V koupelně je vana Rosa s délkou 140 cm (Ravak) a umyvadlo ze stejné řady.

V koupelně je vana Rosa s délkou 140 cm (Ravak) a umyvadlo ze stejné řady. | foto: Archiv majitelů

Rekonstrukce bytu, kde koupelna vystačí sotva pro jednoho

  • 5
Kritickým místem při rekonstrukcích panelových bytů bývá zejména kuchyň a koupelna, jejichž rozměry neodpovídají současným standardům. To je i případ bytu, který si koupil zatím bezdětný mladý pár.

„V budoucnu chceme děti a byt bychom tomu chtěli již v návrhu přizpůsobit. Uvažujeme o hlavně o změně dispozice koupelny. Chceme zúžit průchod do kuchyně, případně úplně zrušit, aby se do kuchyně chodilo přes obývací pokoj, a to i za cenu probourání nosné stěny,“ popisuje čtenář David.

Doufá totiž, že se potvrdí tvrzení předchozího majitele, že ve stěně je zazděný průchod, který zde v minulosti byl. Probourání by tak nemuselo být technicky náročné.

V koupelně si mladí manželé přejí vanu i sprchový kout, skříňku s umyvadlem, pračku, sušičku a elektrický topný žebřík. WC má zůstat samostatné.

„Obývací pokoj může být otevřený směrem do kuchyně, případně oddělený dveřmi, rádi si necháme poradit,“ dodává David.

Stávající stav

Několik variant řešení připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.

Varianta 1

„Současná koupelna je opravdu minimalistická. Vana s délkou 140 cm, umyvadlo nad vanou a pračka umožňují pohyb jediné osoby v koupelně, ale i ztíženou manipulaci s prádlem při praní, to opravdu není koupelna pro současné bydlení,“ konstatuje architekt Maňák.

Jako první připravil variantu podle návrhu dispozice, kterou poslali čtenáři. Dokresluje jejich záměr zrušit průchod do kuchyně a rozšíření koupelny. V návrhu nejsou zakreslené zařizovací předměty.

Varianta 1

Varianta A

Tato varianta se snaží dodržet požadavek umístění vany i sprchy v koupelně. Úsporná vana 160 cm je přijatelná, sprchový kout 80x80 cm však není komfortní, hlavně pro větší postavy, navíc zde hrozí kolize zejména u pákových baterií a případné opaření horkou vodou... Není kam odložit tělovou kosmetiku.

„Ze zaslaných podkladů není jasné, zda je možné vést odpady ve skladbě podlahy, proto návrh zvažuje vedení odpadu z vany pod zvýšenou podlahou. Na ní je umístěný také oddělený ́technický ́ kout, v němž jsou umístěny nad sebou pračka a sušička,“ popisuje Hynek Maňák.

Kritickým místem podle něj zůstává kolize vchodových dveří s dveřmi na WC a do komory. Do obývacího pokoje autor návrhu umístil jídelní stůl, sedací soupravu, televizní stěnu a knihovnu. Ložnici i dětský pokoj lze zařídit standardním nábytkem.

Varianta A

Varianta A 1

Dispozice koupelny se výrazně uvolní, pokud by v koupelně byla použita například vana 170x100 cm doplněná zástěnou. Na trhu jsou vany s rovným dnem, které zvyšuje bezpečnost při sprchování.

V kombinaci se speciální zástěnou získá uživatel jak vanu, tak sprchový kout. Vzhledem k věku majitelů bytu lze předpokládat, že vstup a výstup z vany zvládnou snadno.

Varianta A 1

Varianta A 2

Koupelna s použitím velkého sprchového koutu 130x90 cm umožní zachování původní chodbičky spojující chodbu a kuchyni. „Někdy bývá očekávání klientů příliš velké. Pokud nelze prostor zvětšit dostatečně, nepokládám za vhodné trvat na vaně i sprchovém koutu za každou cenu,“ upozorňuje architekt Maňák.

Varianta A 2

Varianta B

Tato varianta prověřuje jiné dispoziční řešení koupelny. WC je umístěno na opačné straně instalačního jádra a původní dveře do koupelny se zmenšily. Koupelna se ocitla přibližně v prostoru bývalé toalety.

Původní dveře na záchod jsou otočené dovnitř koupelny, případně mohou být zvětšené na šířku 70 cm. Do koupelny se vešla požadovaná vana (délka 170 cm), atypická sprchová nika 120x60 cm, umyvadlo a koupelnový radiátor.

Varianta B

„Hloubka sprchové niky 60 cm je však již opravdu docela malá, takovou verzi by si měli majitelé vyzkoušet třeba v některém koupelnovém studiu, kde podobné makety mívají. Zkusit si otočit se zde a podobně,“ doporučuje Hynek Maňák.

Kuchyně zůstala v původním prostoru a využívá i část původního průchodu z obytného prostoru. Může se uzavírat posuvnými dveřmi, případně je možné i rozšíření tohoto otvoru.

V kuchyni byla umístěna rohová linka, za kterou pokračuje technická místnost s pračkou a sušičkou vedle sebe a dalšími úložnými skříněmi. V tomto prostoru je případně možné mít rozkládací sušák.

Pro odstranění úzkého vchodu je vybourána zděná komora a vstupní chodbu lze zařídit předsíňovým nábytkem podle potřeby.

Varianta B 1

V této variantě je zakreslena vana 160x95 cm se sprchovací zástěnou. Pračka i sušička opět zůstává v technickém koutě navazujícím na kuchyni.

Varianta B 1

Varianta B 2

Při použití sprchového koutu 90x90 cm je možné umístění pračky a sušičky nad sebou v koupelně a umístění zvýšeného jídelního a pracovního pultu v kuchyni.

„Před finálním rozhodováním doporučuji vzájemně porovnat výhody a nevýhody jednotlivých variant. Pro posouzení vhodné velikosti vany a sprchového koutu je nejlepší návštěva koupelnového studia nebo praktické ověření u přátel či známých s podobnými zařizovacími předměty,“ konstatuje architekt Maňák.

Rozdílné požadavky podle něho logicky vedou k výrazně odlišným způsobům zařízení koupelny, případně i navazujících místností. Různí uživatelé mohou mít také rozdílné představy, co je pro ně vyhovující a přijatelné a naopak.

Varianta B 2

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.