude vhodné nechat obytný prostor otevřený do předsíně,“ upozorňuje na jeden problém Hynek Maňák.

Stávající dispozice bytu

Varianta A

První varianta A vychází z požadavků a představ uživatelů. Koupelna se zvětšila o průchod mezi předsíní a kuchyní. Podařilo se do ní umístit asymetrickou vanu 160 × 90, která umožňuje jak koupání ve vaně, tak sprchování při využití zástěny. Symetrická rohová vana se do prostoru této koupelny nevejde.

V koupelně je dále umyvadlo, pračka a úložné skříně. Vstupní dveře do koupelny mají šířku 70 cm a umožňují pohodlný vstup do koupelny, což odpovídá i současné normě. Nevýhodou této varianty zůstává kolize vstupních dveří do bytu s dveřmi na WC, které zůstalo na původním místě. Při rekonstrukci doporučuji použití závěsné mísy pro pohodlný úklid podlahy.

Kuchyně je přístupná přes obytný pokoj pomocí nově vytvořené průchodu ve střední nosné zdi (nutná konzultace a schválení statikem). V kuchyni je kuchyňská linka ve tvaru L, která umožňuje umístění dvoudřezu, případně zvýšené trouby. Obývací prostor se rozšířil o vybouranou komoru.

V dětském pokoji je naznačeno řešení pro dvě děti, zatím může sloužit jako pokoj pro hosty, pracovna a třeba i místo pro menší domácí fitness.

Varianta A

Propojení obývacího pokoje s předsíní je možné, doporučuji však jeho oddělení dveřmi, přestože budou většinou otevřené. Mohou však nastat situace, kdy je optické oddělení obýváku od předsíně vhodné, například při hlučné návštěvě.

Varianta B

V této variantě je zakresleno použití posuvných dveří do stavebního pouzdra v příčce přistavěné ke stávající střední zdi. Ložnice má původní velikost, vznikla zde však šatna vytvořená pomocí nábytku, do níž se vstupuje posuvnými dveřmi.

Druhá možnost navazuje na předchozí variantu A. Koupelna se opět zvětšila o bývalý průchod do kuchyně, je zde rovná vana s délkou 160 cm, umyvadlo a pračka. Pro přístup na WC byly zvoleny posuvné dveře z koupelny, aby se zabránilo kolizím u vstupních dveří do bytu.

Koupelna může být prosvětlena vnitřním oknem pod stropem nad horními skříňkami sousední kuchyně. V kuchyni byla použita sestava s jídelním pultem, který umožňuje snídaňové sezení přímo v kuchyni.

Obývací pokoj oddělují od předsíně asymetrické dveře, které mohou být prosklené, například mléčným sklem.

Ložnice se maximálně zmenšila, při ploše 12 m2 však poskytuje prostor pro manželské postele, šatní skříně a komodu, případně dětskou postýlku. V prostoru mezi ložnicí a obývákem je ponechaná původní komora, přístup do ní je však pohodlnější díky použití posuvných dveří do pouzdra ve stěně.

V obývacím pokoji je jídelní stůl umístěn u okna. Pro přisunutí stolu nad radiátorem ke stěně se vyplatí použít pouze středovou podnož stolu. Jídelní kout v obývacím pokoji může být oddělený rohovou pohovkou, kterou lze doplnit ze zadní strany nízkou skříňkovou sestavu. O dětském pokoji platí totéž jako u varianty A.

Varianta B

Varianta C

Třetí verze, varianta C, navazuje na předchozí. Přístup na WC je zde opět řešený posuvnými dveřmi z koupelny, v níž byla umístěna rohová vana 160 × 90, umyvadlo a pračka. Pro finální řešení koupelny je nezbytná znalost konkrétní situace pro napojení odpadů.

V kuchyni mají majitelé k dispozici kuchyňskou linku s uspořádáním se zvýšeným dřezem a rozšířenou pracovní deskou pro snídaňové sezení. Ložnice se zmenšila na plochu 13,5 m2 pro umístění manželské postele, šatních skříní a komody. Opět se sem bez problémů vejde i dětská postýlka.

Naopak obývací pokoj se zvětšil na 24,5 m2 a případná úložná komora je vytvořena pomocí nábytku.

Varianta C

Obývací pokoj oddělují od předsíně skleněné posuvné dveře na zeď. Dětský pokoje o velikosti 19 m2 je připraven pro užívání jedním nebo více dětmi, jak to přinese život.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.