Kuchyně je skrytá v nice, nevyčnívá, neruší obytný prostor, přesto je na dosah.

Kuchyně je skrytá v nice, nevyčnívá, neruší obytný prostor, přesto je na dosah. | foto: Juliana Křížová

Koupili obyčejný byt. Teď mají černou kuchyni a domov, o jakém snili

  • 182
Zpěvačka Markéta Foukalová ze skupiny Lanugo žila s manželem a dvěma dětmi v malebném bytě v Praze-Podolí. Výhled na Vltavu byl krásný, ale rodina potřebovala větší prostor. Nakonec zakotvili v Karlíně, kde se jim zalíbil starý byt v bývalé administrativní budově firmy Ford z roku 1928.

„Na začátku našeho hledání jsme si vytipovali v Praze tři lokality, kde by se nám líbilo. Všechny jsou u řeky. Když jsme objevili a navštívili byt v Karlíně, nebylo co řešit. Měl pro nás esprit. V Karlíně jsme mimo jiné bydleli už za studií. Věděli jsme, jaký je, a proto jsme se pro něj rozhodli,“ říká Markéta.

Prostorný světlý byt je v předposledním patře a má 107 metrů čtverečních. Z oken je krásný výhled na Prahu. Původně v bytě žili starší manželé, nepotřebovali tři ložnice, jako rodina s dvěma malými dětmi, proto jim také vyhovovala kuchyně zabírající celou jednu místnost s oknem. Dispozice 3+1 rodině nevyhovovala, manželé potřebovali byt předělat na 4+kk. S žádostí o proměnu bytu se obrátili na architektku Barboru Kopečnou.

Proměna bytu v Karlíně

Z bývalé kuchyně je nyní dětský pokoj.
Manželé našli svůj nový domov v bývalé administrativní budově firmy Ford z roku...
Byt má rozlohu 107 metrů čtverečních. Pro čtyřčlennou rodinu je ideální.
Kuchyně je skrytá v nice, nevyčnívá, neruší obytný prostor, přesto je na dosah.

„Bára je vnímavá, má vkus, styl a cit pro netradiční řešení. Mimo to zkušenosti a výborné reference. Známe se dlouho a věděli jsme, že si budeme rozumět a s jejím řešením budeme spokojeni. Vše se potvrdilo, spolupracovalo se nám dobře,“ vysvětluje Markéta.

Nejdůležitější změnou v bytě bylo přesunutí kuchyně tak, aby navazovala na obytný prostor. Za kuchyní vznikla šatna, která propojuje ložnici s koupelnou. Přemístěním kuchyně získal byt druhý dětský pokoj. Kompletní přestavby se dočkala i koupelna a záchod. Ty ale zůstaly ve středním traktu bytu.

V některých místech bylo nutné doplnit nebo kompletně vyměnit podlahy. V bytě jsou také nové repliky původních interiérových dveří. Také bylo nutné vyměnit okna, protože starými dovnitř zatékalo. Během rekonstrukce se přesunul kotel a trubky od topení zasekali řemeslníci do zdí. Modernizací prošly také rozvody elektřiny a vody. Nová je také kanalizace a svislé potrubí.

Zajímavostí je černá kuchyně, která byla nápadem architektky Kopečné. Kuchyně je skrytá v nice, nevyčnívá, neruší obytný prostor, přesto je na dosah. Není odtržená od společenského dění, ale nikdo o ni v obytné části nezakopává. Místnost osvětluje okno přes ložnici, které lze zatáhnout.

Manželé společně vybrali dlažbu od firmy Archtiles, která dodává ručně vyráběnou dlažbu Winckelmans v různých formátech a barevných odstínech.

„Naše černá kuchyně je taková vložená černá krabička do velkého světlého obýváku. To se nám líbilo. Kontrast, linie, řez. Mimo to černá barva v kuchyni působí velmi útulně. A slovní spojení „černá kuchyně“ v moderně pojatém bytě. To všechny trochu vyvede z míry,“ vysvětluje Markéta.

Koupelna je navržená tak, aby ladila se starým domem a zároveň bude majitele bavit. Manželé společně s architektkou vybrali dlažbu od firmy Archtiles, která dodává ručně vyráběnou dlažbu Winckelmans v různých formátech a barevných odstínech. 

Zvolený tvar hexagonu vytváří na podlaze černobílé kytky. Tmavší vzor je v koupelně doplněný bílými stěnami, světlejší podlaha na WC kontrastuje s černými stěnami. Stejné je to s topením, v koupelně je bílé a na toaletě černé. Jde o hru černé a bílé. Do koupelny se vešla vana i otevřený sprchový kout, který je s pračkou částečně schovaný za zdí s umyvadlem. Vana je rovněž obložena mozaikou Winckelmans.

Kuchyně je skrytá v nice, nevyčnívá, neruší obytný prostor, přesto je na dosah.

Byt je zařízený nábytkem z předchozího bytu v Podolí, některé kousky jsou z bazaru, něco po babičkách, ložnice je z aukčního portálu. Předsíň architektka záměrně navrhla tak, aby se do ní vešla pohovka od návrháře Jindřicha Halabaly, kterou majitelé zdědili. Minimum věcí dokupovali. Kromě kuchyňské linky, které je z IKEA, pracovní deska je vyrobená na míru od truhláře. Koupelna ještě čeká na police.

„Rekonstrukce bytu trvala půl roku, ale výsledek rozhodně stojí za to. Její cena v číslech je nepodstatná. Vážíme si toho, že Bára Kopečná brala v úvahu náš rozpočet. Ne každý se ho dokáže držet a zvážit, do čeho je podstatné zainvestovat a do čeho třeba až o několik let později,“ uzavírá Markéta.

Barbora Kopečná (1977)

Architektka Barbora Kopečná
  • 1996-2003 FA ČVUT Praha (ateliéry: Alena Šrámková, Jan Bočan)
  • 1999-2001 RWTH Aachen (ateliér: Mirko Baum)
  • 2012-2013 Česká škola Feng Shui

Praxe:

  • 1999-2000 Hans Hohl, Aarau, Švýcarsko
  • 2000-2001 Atelier Zvěřina
  • 2001 Kuiper Compagnons, Rotterdam, Holandsko
  • 2001-2003 Studio Olgoj Chorchoj
  • 2003-2006 Atelier 69
  • od 2007 samostatná praxe
  • 2012 založení ateliéru KoOA