Vanu nahradil praktičtější sprchový kout s hlubší vaničkou kvůli dětem.

Vanu nahradil praktičtější sprchový kout s hlubší vaničkou kvůli dětem. | foto: Aleš

Žádná designérská bomba. Zařídili jsme si bydlení pro normální lidi

  • 410
Z centra Prahy jsme se s manželkou přestěhovali na Jižní Město do panelového bytu 3+1. S příchodem dvou dětí nám byl dvoupokojový byt malý a také nás unavovaly výpravy na vzdálená hřiště, píše čtenář Aleš v příběhu o rekonstrukci bytu.

Koupi jsme z větší části financovali z prodeje našeho původního bytu. Ten jsme nakonec prodali bez realitní kanceláře a ušetřili jsme 240 tisíc korun. Je však třeba přiznat, že bylo občas těžké se v některých právních náležitostech zorientovat.

Myslím tím především převod nemovitosti na katastrálním úřadě. Není dobrou vizitkou státu, že pro dva vysokoškolsky vzdělané lidi je obtížné zvládnout legislativně technickou administrativu spojenou s koupí a prodejem bytu.

Proměna panelákového bytu

Každopádně byt byl náš a my jsme se mohli vrhnout na rekonstrukci. Rozhodli jsme se udělat z třípokojového bytu 4+kk, má totiž rozlohu 70 metrů čtverečních, která to dovoluje, a k tomu je navíc lodžie velká 10 metrů čtverečních.

V průběhu přestavby jsme stále žili v původním bytě. Dohodli jsme se smluvně s novým majitelem, že mu budeme platit nájem.

Nejdříve jsme si pečlivě promysleli každý detail, který jsme chtěli v bytě změnit. K tomu nám výborně posloužil volně dostupný program SketchUp. Chtěli jsme, aby každé dítě mělo vlastní pokoj. K tomu bylo ovšem nutné vymyslet i ložnici. Nechtěli jsme totiž přespávat v obývacím pokoji. Bez změny dispozice jsme se tedy neobešli.

Obětovali jsme původní jídelní kout, který navazoval na kuchyňskou linku a vytvořili na jeho místě ložnici. Vchod jsme udělali z obývací části, do které se také vešel jídelní stůl a židle. Vznikl tak kuchyňský kout sice bez okna, ale s dostatečným osvětlením i plnohodnotným odvětráním. To vše jsme si předem ověřili.

Dnes již mohu potvrdit, že se nám výpary ani z velkého vaření do obývací části nedostanou. Digestoř napojená na stoupačky a komín funguje výborně. Navíc příležitostí vařit omáčku či smažit cibulku přes týden zase tolik není. V kuchyni je centrální světlo a nad pracovní deskou, dřezem a vařičem pak  bodová světla.

Současný plánek bytu 4+kk

Ložnice není největší, ale nám stačí. S manželkou totiž spíme na vyvýšené posteli s úložným prostorem, kde máme i naše veškeré oblečení a navíc lyže, spacáky, kufry atd. Do ložnice se vchází závěsnými dveřmi.

V předsíni jsme obětovali výklenek určený pro vestavěné šatní skříně. Otevřeli jsme ho do obývací části a udělali zde praktický pracovní kout, který nevyčnívá do prostoru a nezasahuje do atmosféry pokoje. Na druhou stranu se v něm člověk při práci neocitá v komunikační izolaci.

Významnou úpravou prošla i toaleta, kterou jsme předsunuli do předsíně. O tento prostor jsme pak rozšířili koupelnu. Na původním místě WC je nyní pračka s úložným prostorem na ručníky a drogerii.

To je náš domov

Žijete v bytě, který jste si za rozumnou cenu zrekonstruovali? Rádi vaše bydlení zveřejníme. Stačí poslat na e-mail: bydleni@idnes.cz text s příběhem, ve kterém popíšete, jak jste k bytu přišli, jak vypadal a co bylo potřeba udělat, aby se vám v něm dobře žilo. Připište cenu celé realizace a přidejte fotky. Chceme představit takové projekty, ve kterých nehrají roli designové skvosty, ale praktické nápady.

Vanu jsme nahradili z našeho pohledu praktičtějším sprchovým koutem s hlubší vaničkou kvůli dětem. Na nový záchod se nám vešlo i rohové umývátko se skříňkou.

Nově nám v obýváku visí reprodukce Rubense a Gogha. Půjčili jsme si jejich díla zdarma z Městké knihovny v Praze z jejich Artotéky na Opatově. Doba zapůjčení je 26 týdnů a půjčení si lze prodloužit. Je to další výborná možnost, jak umění nenásilně přiblížit dětem.

Celkem nás rekonstrukce přišla na 350 tisíc korun. V ceně je bourání zdí, položení plovoucí podlahy, stavební práce, nové rozvody elektřiny, vody a plynu, obklady a dlažba, nějaký nábytek a vybavení. Platili jsme také statika. Stavební, instalatérské a elektrikářské práce dělali šikovní řemeslníci, ale hodně práce také zůstalo na nás.

Zatím jsme v bytě nenarazili na nic, co bychom udělali jinak. Pečlivá příprava se nám opravdu vyplatila. I když jsme do nového nábytku a zařízení bytu příliš neinvestovali, návštěvám se v našem bytě líbí a díky jeho dispozici se i u nás dobře cítí.

Moc dobře vím, že naše bydlení není žádná designérská bomba, ale chci ukázat, že i pro lidi s běžnými příjmy je taková rekonstrukce čtyřpokojového bytu docela dobře dosažitelná.