Dětský pokoj

Dětský pokoj | foto: Archiv majitelů

Z bytu 2+1 potřebovali vykouzlit 3+kk, aby měly děti vlastní pokoj

  • 33
Pro rodinu s dvěma dětmi není byt 2+1 právě ideální. Proto není divu, že se takoví majitelé snaží změnit dispozici, aby měli dostatek soukromí jak oni, tak jejich děti. V tomto případě si manželé přáli přestavět byt na 3+kk.

“Plánujeme rekonstrukci přízemního bytu 2+1 v Brně. Chtěli bychom vás poprosit o pomoc při změně dispozice na 3+kk. Nosná zeď je pouze mezi pokoji, “ napsala nám čtenářka Michaela. Ke své prosbě přidala i plánek stávající dispozice a několik fotografií.

Několik variant řešení připravil architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier. “Stávající dispozice má vzhledem k velikosti bytu zbytečně velkou kuchyň, na kterou dále navazuje spíž a komora,” hodnotí architekt zadanou dispozici.

Koupelna je podle něho naopak malá, s problematickým přístupem ke kondenzačnímu kotli. Stávající ložnice a dětský pokoj jsou propojeny dveřmi přes nosnou zeď.

Stávající stav

Varianta A

Cílem dispozičního řešení je vytvoření nové samostatné obytné místnosti. Přemístěním příčky mezi původní kuchyní a komorou vznikl prostor pro novou ložnici. Postel s nočními stolky je zasunuta do výklenku mezi obvodovou zdí a komínovým tělesem.

V původní koupelně je vedle tohoto komínu (podle fotografie a dodaného půdorysu) znatelný pilíř. Pokud nepůjde vybourat, bude nutné předsunout pravý noční stolek nebo vyrobit do vzniklé mezery atypický.

“K proporcím místnosti však doporučuji použít noční stolky s různými šířkami, aby bylo možné odsunout postele od okna a byl pohodlný přístup jak k levému lůžku, tak k oknu,” vysvětluje architekt Maňák.

V prostoru původní spíže se podařilo vytvořit koupelnu s přístupem ze vstupní chodby, která počítá se zaústěním odpadů do stupačky původního WC. Do koupelny se vešlo umyvadlo, sprchový kout a pračka.

Kuchyň vznikla propojením původní komory a koupelny. Odpady dřezu a myčky se napojí na stupačku v původní koupelně. Kotel je zavěšený na komínovém tělese a schovaný ve vysoké skříni.

Varianta A

Naproti pracovní lince je takzvaná protilinka s menší hloubkou pro umístění drobných kuchyňských spotřebičů, mikrovlnky, kávovaru, toustovače a další. Z kuchyně je přístup do obývacího pokoje původními dveřmi z chodby a nově zbudovanými dveřmi z kuchyně.

Obývací pokoj s jídelnou je v prostoru původní ložnice. Dětský pokoj pro obě ratolesti zůstává v původní pozici. Na chodbě lze najít místo pro šatní a úložné skříně.

Varianta B

Základní dispoziční princip zůstává obdobný jako v předchozí variantě. Jinak je řešena koupelna s umyvadlem a vanou 170×75 cm. WC je zkráceno a přístupné z nové chodbičky mezi chodbou a koupelnou. V této chodbě byla v nice umístěna pračka, případně nad ní sušička.

Varianta B

Původní dětský pokoj se zmenšil příčkou na plochu 15 m2. Zbývající prostor tak vytváří průchozí komoru s úložnými skříněmi, kterých bývá vždy nedostatek. V obývací pokoji je televizor umístěn ve skříňce navazující na jídelní stůl a oddělující jídelní část od zbývajícího obytného prostoru. Chodba opět poskytuje možnost umístění úložných skříní, lavičky, botníku a odkladní šatní stěny u vchodových dveří.

Varianta C

V úvahu přichází i možnost probourání většího otvoru se šířkou kolem 205 cm v nenosné stěně mezi obytnou místností a nově vytvořenou kuchyní. Toto řešení je však nutné řešit v součinnosti se statikem a vycházet z konkrétních stavebních podmínek.

Varianta C

Výhoda tohoto řešení? Optické propojení obytného prostoru s kuchyní.
Souběžně je také posunutá příčka mezi kuchyní a ložnicí a zvětšena plocha ložnice. Ve variantě je zakresleno řešení větší koupelny s umyvadlem, vanou a pračkou, chodbička u WC je tak zkrácena.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.