Základ interiéru tvoří dubová olejovaná podlaha a bílá výmalba, v níž se...

Základ interiéru tvoří dubová olejovaná podlaha a bílá výmalba, v níž se „ztrácí“ bílý nábytek. Barevné oživení vnáší do prostoru růžová (magenta) na pracovní desce a obkladu v kuchyni, ale také černé detaily. | foto: Veronika Raffajová

Rekonstrukce bytu: šlo to i za „normální“ peníze, výjimkou je podlaha

  • 54
Dobrá lokalita, ale zanedbaný byt s nevyhovující dispozicí, která neodpovídá současným nárokům na bydlení. To byl začátek pro mladý pár, který si koupil na pražském Jarově byt z 50. let minulého století s tím, že rekonstrukce bude nezbytná.

O bytě s plochou téměř 60 m2 s dispozicí 2+1 v cihlovém domě (ale s umakartovým jádrem) měli noví majitelé celkem jasnou představu: interiér si přáli jednoduchý, bez náročných detailů, které by mohly celou rekonstrukci zbytečně prodražit.

Původní dispozice se měla ale zachovat jen částečně, aby odpovídala jejich potřebám a představám. Projekt svěřili architektce Markétě Bromové.

Kuchyň po vybourání umakartového jádra

„Původní konstrukce, zděné nenosné příčky i umakartové jádro jsme nechali vybourat, dispozice se tak proměnila na 2+kk,“ popisuje základ rekonstrukce architektka Bromová.

Co zůstalo z původního vybavení? Plastová okna a parapety byly už po výměně, radiátory původní žebrové, které se novým majitelům líbily. Jinak však z původního vybavení nezůstalo nic.

Upozornění pro čtenáře: fotografie vznikly v průběhu stěhování, knihy, obrazy, grafiky či další květiny čekaly na přestěhování z původního bytu.

Místo umakartového jádra posloužil box

Do interiéru vložila Markéta Bromová dva boxy: šatnu a koupelnu s toaletou. Boxy člení prostor bytu na menší funkční místnosti. I když může prostor zůstat volný, lze jej předělit posuvnými dveřmi použitými v celém bytě.

Po vstupu do bytu se ocitnete v delší chodbě, která má po celé délce pravé strany vestavnou skříň. Zmizely různě hluboké původní niky, bílá stěna z posuvných dveří vytvořila jednotnou plochu. Vytvořil se tak velký úložný prostor pro oblečení, boty i pro úklidové prostředky.

Po levé straně chodby jsou posuvné dveře do pouzdra na samostatnou toaletu a do koupelny. Ta se po odstranění umakartového jádra mohla zvětšit, aby se do ní vešla i vysněná velká vana.

„Novou kvalitu představuje přirozené denní osvětlení, které přichází díky světlíku nad horními skříňkami v kuchyni,“ upozorňuje Markéta Bromová.

Přestože se koupelna oproti původnímu stavu lehce zvětšila, byla i zde nutná „komprimace“ všech prvků. V jedné lince je tak integrována pračka, koš na špinavé prádlo, pojízdný box s toaletními potřebami a umyvadlo položené na desku z černého Compactu. Stoupačky, které prochází byty ve všech podlažích, se staly součástí koupelny.

Dubová prkna ošetřená olejem byla největší investicí, která se však vyplatila.

Centrum bytu

Kuchyňská linka má praktický tvar písmene L, kratší část kuchyně tvoří vysoké skříně s troubou, mikrovlnkou a vestavnou lednicí, v delší části, která sousedí s koupelnou, je pracovní plocha s dřezem a plynovou varnou deskou. Vrchní skříňky lícují s nadsvětlíkem vedoucím do koupelny.

Může se hodit

Rezidence U Bojovníka: Nový developerský projekt od PSN - Rezidence U Bojovníka...

Rezidence U Bojovníka - zrekonstruovaný činžovní dům na Praze 3 - Žižkov.

Další byty k prodeji nebo byty k pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Obývací místnost zařízená minimem nábytku je jakýmsi srdcem bytu. Lze z ní zamířit do kuchyně, ložnice nebo do chodby. Při vstupu do ložnice, jejíž okna směřují do klidné ulice, je po pravé straně šatna.

Jako jediná místnost má ložnice malý balkon. S obývacím prostorem ji, pokud jde o vybavení, spojuje linka polic umístěná nad postelí. Pod policemi byla použita stejná světla jako v obývacím pokoji.

„Materiály jsme volili záměrně typově osvědčené. Ve vstupní části a v koupelně s toaletou je velkoformátová tmavá dlažba. Spojuje tak bez prahů nejnamáhanější části bytu, chodbu, toaletu a koupelnu,“ popisuje Markéta Bromová.

Posuvné dveře šetří místo. Stoupačky topení procházející celým domem sice krásné nejsou, fungují však jako otopný žebřík...

Vrchní skříňky lícují s nadsvětlíkem vedoucím do koupelny. Žádné uklízení prachu...

Obklady v koupelně jsou v polovičních formátech než dlažba, ale ve světlejším odstínu. Barevně kontrastují s bílými dveřmi a dveřmi do vestavné skříně v chodbě.

V obytné části bytu, kuchyni, obývacím pokoji a ložnici, jsou na podlaze krásná dubová prkna ošetřená bezbarvým voskem. „Podlaha je jeden z nejdůležitějších motivů v bytě. Z celé investice to byla jedna z největších položek, ale pro celkový pocit z prostoru stála za to,“ tvrdí architektka Markéta Bromová.

Architektonické studio Markéta Bromová

Ing. arch. Markéta Bromová založila vlastní studio v roce 2010, tři roky po ukončení vysoké školy. První její samostatné projekty spadají už ale do roku 2003, kdy studovala v druhém ročníku Fakulty umění a architektury v Liberci.
Její heslo: „Věřím, že důkladná příprava přináší kvalitní výsledky. Každý projekt přináší nové výzvy, inspiraci a zkušenosti.“