Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodina koupila 90 metrů čtverečních. Domov ve věži má i kruhový balkon

  1:00
Ikonický bytový dům Bílé věže vyrostl v Madridu v roce 1968. Po letech úpadku se nemovitost dostává opět do kurzu. Usadili se zde i se dvěma dětmi a nový domov vybudovali na 90 metrech čtverečních s pomocí architektonického studia Héctora Ruiz-Velazqueze.
Přestavby bytu se ujal architekt Héctor Ruiz-Velázquez.

Přestavby bytu se ujal architekt Héctor Ruiz-Velázquez. | foto: Héctor Ruiz-Velázquez

Věhlasnou stavbu Bílé věže, kterou v roce 1968 dokončila kancelář slavného španělského architekta Francisca Javiera Sáenz de Oiza, milují tisíce Španělů. Projekt financoval stavitel a mecenáš moderního umění Juan Huarte.

Přál si moderní budovu, jež nebude mít obdoby a nadiktuje všem ostatním, jakým směrem se má architektura ubírat.

Rekonstrukce bytu

Sáenz de Oiza odevzdal investorovi dokonale organickou a promyšlenou stavbu. Hlavní inspirací mu byla příroda, stabilní a přesto proměnlivé kmeny a koruny stromů, mohutnost železobetonové konstrukce věží zase odkazovala k umu a dravé dynamice vývoje na poli technologií.

Kruhové balkony obepínají celý obvod domu, šedi betonu konkurují jemné dřevěné rolety. Z původního projektu, který zahrnoval dva sousedící a téměř identické věžáky, se ale kvůli všem průvodním komplikacím nakonec podařilo zrealizovat pouze jednu budovu. Originální název Bílé věže (Torres Blancas) přesto zůstal.

Sedmdesát metrů vysoká stavba si zahrála v mnoha filmech. Nejznámější je pět let starý film režiséra Jima Jarmusche s Billem Murrayem v hlavní roli, nazvaný Hranice ovládání.

V posledních letech se zvedla vlna zájmu o tuto madridskou dominantu a k dobrému tónu patří ji alespoň navštívit. Obyvatelé domu mají na střeše společnou komunitní zahradu a bazén. Střešní terasa je proslulá skvělými večírky.

Přesně tak to zamýšlel i samotný autor. V posledním jednadvacátém patře navrhl restauraci, ze které by se jídlo roznášelo nejen ke stolům na střeše, ale i do jednotlivých bytů. Plánovaná rozloha jednoho apartmánu byla 400 metrů čtverečních.

Věhlasnou stavbu, kterou v roce 1968 dokončilo architektonická kancelář jednoho z nejvýznamnějších španělských architektů minulého století, Francisca Javiera Sáenz de Oiza, milují tisíce Španělů.

Ekonomické aspekty ale původní vizí dramaticky zahýbaly: z restaurace se po dlouhých letech dotovaného provozu staly v roce 1985 kanceláře a z velkorysého ráje obřích bytů menší jednotky po devadesáti metrech čtverečních.

K jednomu z těchto bytů se dostala v roce 2011 i mladá portorikánská rodina. Oslovili svého krajana, v Madridu usídleného architekta Héctora Ruiz-Velázqueze, aby jim pomohl s generální přestavbou.

Héctor Ruiz-Velázquez má s retro zakázkami letité zkušenosti. Vždy se snaží zachovat ducha doby, ovšem s použitím moderních technologií. Architekt si díky svému světovému věhlasu získal příznivce i mezi arabskými šejky a v posledních letech otevřel druhou pobočku své kanceláře v Dubaji.

Základním mottem, které si architekt s majiteli stanovil hned na začátku, byl absolutní respekt ke stavbě, dnes již historickému klenotu. Atypický půdorys zůstal zachován, byl by hřích ho měnit. „Snažil jsem se za každou cenu pracovat tak, aby zůstala uchována původní pečeť díla Francisca Javiera Sáenz de Oiza,“ vysvětluje Héctor Ruiz-Velázquez v průvodních tiskových materiálech.

Židle a stůl v jídelním koutě navrhl designér Eero Saarinen v roce 1957 pro Knoll a do bytu je dodala firma Vitra.

Byt si tak uchoval osvědčenou dispozici: na hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem navazují chodby s knihovnami a dostatkem úložných prostor, dvěma dětskými pokoji, ložnicí rodičů, šatnou a dvěma koupelnami.

Křivky stěn a pokojů si ale vyžádaly nábytek na míru. Výběr vybavení včetně barevnosti interiéru se odvíjel od stylizace do retro nálady padesátých let minulého století, atmosféry, ve které se celý projekt věží v Madridu rodil. Základní myšlenkou Ruiz-Velázqueze bylo, aby se z bytu stala zároveň pocta geniálnímu autorovi domu.

Betonovou šeď, bílé stěny a ostře červenou podlahovou krytinu, kterou dodala firma Saloni, doplňují dubové obklady stěn. Harmonii kuchyňské linky i vybavení koupelen dotváří ultratenké keramické desky Techlam od španělského výrobce dlažeb a obkladů Levantina, se kterými Ruiz-Velázquez dlouhodobě spolupracuje. Židle a stůl v jídelním koutě navrhl designér Eero Saarinen v roce 1957 pro Knoll a do bytu je dodala firma Vitra.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Skleněné kostky září i pěti barvami, řídí je software pro videohry

29. dubna 2024

Svět pixelové grafiky, videoher a raného digitálního umění promítnutý do hravé a dynamické světelné...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...