Předsíň - stav v době koupě bytu

Předsíň - stav v době koupě bytu | foto: Archiv majitelů

PORADNA ARCHITEKTA: Z jednoho bytu chtějí dva, jeden budou pronajímat

  • 38
Pořízení poměrně velkého bytu na Vinohradech není levné, ať už je v jakémkoli stavu. I proto se mladý pár rozhodl k netradičnímu řešení: s pomocí architekta z jednoho bytu při rekonstrukci vytvořit dva a pronájmem si usnadnit splácení hypotéky.

„Pořídili jsme si s přítelem byt 4+1 o ploše 122 metrů čtverečních v Praze na Vinohradech, který je potřeba zrekonstruovat. Chtěli bychom jej rozdělit na garsonku, kterou budeme pronajímat, a na byt 3+1, kde budeme bydlet. Zatím jsme sami, nicméně do budoucna plánujeme děti,“ popisuje Magda situaci, kterou se rozhodli řešit s pomocí odborníka.

Pro naplnění jejich představy je totiž nutné vyřešit nejen problém s technickým stavem bytu, ale také vytvořit další koupelnu a WC. Stávající koupelna i kuchyň jsou totiž v místě budoucí garsoniéry. Technicky je možné z velkého bytu udělat dva, stoupačky k dispozici jsou.

Půdorys - původní dispozice bytu

„Přáli bychom si vytvořit dětský pokoj a ložnici, oboje s úložným prostorem či šatnou, dále pak obývací pokoj a koupelnu. V ní by měl být dostatek místa pro vanu i sprchový kout a také dvě umyvadla. WC může být v koupelně, nebo místo komory. V kuchyni si představujeme řešení s ostrůvkem,“ vypočítává Magda požadavky, na kterých se s přítelem shodli.

Pokud jde o garsoniéru s podnájemníkem (plochu má kolem 22 m2), samostatný vstup není problém. Přímý vstup lze vytvořit z pavlače, zatímco do bytu 3+1 zůstane vstup z chodby domu.

Tři varianty řešení připravil Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Varianta 1a

„V první variantě jsme vytvořili garsoniéru určenou pro pronájem se vstupem z pavlače a byt pro majitele o velikosti 3+1, jak bylo jejich přáním,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Varianta 1a - vstup do garsoniéry je z pavlače.

Garsonka má navrženou předsíň, do níž umístil také pračku. Z předsíně se vstupuje do koupelny s prostorným sprchovým koutem, umyvadlem a WC.

„Malou kuchyňskou linku jsme umístili do niky, která vznikla posunem příčky směrem do koupelny. Tímto řešením rozšíříme prostor pokoje, jeho účelné zařízení bohužel značně ztěžuje šikmá stěna,“ vysvětluje autor návrhu.

Součástí pokoje je pak velká šatní skříň umístěná do niky. Díky tomu nabízí hlubší prostor než standardní skříně, což umožňuje i případné uložení větších předmětů, třeba sportovního vybavení. Dále je zde rozkládací sedací souprava a jídelní stolek.

Vstupní část bytu

Původní obývací pokoj se zazděnými dveřmi do jednoho ze sousedících pokojů

Do sousedního bytu 3+1 se vstupuje ze schodiště, vstupní část tvoří menší předsíň s botníkem. Na ni navazuje prostornější chodba, z níž se vstupuje na WC a do koupelny se sprchovým koutem, umyvadlem a pračkou.

Jako nejvhodnější z hlediska polohy v bytě i orientace ke světovým stranám se pro umístění obývacího pokoje s kuchyní nabízí pokoj na nároží, orientovaný na jihozápadní stranu.

„Zde navrhujeme probourání původního otvoru, který je nyní zazděný, a tím i vytvoření prostorného obývacího pokoje s menším pracovním koutkem a samostatnou kuchyní s ostrůvkovým varným centrem, jak bylo přání majitelů. Ponechali jsme tyto dvě místnosti propojené, mohou však být odděleny posuvnými, nebo klasickými křídlovými dveřmi,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Dětský pokoj a ložnice jsou umístěny do pokojů, které zůstaly v původním místě. Ložnice je situována vedle obývacího pokoje a její součástí je i šatna vytvořená nábytkovou sestavou. Dětský pokoj má svou velkou šatní skříň probíhající po celé délce pokoje.

„Výhodou tohoto řešení je především minimální nutnost stavebního zásahu. Situování koupelny a WC do stávající velké předsíně umožňuje její maximální využití, zároveň zůstaly pokoje dostatečně prostorné,“ doplňuje Tomáš Zima.

Varianta 1b - vstup do garsoniéry je z pavlače. Nově je vyzděná přička pro šatnu u ložnice.

Varianta 1b

Tato varianta je v principu shodná s předchozím řešením. Dispozice garsonky co nejvíce zachovává původní stav, především pak příčka zůstává v současné poloze.

„Kuchyňskou linku jsme navrhli do L v rohu místnosti. V této zadní části je také vestavná šatní skříň. Optické oddělení od obývacího pokoje zajišťuje barový pult, který nahrazuje jídelní stůl,“ popisuje Tomáš Zima.

Větší byt má shodné řešení předsíně s koupelnou a WC. Změnu představuje vyzdění příčky mezi ložnicí a obývacím pokojem. Tento nově vzniklý prostor lze využít jako šatnu s přímým vstupem z ložnice. Jako její součást je zde nově také menší koupelna se sprchovým koutem a umyvadlem.

Dětský pokoj má také svou menší šatnu umístěnou v prostorné nice, která je součástí tohoto prostoru. Obývací pokoj zůstává po této úpravě dostatečně prostorný pro jeho pohodlné zařízení.

„Výhodou tohoto řešení je maximální využití všech prostor bytu, vytvoření šatny v ložnici i dětském pokoji, jak bylo přání čtenářů,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Varianta 2 - vstup do garsonky i bytu majitelů je ze společného prostoru zádveří.

Varianta 2

Druhá varianta pracuje se vstupem do garsonky i bytu majitelů ze společného prostoru zádveří. „Garsonka tímto řešením získá více denního světla do obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Koupelna s WC, umyvadlem, pračkou a prostorným sprchovým koutem je situována se vstupem z předsíně, v němž je velká šatní skříň,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Ve větším bytě umístil kuchyň spojenou s obývacím pokojem na místo současných pokojů. Vybouráním příčky se získal velký prostor, který umožní sestavení kuchyňské linky do tvaru písmene L s ostrůvkovým varným centrem.

Prostor předsíně využil autor návrhu pro samostatné WC, hlubokou šatní skříň a vestavnou skříň s pračkou a další velkou vestavnou skříň, která může sloužit například jako komora.

Dětský pokoj má svou koupelnu se sprchovým koutem i vlastní velké úložné prostory. Ložnice je v pokoji v nároží, má také koupelnu s vanou, šatnu a pracovní koutek. „Výhodou tohoto řešení je velkorysé řešení pokojů s vlastními koupelnami a dostatek úložných prostor,“ říká Tomáš Zima.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dnů vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice