Obývací pokoj s malým balkonem

Obývací pokoj s malým balkonem | foto: Archiv majitelky

PORADNA ARCHITEKTA: Rekonstrukce malého bytu 2+1 s velkou předsíní

  • 21
S malým bytem bývají velké starosti, protože musí splnit všechny základní požadavky na bydlení. I naše čtenářka se ocitla před podobným problém, a to s bytem 2+1 ve starším cihlovém domě.

„V létě jsem si pořídila byt s balkonkem v 1. patře cihlového domu v Plzni, dispozičně 2+1, s malou kuchyní a velkou chodbou, prostorným obývacím pokojem a menší ložnicí. V bytě jsou nová plastová okna a nové topení, jinak je v původním stavu,“ popisuje Monika.

Do bytu se plánuje zatím nastěhovat sama, ale měl by být "obyvatelný" i pro mladý pár. „Určitě bych ráda zachovala parkety v obou místnostech, líbí se mi také WC oddělené od koupelny, na druhé straně nejsem spokojená s úzkou kuchyní, nebráním se řešení kuchyňského koutu v obývacím pokoji,“ napsala do zadání pro architekta.

Prostor po kuchyni by chtěla zatím používat jako pracovnu nebo pokoj pro hosty s postelí, případně kombinaci obojího (samozřejmě po vybourání spíže v rohu).

Původní kuchyň je úzká a dlouhá.

„Mezi ložnicí a obývacím pokojem je nosná příčka s komíny a dalšími ´nevybouratelnými´ věci. V koupelně bych ráda zachovala vanu, ale doplnila ji sprchovou zástěnou, na WC by se mi líbil bidet, ale vzhledem k prostoru jej lze nahradit například bidetovou sprškou,“ vypočítává Monika.

Přála by si plně zařízenou kuchyni, včetně varné desky, trouby, myčky, kuchyňského stolu a alespoň čtyř židlí. „Na chodbě vlevo vidím možnost vestavěné skříně pro uskladnění všeho možného, preferuji v místnostech méně nábytku, skříní a podobně,“ doplnila čerstvá majitelka malého bytu.

To vše bylo zadání pro Ing. Tomáše Zimu z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Co s malým bytem

„Jde o byt 2+1 v prvním patře staršího cihlového domu. K bytu náleží malý balkon přístupný z obývacího pokoje. Ve vstupní části bytu je prostorná chodba, ze které se vstupuje do menší kuchyně, dále samostatné WC a koupelna s vanou. Ložnice je přístupná jak z obývacího pokoje, tak z kuchyně,“ vypočítává Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Podle něho současná dispozice nevyhovuje požadavkům na moderní bydlení a především majitelky. Pro návrh nového dispozičního řešení je limitující nosná stěna procházející středem bytu a samozřejmě také umístění instalačního jádra.

Původní byt

„Majitelka si přála vytvořit funkční dispozici pro mladý pár, mezi hlavními požadavky bylo spojení obývacího pokoje s kuchyní a zachování odděleného WC, pokud to bude možné, chtěla zde umístit také bidet nebo bidetovou spršku“, doplňuje Tomáš Zima.

K dalším požadavkům Moniky patřil pracovní kout situovaný v ložnici a možnost příležitostného spaní, samozřejmostí je pak dostatek úložného prostoru. V koupelně si majitelka přála zachovat vanu. Kuchyňskou linku si představuje mít ve standardní velikosti, s jídelním stolem pro čtyři osoby.

Varianta 1

„V první variantě jsme se snažili o řešení s minimálními náklady na stavební úpravy. Toho jsme docílili vybouráním stávající příčky mezi obývacím pokojem a chodbou, toto řešení nám umožnilo přesunutí kuchyně do obývacího pokoje. Oddělení od prostoru chodby se vyřešilo pomocí nábytkové sestavy,“ říká Tomáš Zima.

Sestava nabízí jak úložný prostor přístupný z chodby, ve kterém je také pračka, tak kuchyňskou linku ze strany obývacího pokoje. Pro oddělení předsíně navrhl Tomáš Zima doplnit příčku posuvnými dveřmi. Zbytek místnosti pak zůstane zcela otevřený do jednoho prostoru.

Varianta 1

Kuchyňská linka je navržena do L, plynule navazuje na televizní stěnu s knihovnou v části obývacího pokoje. V tomto prostoru se podařilo také umístit příležitostné spaní pomocí rozkládací sedací soupravy.

“WC jsme zachovali na původním místě, požadovaný bidet může nahradit bidetová sprška. V koupelně je vana s umyvadlem, stejně jako za současného stavu,“ doplňuje Tomáš Zima.

Ve vstupní části do ložnice byl umístěný pracovní koutek, který lze oddělit od spací zóny posuvnou japonskou stěnou, v zadní části ložnice u lůžka stojí velká šatní skříň. „Tu jsme na přání majitelky umístili také do stávající niky v chodbě,“ vysvětluje autor návrhu.

Varianta 2

„Druhá varianta nabízí otevřenější řešení obývacího pokoje s kuchyní. Kuchyňská linka je situována do stávající niky v chodbě, v této části se našlo místo pro blok s lednicí, spíží, troubami a dřezem s myčkou, doplňuje je ostrůvkové varné centrum s barovým sezením,“ vypočítává Tomáš Zima z Atelieru Dispozic.

Varianta 2

Na kuchyňskou část navazuje jídelní stůl, optické členění obývacího pokoje od kuchyně poskytuje televizní stěna. Nabízí se zde také možnost vybudování krbu v centru místnosti, což celý prostor může vhodně doplnit.

Přes posuvné dveře se můžete dostat do menší chodby, odkud vedou vstupy na WC a do koupelny. „Koupelna má opět vanu s umyvadlem a je doplněna pračkou. WC je v tomto případě rozšířené a doplněné o bidet, který byl přáním majitelky. Odpady jsem řešil vyvýšeným soklem pod pračkou,“ doplňuje Tomáš Zima.

Ložnice má ve vstupní části prostornou šatnu, navazuje na ni spací zóna. V zadní části je situována pracovna se sedačkou, která může posloužit pro příležitostné spaní, což bylo jedním z přání majitelky.

Varianta 3

„V poslední variantě jsme opět co nejvíce využili prostoru současné velké chodby a propojili ji s obytným prostorem. V nice je podobně jako v předchozím řešení umístěna kuchyňská linka, navazuje na ni ostrůvkové varné centrum s barovým sezením. Je tu možné umístit také krb,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Obývací pokoj tu má nejvíce prostoru ze všech tří navržených řešení, je zcela propojený se zbytkem místnosti. Vstupní část do koupelny a WC je situována z menší chodbičky před ložnicí, odkud má majitelka také přístup do šatny.

Varianta 3

„WC je samostatné, lze je doplnit o bidetovou sprškou. Koupelna bude prostornější, s vanou, umyvadlem a pračkou. Ložnice má opět pracovní koutek, který lze částečně oddělit,“ doplňuje Tomáš Zima.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dnů vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice