Modulová stěna z lodních kufrů nabízí originální úložný prostor.

Modulová stěna z lodních kufrů nabízí originální úložný prostor. | foto: Karo Avan Dadaev a Benjamin Godiniaux

Bydlí ve staré továrně v Moskvě. Sebevědomý muž se vysmál všem pravidlům

  • 31
Nekonvenční mladý Moskvan se rozhodl usadit v loftu ve staré fabrice. Milovník cestování si na přestavbu bytu pozval architekta z Francie a stavebníky a dodavatele z Portugalska. Výsledkem je domov plný kufrů.

Konceptem, který doslova stojí a padá na kufrech, byl majitel nadšený. Přesně tak si totiž představoval bydlení moderního dandyho 21. století, jakým se cítí být. Ctí klasiku a umí si ji užít. Nezapomíná ale na nekonvenční nápady, které stojí zcela mimo zaběhnutá pravidla.

Jedině tak mohl vzniknout ve starém továrním loftu o rozměru 140 metrů čtverečních velkorysý byt pro mladý pár. Prostor si majitel vybíral před třemi lety a rozhodl se téměř okamžitě: učarovalo mu čisté a ničím nenarušené prostředí s velkými okny a industriálním minimalismem. Celý komplex se v posledních třech letech přeměnil v luxusní adresu.

Jak se žije v Moskvě

Proměny otevřené tovární haly v komfortní domov se ujali francouzští architekti Benjamin Godiniaux a Sacha Goutnová. Majitel se s architekty znal již z dřívějška, kdy společně pracovali v Paříži.

Jejich práci si oblíbil a pozval je do Moskvy. Co do kilometrů dlouhá vzdálenost se setřela snadno díky původu dámské poloviny tvůrčí dvojice. Ačkoliv Sacha v Paříži již žije a pracuje více než dvacet let, v Moskvě se narodila.

Přesto nebylo jednoduché dění na trase Paříž - Moskva ukočírovat, a to také proto, že stavebníci a dodavatelé byli přizvaní z Portugalska. Neustálá přítomnost architektů v místě stavby nebyla možná. Proto dvojice vyzvala ke spolupráci moskevskou architektku Juliu Orlovou.

"Nemohli jsme být každý týden v Moskvě a sledovat, jestli vše jde, tak jak má. Uvítali jsme proto spolupráci s Julií, která za nás práce hlídala, a my jsme si mohli dovolit zůstat v Paříži. Do Moskvy jsme se vydali jen několikrát, zhruba každý měsíc," přiznal iDNES.cz architekt Benjamin Godiniaux.

Ve velké koupelně jsou obklady s motivy horkovzdušných balonů.

Vše bylo vyrobeno a do posledního detailu připraveno v dílnách společnosti Linha Recta v Portugalsku a až následně dopraveno do Moskvy. "S portugalskými řemeslníky máme jen tu nejlepší zkušenost, zpracování je vždy dokonalé. Máme přesně vytipované dílny, do kterých směřují všechny naše zakázky. Práce se týkala celého kufrového modulu, šatny i kuchyně. Připravili jsme pečlivě každý detail a z výsledku jsme nadšeni," říká architekt Benjamin Godiniaux.

Kůže, kterou jsou jednotlivé kufry potažené, je z celého světa. Benjamin a Sacha se na celém procesu osobně podíleli, dva dny strávili přímo v portugalské továrně a na práce dohlíželi. Když byly truhlářské korpusy dopraveny nejprve po moři do Petrohradu a následně do Moskvy, převzala otěže Julia. Sestavení do kýžené podoby trvalo celých pět dní. Ačkoliv jsou kufry pevně propojené, lze je i oddělit a použít jako běžné cestovní zavazadlo.

Otevřená šatna je součástí ložnice. Skříně se i zde inspirovaly tvary lodních kufrů.

V prosvětleném a jednoduchém interiéru bytu obyvatelům dnes nic nechybí. Zádveří plynně přechází v hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou a posezením. V centrální modulové stěně z kufrů nechybí například ani malý domácí bar.

V bytě jsou dvě koupelny, jedna soukromá s vanou, kterou využívají pouze majitelé a navazuje přímo na ložnici s šatnou, a druhá se sprchovým koutem. Ta sousedí s pracovnou, kterou majitelé využívají i jako příležitostný pokoj pro hosty.

Bílé barvy zařízení střídá přírodní dřevo, doplňky a dekorace pochází z cest kolem celého světa. Architekti dbali i na výběr zcela originálního a neotřelého textilu, svítidel a keramiky. V koupelně majitelů tak zdobí zeď horkovzdušné balony, podlaha v kuchyni připomíná keramiku devatenáctého století.

, pro iDNES.cz