Panelový byt v Brně již potřeboval kompletní rekonstrukci.

Panelový byt v Brně již potřeboval kompletní rekonstrukci. | foto: Bytecheck

Nevidomí se vrhli na rekonstrukci bytu. Řemeslníci odflákli, co mohli

  • 74
Marek s partnerkou a dvěma dětmi žije v panelovém 3+1 na brněnském sídlišti. Zastaralý byt se rozhodli modernizovat. Rekonstrukce byla pro ně velkým krokem do neznáma. Oba mají poruchu zraku - úplnou a částečnou. Oslovili proto řemeslníky, aby jim byt proměnili. Ti se bohužel zachovali příšerně.

Marek i jeho partnerka se snaží i přes své zrakové postižení žít plnohodnotný život bez omezení. Jenže při rekonstrukci bytu musí být člověk jako ostříž a i tak mu hodně věcí unikne. Řemeslníci se zřejmě podle hesla „co oči nevidí, to srdce nebolí“ vůbec nesnažili odvést kvalitní práci.

Rekonstrukce panelového bytu začala od podlahy, pak přišly na řadu interiérové dveře. Marek neměl nikoho, kdo by jim s rekonstrukcí poradil, a také řemeslníky hledali na vlastní pěst. Vše si zařizovali vlastními silami. Výběr řemeslníků nebyl šťastný.

Podlahy měly špatně napojené soklové lišty, které se postupně začaly uvolňovat i s kusy omítky. Interiérové dveře z hobbymarketu byly nekvalitní a bohužel je ještě poničili řemeslníci během instalace, která byla navíc na mizerné úrovni.

Dveřní obložky nebyly dobře zafixovány a slepeny, oddělovaly se od zdi a po čase začalo dveřní křídlo v jednom místě drhnout o podlahu. Řada povrchů byla odřená a detaily provedení odfláknuté, protože bylo jasné, že si Marek ani jeho partnerka kvůli svému postižení nemohou práci zkontrolovat. Na vše přicházeli postupně, když o uvolněnou lištu zavadili, nebo neotevřeli dveře.

Následovala modernizace koupelny a kuchyňské linky. „Po předchozích špatných zkušenostech s dveřmi a podlahou jsem začal být opatrný. Pozval jsem do bytu kvůli rekonstrukci koupelny asi dvacet různých zedníků a koupelnových studií, ale jejich názory se rozcházely. Někteří mluvili o částce 75 tisíc korun za komplet, jiní chtěli 60 tisíc korun jen za práci, další 110 tisíc korun za vše. Nejdráž vycházela velká studia. Nemohl jsem se rozhodnout. Uběhlo devět měsíců a stále nebylo nic hotovo,“ vysvětluje Marek, který kromě koupelny řešil i modernizaci kuchyně.

„Nejdříve jsme byli ve velkém kuchyňském studiu, kde mi přišlo, že paní neví, o čem mluví. Nechápu, jak může někdo navrhovat kuchyně, když nevidí navazující disposice místnosti. Jak se později potvrdilo, spousta věcí by musela být úplně jinak. Nakonec padla volba na jednoho stolaře. Výroba kuchyně trvala asi dva týdny, jeden den se udělala voda, napojila elektřina a třetí den se začala montovat. Do týdne byla kompletně nainstalovaná,“ říká Marek, kterému se konečně začalo s rekonstrukcí dařit.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou.

Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí.

Nekvalitní dveře Marek reklamoval. Hobbymarket vše uznal, zaměstnanci dveře částečně opravili a co nešlo, vyrovnali penězi.

Konečně získal Marek i doporučení na kvalitní řemeslníky a mohl se pustit do koupelny.

Společně nakoupili obklady, dlažby, umyvadlo, toaletu, otopný žebřík a další vybavení a vrhli se na zednické práce, elektroinstalace a napojení vodovodu a kanalizace. Proměna koupelny trvala deset dní. Stačilo jen uklidit. Koupelna nakonec vyšla na 65 tisíc korun včetně materiálu.

„Před rekonstrukcí bytu oslovte při vašem výběrovém řízení více firem a vybírejte jen osvědčené firmy s dobrými referencemi skutečných zákazníků. Důležitá je také smlouva o dílo. V té musí být jasně uveden rozsah prací, použité materiály a výrobky, termín provedení, cena a pokuta za nedodržení termínů,“ radí inspektor Pavel Zobač, který provedl zdarma dozor nad výsledkem rekonstrukce.