Dům před deseti lety zakoupil švýcarský architekt Stefan Camenzind společně se...

Dům před deseti lety zakoupil švýcarský architekt Stefan Camenzind společně se svým britským švagrem, producentem a novinářem Robem Broombym. | foto: Evolution Design

Na výletě si všimli rozpadlé kaple. Dnes z ní mají zlatý důl

  • 52
Metodistická kaple stojí u obce Middleton-in-Teesdale v anglickém hrabství Durham od roku 1880. Od 70. let ale chátrala, až si ji v roce 2005 všimli švýcarský architekt Stefan Camenzind a jeho anglický švagr a novinář Rob Broomby. Kapli předělali na víkendový dům, který si na sebe umí také vydělat.

Ušlechtilá kamenná stavba uprostřed krásné a poklidné krajiny zelených kopců obsypaných stády ovcí okamžitě učarovala prvnímu z nich, architektovi Camenzindovi. Spatřoval v ní obrovský potenciál a přesvědčil švagra, aby kapli zakoupili.

Ani proces samotné koupě nebyl snadný: nedostatek potřebných dokumentů od původních majitelů způsobil, že úřední průtahy trvaly déle než rok. Až poté se dvojice mohla pustit do přestavby. Bohužel ani ta neběžela takovým tempem, jak by si podnikaví příbuzní představovali.

Sanační práce a základní údržbu provedli z počátečních zdrojů a svépomocí, poté finanční zdroje vyschly. Parťáci usilovně vydělávali a na kapli se jezdili dívat dvakrát do roka, aby osobně zkontrolovali její stav.

Častější návštěvy nebyly možné. Camenzind žije ve Švýcarsku a Broomby ve skoro 500 kilometrů vzdáleném Brightonu. Jasné obrysy přestavby a konkrétní termíny se podařilo stanovit až v roce 2013 a loni v létě Camenzind s Broombym dokončili po celé jedné dekádě luxusní víkendový dům s jediným cílem: aby si dům, kde rádi tráví své volno s rodinami, také dokázal sám na sebe a na splátky vydělat. Dům rodina po celý rok pronajímá. Pohodlně se v něm může ubytovat najednou sedm hostů.

Přestavba proběhla pod vedením Camenzindovy curyšské architektonické kanceláře Evolution Design ve spolupráci s durhamským architektem Lee Darvillem, který pomohl zejména při vyřizování náležitostí s místním stavebním úřadem a přesvědčil městskou radu, že změna funkce a oprava stavby bude pro kapli i městečko jen přínosem.

Původní kostelík se proměnil k nepoznání nejen dispozičně, kdy v sakristii vznikla kuchyně s jídelnou, ale i provedením: shnilé krovy tesaři nahradili novými, kamenné zdi se dočkaly renovace a obnovena byla i většina materiálu.

Architekti navíc zavěsili do prostoru odsvěceného svatostánku mezipatro a na zakázku vzniklo krásné nové schodiště z dřevěného masivu. Zvenčí oživily stoleté kamenné stěny červeně natřené rámy oken a dveří. Přestavba zchátralé kaple vyšla v přepočtu na sedm a půl milionu korun.

Hlavní obytný prostor pro posezení s přáteli je zařízen elegantně.

Z kaple dýchá vyrovnanost, klid a pohoda anglického venkova. Hlavní obytný prostor pro posezení s přáteli je zařízen elegantně. Dominuje mu pohodlné posezení a ušáky a polštáře z IKEA, rustikální kuchyň s výrazně vzorovanými černobílými kachlíky po celé bývalé oltářní stěně a pop artové plátno inspirované komiksovými díly Roye Lichtensteina. Nechybí ani originální oboustranná americká krbová kamna, pod schodištěm do patra se našlo místo pro malý pracovní kout a na protilehlé stěně je piano.

Může se hodit

Viladům Mramorka

Mramorka - jedinečné bydlení ve viladomech na Praze 5.

Další byty k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz.

V domě jsou celkem čtyři pokoje. V patře jsou dvě dvoulůžkové ložnice a mezi nimi menší, jednolůžková, v obytném přízemí je další pokoj se samostatným, ale rozkládacím lůžkem.

Hostům slouží v domě tři koupelny. Na rozdíl od moderních minimalistických lázní v patře je zejména koupelna v přízemí stylově vybavená. Vévodí jí samostatně stojící historizující vana značky Victoria Plumb, model Winchester. Interiér doplňují také křišťálová svítidla, lustr s broušenými ověsy a kvalitní chromované baterie.

Jedna noc v bývalé kapli stojí v přepočtu pět a půl tisíce korun. K magičnosti a poetičnosti místa, kterou si spokojení hosté v komentářích na portálu pochvalují, bezpochyby přispívá i to, že je v místě velmi slabý mobilní a internetový signál.

, pro iDNES.cz