Zvolené řešení odpovídá nízké ceně realizace. Proměna stála 250 tisíc korun.

Zvolené řešení odpovídá nízké ceně realizace. Proměna stála 250 tisíc korun. | foto: Jakub Skokan, Martin Tůma, BoysPlayNice

Paráda z paneláku. Byt se po třiceti letech konečně vyloupl do krásy

  • 109
Starý panelový byt na sídlišti v Rožnově pod Radhoštěm potřeboval nutně opravit. Více jak třicet let do něj nikdo neinvestoval a na jeho vzhledu to bylo opravdu znát. Celkové rekonstrukce se ujalo studio Henkai architekti, které třicetiletému majiteli navrhlo jednoduché a praktické bydlení.

Panelový byt s orientací na západ má rozlohu 51,2 metru čtverečních. Majitel, zatím svobodný, jej koupil v dost bídném stavu. Zařízení včetně umakartového jádra a staré kuchyňské linky přesluhovalo a pro současné standardy bydlení nebylo vhodné.

Původní estetické a dispoziční řešení bytu již morálně dosloužilo. Rekonstrukce byla nezbytná. Staré uspořádání navíc vytvářelo nevyužitelnou chodbu a smyčku v propojení kuchyně a obývacího prostoru.

Byt s klasickým uspořádáním 2+1 se pro proměně změnil na 2+kk. V obývacím pokoji se vstupem na balkon zůstaly původní dřevěné dubové parkety, které prošly renovací. V kuchyni a v koupelně je na podlaze cementová stěrka. Některé nosné stěny mají ponechaný neomítaný surový betonový povrch. Nahá struktura tak mírně poodhaluje tělo domu.

Topení zůstalo původní, pouze v koupelně je nově otopný žebřík. Nábytek z březové překližky je vyrobený na míru a je v kombinaci světlého přírodního odstínu s kontrastní tmavě mořenou variantou. Ostatní nábytek je z bílé laminované desky.

Byt je po kompletní rekonstrukci mnohem světlejší, celý prostor je jednotnější a koupelna, která vznikla z části kuchyně, navíc získala vítané okno. To patřilo původně kuchyni. Nyní se světlo z koupelny dostává do kuchyňského koutu přes mléčné interiérové dveře. Bývalá vnitřní chodba se stala součástí obytné části. Zvolené řešení odpovídá nízké ceně realizace. Proměna stála 250 tisíc korun.

Zajímavý interiér bytu vznikl na přání majitele. Architekti ze studia Henkai klientům nikdy nevnucují vlastní představy. „Na začátku spolupráce samozřejmě musíme vnést do návrhu hodně svých nápadů, ovšem pak je rozhodnutí na zákazníkovi. Vše se nějakou dobu vaří a následuje velmi důležitá součást procesu a tím jsou vzájemné rozhovory,“ vysvětluje architekt Daniel Baroš.

Henkai architekti

Henkai architekti se dali dohromady v roce 2012 po několikaleté spolupráci pod hlavičkou Atelieru 111 architekti. Tým tvoří Daniel Baroš, Michal Nejezchleb a Marcel Šípka. Navrhují věci od velikosti židle po velikost města. Sídlí v Rožnově pod Radhoštěm.