Stávající kuchyň už dávno nesplňuje současné požadavky na bydlení.

Stávající kuchyň už dávno nesplňuje současné požadavky na bydlení. | foto: Archiv realitní kanceláře

Co lze udělat s bytem 2+kk, kde kuchyň šokuje už při prvním nahlédnutí

  • 67
Koupě bytu ve starém domě znamená vždy rekonstrukci. Někdy i totální. Při omezeném rozpočtu to nebývá vůbec jednoduché, u bytu pro matku samoživitelku s dítětem je třeba zvážit každý krok i každou vydanou korunu.

„Ráda bych využila možnost, že mi pomůžete navrhnout řešení bytu 2+kk, který uvažuji koupit. Užívat jej budeme dvě, já a moje šestiletá dcera. Byt potřebuje totální rekonstrukci, včetně oken, vytápění a ohřevu vody. Je v Brně, v domě přibližně z 30. let minulého století, v pátém podlaží s orientací na jihozápad, s okny do klidného vnitrobloku,“ píše čtenářka Eva.

Byt má rozměry relativně dostatečné: pokoje 18 m2 a 17,5 m2, oddělený kuchyňský kout 5,2 m2, chodbu 4,2 m2, a lodžii 6,2 m2. Lodžie v domě lidé využívají jako zimní zahradu nebo pro odkládání věcí, většinou je už mají zasklené. Vytápění bytu zajišťují topidla WAW, ohřev vody průtočná plynová karma. Ani jedno není ideální, nový kotel s ohřevem vody by byl mnohem vhodnější.

Stávající obývací pokoj

Eva by v bytě ráda vytvořila samostatnou ložnici, je smířená s případnou variantou postele „ode zdi ke zdi“. Zvažuje i případné spaní pro dceru na palandě s využitím spodního prostoru jako šatny.

„Kuchyň bych ráda s dostatečnou pracovní plochou, ale i velkým úložným prostorem kvůli chybějící spíži. Bude-li kuchyň v obývacím pokoji, nebude zde již žádný prostor pro skříně, proto mě napadlo zkrátit zadní pokoj a udělat v něm šatnu s vestavěnými skříněmi,“ objasňuje své představy Eva. Nápadů má víc, není si však jistá, proto redakci iDNES.cz požádala o posouzení odborníkem z poradny architekta.

Stávající situace

„Čtenářka si zpracovala své verze, ve kterých zvažuje například umístění kuchyně ve stávajícím prostoru či jeho přemístění do obytné místnosti. Konkrétní situace v domě není z dodaných podkladů zřetelná, lze však předpokládat, že odpady kuchyně jsou orientovány na společné svody odpadů, jejich přemístění by tak bylo obtížné,“ říká architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier, který připravil hned pět variant možného řešení.

Stávající stav

Přemisťování kuchyně mimo dosah stávajících odpadů nepovažuje za rozumné: „V některých případech je možné použít čerpadlo odpadní vody, které umožní umístění dřezu, umývadla, případně i WC do větší vzdálenosti od svislého odpadu mimo dosah přirozeného gravitačního spádu, v tomto případě však toto technické řešení nevidím jako přínosné, technicky i finančně by bylo zbytečně náročné.“

Jím zpracované varianty tak prověřují polohu kuchyně v těsné blízkosti stávajících odpadů.

Varianta A1

Kuchyň je umístěna ve stávajícím prostoru. Ve stěně mezi kuchyňkou a prostřední místností je místo dveří vytvořený otevřený otvor spojující tyto prostory. Rohová kuchyň umožní využít stávající skříňku vestavěnou ve zdi pod oknem na lodžii.

Na kuchyňskou linku navazuje v obytné místnosti jídelní stolek, který může mít běžnou výšku (75 cm) s jídelními židlemi, nebo být ve výšce kuchyňské pracovní desky, v tom případě by vyžadoval zvýšené jídelní židličky.

