Obývací část je spojená s jídelním koutem a kuchyní.

Obývací část je spojená s jídelním koutem a kuchyní. | foto: Ing. arch. Miroslav Stach, Balance idea

Rekonstrukce bytu: jak ve 2+1 dopřát soukromí rodičům i potomkovi

  • 50
Vymyslet komfortní bydlení v bytě 2+1 pro rodinu s dítětem v pubertě, to byl úkol, který stál před architekty ze studia Balance idea. Naštěstí činžovní dům dovolil výraznější změny dispozičního řešení.

Oproti původnímu řešení se tak z bytu 2+1 s plochou 60,3 m2 podařilo architektům z Balance idea vytvořit 3+kk se samostatnou šatnou, koupelnou, prostorem pro pračku a dvěma WC. Tento zdánlivý luxus je potřebný, protože jedna klozetová mísa byla umístěna do koupelny.

Majitelé chtěli získat především soukromí jak pro sebe, tak pro syna, a zároveň mít dost prostoru pro společné setkávání a stolování. Chybět neměl ani oddělený pracovní kout.

Byt už neodpovídal standardům současného bydlení.

Pohled do původní kuchyně

Byt novým majitelům vyhovoval díky ceně i příjemné lokalitě s velkým množstvím zeleně a dobrou dopravní dostupností. Vzhledem k věku syna a tomu, že se chystá po maturitě na vysokou školu mimo Prahu, neměli rodiče touhu si pořizovat zbytečně velký byt. Za pár let už bude syn jezdit jen na návštěvy.

Když nábytek funguje jako příčky

Po řadě konzultací se architekti dohodli s rodinou na základních úpravách. Na vstupní část bytu tak navazuje vstup do dětského pokoje na jedné straně a na straně druhé vstup do obývací části s kuchyní a jídelnou.

"V rámci obývací části jsme vytvořili multifunkční nábytkovou sestavu, která funguje jako prostor pro umístění vysokých spotřebičů pro kuchyň, prostor pro umístění televize a knihovny v obývacím pokoji a nakonec i jako skrytý pracovní kout, který nabízí dostatečný pocit soukromí," vysvětluje architekt Miroslav Stach ze studia Balance idea.

Kuchyň je navržena ve tvaru písmene L, respektive U, opticky ji od prostoru jídelny odděluje mléčné sklo. Není příliš velká, ale sportovně založené rodině stačí. Víkendy tráví mimo Prahu a společně se schází většinou pouze u večeře. V kuchyni nechybí výkonná digestoř s odtahem do komína.

Z obývací části lze projít "pracovnou" do ložnice, na kterou navazuje šatna a následně koupelna. Ta má přístup i z druhé strany směrem od dětského pokoje. Soukromí lze vyřešit jednoduše: stačí otočit takzvaným WC zámkem.

Pohled do ložnice z obývací části, průchod lze uzavřít posuvnými dveřmi

Do koupelny se přes použití dvojího vstupu podařilo umístit umyvadlo, vanu a toaletu, prostor s toaletou lze oddělit posuvným panelem. Druhé WC je řešeno jako samostatná místnost přístupná ze vstupní části, stejně jako prostor pro umístění pračky.

Bílá zvětší prostor

S ohledem na velikost bytu volili architekti převážně světlé materiály, a to bílý thermopal. To je dřevotřísková deska oboustranně potažená vysokotlakým HPL laminátem s tloušťkou 0,8 mm, má lesklý či matný povrch a vysokou odolnost proti mechanickému poškození.

Architekti použili matné provedení thermopalu v kombinaci se dřevem, v tomto případě dubovou dýhou. Je třeba si uvědomit, že bílá odráží nejlépe světlo (celkem 90 procent, "pohltí" jen 4 procenta), a prostor tak opticky výrazně zvětšuje.

Pohled do kuchyně, částečně oddělené mléčným sklem

Celek doplnili autoři projektu o světelné prvky zabudované v sádrokartonovém podhledu, které tak dotvářejí "čistou" atmosféru bytu.

V současné době se návrh realizuje, v článku jsou použity fotografie původního stavu a vizualizace.