Starý panelákový byt se konečně dočká proměny. Ilustrační snímek

Starý panelákový byt se konečně dočká proměny. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Když se v panelákovém 3 + 1 stěhují pokoje i koupelna. Čtyři varianty

  • 7
Čtenářka plánuje kompletní rekonstrukci panelového bytu 3 + 1 pro tří- až čtyřčlennou rodinu, ráda by spojila obývací pokoj s kuchyní. V bytě by měl být dětský pokoj a ložnice, v obývacím pokoji menší pracovní koutek.

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu v paneláku? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Až tak jednoduché řešení to nebude, pokud se mají dodržet platné normy, i když si dala čtenářka finanční limit 550 tisíc. "Byt je sice deklarován jako 3 + 1, ale pokoje mají deset metrů čtverečních, což je pro ložnici nedostatečné, norma předepisuje pro dvě osoby minimálně 12 metrů čtverečních," vysvětluje Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který pro čtenářku připravil hned několik variant.

Varianta 1

V první variantě navrhl vytvořit z prostředního pokoje kuchyň s jídelním koutem. Podél nosného panelu je pracovní plocha, na jednom konci s varným centrem, na druhém s dřezem a myčkou. U okna stojí vysoké skříně s lednicí a spíží. Otvorem v nosném panelu je kuchyň propojena s obývacím pokojem.

"Plánovaný otvor v nosné zdi musí vždy posoudit statik. Doporučuji také věnovat pozornost podkladům, ze kterých statik při návrhu vychází. Sami vlastníci panelových domů, bytová družstva či společenství vlastníků jednotek, často nemají ke svému domu aktuální dokumentaci, což může vést k chybám a nepřesnostem. Realizaci pak musí povolit též stavební úřad," vysvětluje Tomáš Zima.

První varianta řešení bytu

V obývacím pokoji je u okna sedací souprava s TV, u vstupu pak menší pracovní kout. Vzhledem k absenci denního světla by měl sloužit opravdu jen příležitostně, ne na trvalou práci z domova.V chodbě zůstalo na původním místě WC a komora. Nově přibyla vestavěná skříň či věšák s botníkem za instalačním jádrem.

Koupelna je oproti původnímu stavu rozšířena tak, aby se do ní vešla pohodlná vana a umyvadlo s pračkou. Umyvadlo může být umístěno na desce a pračka pak schovaná pod ní, vznikne tak odkládací prostor.

Dětský pokoj je velmi malý, sloužit může jen dočasně pro jedno dítě, případně jako pracovna a pokoj pro příležitostné přespání. Do ložnice se prochází z kuchyně, je zde dvojlůžko a velká vestavěná skříň.

Varianta 2

V této variantě nahradila komoru v zádveří velká vestavěná skříň. "Dobře rozvržený úložný prostor by měl komoru plně nahradit, výhodou je pak víc prostoru ve vstupní části bytu," vysvětluje Tomáš Zima.

Menší koupelna je přesunuta do místa bývalé kuchyně, vejde se do ní vana a prostorné umyvadlo. WC je rozšířeno tak, aby se tam vešla pračka. Celý prostor může sloužit také pro ukládání úklidových prostředků, případně špinavého prádla.

Druhá varianta řešení bytu

Z chodby se vstupuje do kuchyně spojené s obývacím pokojem, prostor vznikl spojením dvou pokojíků. Kuchyňská linka je malá, podél nosného panelu, Tomáš Zima ji proto doplnil varným ostrůvkem. Pod oknem umístil jídelní stůl, ke druhému oknu pak sedačku s prostorem pro TV.

Z obývacího pokoje se prochází do dětského pokoje, kde je postel, vestavěná skříň přes celou vstupní stěnu a malý stolek u okna. Pro ložnici se našel prostor v pokoji s balkonem, je prostorná, proto se sem kromě velké skříně vešlo i pohodlné pracovní místo.

Varianta 3

Tato varianta vychází z předchozí. Funkce pokojů je prohozena, rodiče tak mají menší pokoj za koupelnou, děti pokoj s balkonem, který má i samostatný vstup. Kuchyňská linka je tentokrát do L, pod oknem.

Třetí varianta řešení bytu

Voda by k lince musela být vedena v podhledu, stejně tak jako odpad, který by byl čerpán malým domácím čerpadlem.

V chodbě je komora nahrazena vestavěnou skříní, byť ne tak velkou jako v předchozí variantě.

Varianta 4

Poslední varianta je pro ukázku, jak by se dal byt řešit pro dvě osoby (pokud by zde bydlela rodina, pro rodiče by to znamenalo spaní v obývacím pokoji). Ve vstupní části bytu nahradily komoru vestavěné skříně, a to i po levé straně od vstupu. WC zůstalo na původním místě.

Čtvrtá varianta řešení bytu

Koupelna se přesunula, zasahuje do prostoru kuchyně. Takovéto umístění by vyžadovalo nějaké zajímavé provedení. "Dobře vypadá sklo, které by zde mohlo být po celém obvodu, v horní části koupelny, přibližně od dvou metrů, případně v nějakých menších pásech. Kostka koupelny by mohla být obložena třeba laminem nebo polepena nějakou zajímavou tapetou," doplňuje Tomáš Zima.

Kolem koupelny se prochází ke kuchyňské lince umístěné pod oknem. Přívod vody je opět v podhledu, odpad čerpán. U okna je jídelní kout. Obývací pokoj propojuje s kuchyní otvor v nosném panelu.