V obytném prostoru jsou před televizí rozměrově úsporná křesla. V rohu místnosti je spací kout 160 × 200, který lze oddělit panelovým závěsem (například IKEA je nabízí za dostupné ceny) či dřevěnou žaluzií v návaznosti na otevřené či zavřené regály.

Varianta A 1

Zadní místnost slouží v části u okna jako dětský pokoj, v zadní jako šatna, z finančních důvodů je uzavření šatny řešené podobně jako v případě spacího koutu. Tato úsporná podoba umožňuje případnou a jednoduchou změnu uspořádání do budoucna.

Koupelna zůstala ponechána v původním prostoru. V předsíni jsou původní vestavěné skříně posunuté o tloušťku nové stěny mezi chodbou a koupelnou.

Zasklení lodžie umožní její využití jako zimní zahrady či temperovaného prostoru. Pro posezení v létě by bylo vhodné zasklení, které umožní snadné otevření větší plochy oken, nikoli klasických okenních křídel.

Varianta A 2

Varianta A 2

Vychází z principu dispozice A 1. V obytné části není však spací kout, ale rozkládací pohovka. Uvolněný prostor lze využít pro umístění většího jídelního stolu.

Pro zachování šířky chodby není mezi chodbou a kuchyní postavena nová zeď. Odpady ke dřezu a myčce mohou být vedeny za spodními skříňkami menší hloubky, horní skříňky mohou být zavěšené na strop či na zadní stranu vestavných skříní.

Varianta B

Fotogalerie

Tato varianta prověřuje záměr umístit spací kout v prostoru stávající kuchyňky. Přístup do této spací „buňky“ může být běžnými dveřmi nebo případně posuvnými dveřmi do pouzdra. V tom případě je však nutné toto pouzdro do příčky osadit, což znamená vyšší výdaje.

Část kuchyňské linky s dřezem zůstává kvůli návaznosti na odpady u stěny k bývalé koupelně, část kuchyně s varnou deskou a chladničkou je na stěně proti oknům.

Vstup do dětského pokoje se přemístil a prochází šatnou. Není to však ideální, přednost by měly dostat předchozí varianty.

Varianta B

„Úvahu čtenářky o využití spaní v dětském pokoji na klasické palandě kvůli využití prostoru pod palandou pro skladování v tomto případně nedoporučuji. Světlá výška 285 cm není pro efektivní využití tohoto principu vhodná. Vytvořená palanda by se časem stala jednoúčelovou investicí,“ říká architekt Maňák.

Varianta C

Dvojlůžko 180 × 200 pro maminku (jistě nebude chtít zůstat časem sama) není umístěno na zvýšenou palandu, ale do niky, která vznikne vybouráním části stěny mezi středním a zadním pokojem. „Šatna v zadním dětském pokoji se zmenší, dostává tak rozumnou velikost vzhledem k velikosti bytu,“ vysvětluje Hynek Maňák.

Varianty C 1 a C 2 se liší orientací dvojlůžka. Dvojlůžko může být ve standardní postelové výšce. Doporučuji dnes oblíbenou zvýšenou výšku postele kolem 60 cm, která umožní pohodlný přístup i výstup z postele a snadné přestýlání.

Varianta C 1

Zvýšená výška navíc nabízí i případný úložný prostor pod postelí, například výsuvné zásuvky nebo pouze dutiny pro zasouvání dlouhých předmětů, lyží a podobně. Světlá výška místnosti stále umožňuje umístění závěsných skříněk pod stropem, přístupné při stoupnutí na postel.

Případné využití zasklené lodžie pro bytovou část bytu je odvislé od znalosti konkrétního statického řešení domu. Byt je v posledním, pátém nadzemním podlaží, takže je zde teoretická možnost větších stavebních úprav, tedy vybourání zdi mezi kuchyní a lodžií. Otázkou je však nutný souhlas vlastníka/spoluvlastníků a stavebního úřadu, ale také vhodnost této výrazné investice do tohoto bytu.

Varianta C 2

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.