Lékařka pracovala na proměně bytu dlouhých dvanáct let.

Lékařka pracovala na proměně bytu dlouhých dvanáct let. | foto: Darius Kuzmickas / KuDa Photography

Lékařka 12 let předělávala byt ve staré továrně. Naučila se i svařovat

  • 93
Lékařka Kursteen Salter Priceová žije v Portlandu v americkém státě Oregon. Po studiích medicíny si ve staré továrně na předměstí koupila hned tři byty. Uběhlo pár let, našetřila peníze a vrhla se na rekonstrukci snů, která trvala dvanáct roků.

Lékařka si svůj domov o rozloze 220 metrů čtverečních zařídila v ledabylém stylu, který aktuálně boduje po celém světě, říká se mu Wabi Sabi. Kursteen Salter Priceová miluje nonšalantní estetiku říznutou industriální syrovostí. Řídila se prý ovšem citem, jakékoliv škatulkování je jí vzdálené.

Priceová vytvořila byt se třemi samostatnými ložnicemi, dvěma koupelnami a společenským obytným prostorem, který spojuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Imunoložka Kursteen žije v bytě společně s manželem, který pracuje jako endokrinolog. V průběhu přestavby se jim narodily dvě děti - syn a dcera. 

Industriální byt v Portlandu

Byty původně vypadaly jako kanceláře a v nabídce realitní agentury byly označeny jako studiové apartmány. V minulosti v nich sídlily firmy. Po nich zde zbyly stropní podhledy a stěny ze sádrokartonu, které zakrývaly původní zdivo a prostor byl zbytečně rozdroben na další, ještě menší kumbálky.

Na podlaze byly nejobyčejnější šedé zátěžové koberce, administrativní budovu nebo nemocnici připomínaly i laminátové parapety a dveře. To však majitelce vyhovovalo.

Ateliérová povaha nemovitosti znamenala nižší cenu a odpudivé vybavení ji nenutilo dělat zbytečné kompromisy a rovnou vše měnit podle vlastního vkusu. Dobrá byla i poloha loftu a navíc jsou byty v nejvyšším patře bývalé továrny a je z nich krásný výhled do okolí, a to nemluvě o terase.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Lékařka pracovala na proměně bytu od roku 2002 do roku 2014. Náročnou manuální práci nejdříve brala jako relaxaci a odreagování od každodenních pracovních povinností, ale s příchodem dětí se už rekonstrukce natahovala déle, než by si sama přála.

S výsledkem chtěla být stoprocentně spokojená, a proto nepolevila ani v jediné ze svých představ. Navíc se v průběhu let zdokonalila ve stavebních pracích i znalosti materiálů a postupů.

V ložnici rodičů je ocelová podlaha s protiskluzovými slzičkami. Vše je dokonalé ve své nedokonalosti, autentické ve své opotřebovanosti.

Mnohokrát měnila již dokončené jen proto, že zjistila, že původní záměr nepřinesl kýžený efekt, který si vysnila. To je případ podlahové krytiny, kdy podlahy ve finále zůstaly jen z holého betonu. Bytu dominuje přirozené denní světlo, které se podařilo dostat i do nejodlehlejších koutů díky zbourání běžných zdí a nahrazení propustnými pryskyřicovými panely.

V posledních měsících majitelka ladila především detaily a zařízení bytu, který se celý nese v duchu stylu Wabi Sabi. Původem historická japonská filozofie nejen bydlení, ale celého života, bývá přezdívána krásou na druhý pohled.

Wabi Sabi a Shabby Chic

Trend Wabi Sabi pochází z Japonska a jde o upravenou filozofii estetiky, kterou si v poslední době oblíbila subkultura hipsterů. Sousloví "wabi sabi" v sobě skrývá dvě hlavní myšlenky: osvobození od svazujícího materialismu a na něj navazující melancholické nálady.

Styl Shabby Chic, v překladu omšelá elegance, si libuje v záplavě růží a levandulí. Patří do něj sametové polštářky, drátěné sošky baletek a patinované lustry či nábytek. Tento romantický a lehce historizující styl se na rozdíl od Wabi Sabi omezuje jen na bydlení a milují ho většinou ženy. 

Ke stylu patří vše, co Kursteenin byt obsahuje: oprýskaná omítka, místo umyvadla kamenné korýtko, které původně mělo sloužit jako zahradní ptačí pítko, textilní patchwork a batika, přírodní materiály a tradiční vyspravené staré věci, jejichž používání se léty osvědčilo.

Koupelně dominuje dřevěná cedrová vana po vzoru japonských lázní. Zdi jsou pokryté černými oblázky, které si Japonci nechávají sbírat na indonéských plážích, ve druhé koupelně zase slouží měděné umyvadlo, které majitelka získala ze zrušené farmy a které se dlouhá léta používalo při stříhání ovcí.

V ložnici rodičů je ocelová podlaha s protiskluzovými slzičkami. Vše je dokonalé ve své nedokonalosti, autentické ve své opotřebovanosti a navozuje místy až nostalgické snění, jako třeba dřevěné lžíce odkazující k původním běžným denním příborům našich předků, ale zároveň také k alternativní makrobiotické stravě.

"Každá oprýskanost je u Kursteen chápána jako plus, benefit, který vpisuje věcem charakter," popisuje výjimečný interiér její známý, fotograf Darius Kuzmickas z portlandského studia KuDa Photography, který podobu bytu vyslal do světa.

„Každá oprýskanost je u Kursteen chápána jako benefit, který vpisuje věcem charakter,“ popisuje výjimečný interiér její známý, fotograf Darius Kuzmickas z portlandského studia KuDa Photography, který podobu bytu vyslal do světa.

Nenechte se ovšem mýlit, zdánlivě velmi skromný až spartánský styl Wabi Sabi je poměrně nákladná a rozmařilá záležitost. Na to, aby byla židle správně trendy a odpovídala požadavkům "Wabi Sabi" oprýskání, nebo bylo sklo úplně nového mobilního telefonu správně prasklé, se již specializují obchody a jejich služby rozhodně nepatří mezi nejlevnější. Věc totiž musí vypadat opotřebovaně a zničeně "tak akorát", aby zůstala uchována žádoucí stylovost.

K Wabi Sabi stylu současných hipsterů patří i neobvyklé koníčky. Kursteen Salter Priceová se například věnuje svařování. Absolvovala kurz a sama si pak poradila nejen s technickými potížemi v průběhu rekonstrukce, ale svařila si doma i světla a dekorace. Dřevo na nábytek si posbírala ze starých zbořených stodol.

V dokončeném bytě nechce rodina žít na věky, nyní chystá jeho prodej. Ve vedlejší čtvrti si totiž nedávno pořídili novou nemovitost: dům v tudorovském stylu se zahradou, kde si děti budou moci užít více volnosti.

, pro iDNES.cz