Ilustrační foto: V Malém bytě se majitel bez kompromisů neobejde.

Ilustrační foto: V Malém bytě se majitel bez kompromisů neobejde. | foto: Profimedia.cz

Pokusili se o zázrak: malý panelákový byt chtějí „nafouknout“ na 2+kk

  • 57
Rekonstrukce panelákového bytu bývá bojem o každý centimetr, ale také s dezolátním stavem rozvodů i se stávající podobou koupelny a WC. Pokud jsou ještě problémy s dispozicí, tím hůř. To je i případ bytu 1+1, z něhož by potřeboval nový majitel „vykouzlit“ 2+kk.

„Koupil jsem panelákový byt 1+1 ve třetím nadzemním podlaží o ploše 43 metrů čtverečních, který je ve velice špatném stavu. Chtěl bych kompletně demontovat stávající umakartové jádro tak, aby po stavebních úpravách vznikl byt 2+kk. Jsem projektant, ale s přestavbou si přesto nevím rady, hlavně kvůli odvedení odpadní vody z kuchyně a situování kuchyňské linky se spotřebiči,“ vysvětluje Michal.

Požadavky má následující: změnu dispozice na 2+kk (obývací pokoj s kuchyní a minimálně 8 m2 ložnice ), samostatné přístupy do obývacího pokoje s kuchyní a do ložnice z chodby, v koupelně menší rohovou vanu, pračku a umyvadlo, samostatné WC (pokud možno s umývátkem), ale také vyhnutí se zásahům do nosných konstrukcí bytu.

Koupelna je průchozí.

Kuchyňská linka a průchod do předsíně

„V bytě budu bydlet sám, ale chtěl bych, aby byla bytová jednotka navržena alespoň pro dvě osoby,“ doplňuje Michal. Jeho přání se ujal Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Původní stav

„V tomto případě jde o byt v panelovém domě 1+1, kde majitel plánuje kompletní rekonstrukci a demontáž umakartového instalačního jádra a přetvoření dispozice na 2+kk. Návrh bytu nejvíce limituje umístění instalačního jádra, na něj navazující místnosti, nosné stěny v interiéru a dostatečné osvětlení místností denním světlem,“ vysvětluje Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Stávající stav

Varianta 1a

V první variantě je vstup do koupelny vytvořený proti zádveří, kvůli nutné blízkosti instalačního jádra. Z prostoru předsíně je přístupné i WC vybavené umývátkem.

V předsíni vzniká prostor pro umístění vestavěné skříně se vstupy do ložnice a obývacího pokoje. Ložnice je zařízena velkou vestavěnou šatní skříní a nočním stolkem a dvojlůžkem.

Obývací pokoj s rohovou sedací soupravou a TV stěnou může být propojený s kuchyňským koutem s kuchyňskou linkou ve tvaru písmene L, skříňka a jídelní stůl pro čtyři osoby.

Varianta 1a

Varianta 1b

Varianta 1b se od varianty 1a liší pouze v návrhu obytného prostoru, kde Tomáš Zima přemístil sedací soupravu s TV stěnou a odstranil skříňku u jídelního stolu.

Varianta 2

Ve druhé variantě je byt rozdělený nosnou stěnou na intimní a návštěvní zónu. Samostatné WC s umývátkem bylo dispozičně ponecháno na stejném místě jako v první variantě. V místě původní kuchyně vznikl obytný prostor s kuchyňskou linkou ve tvaru U, která slouží také jako jídelní stůl pro dvě osoby.

Dále se do místnosti podařilo umístit dvoumístnou sedací soupravu s konferenčním stolkem. Umístnění TV či dataprojektoru s promítacím plátnem navrhl Tomáš Zima na zeď nad jídelní částí kuchyňské linky.

Předsíň je vybavena prostornou šatní skříní a vstupuje se z ní do klidové části bytu. Zde se prochází přes prostor šatny do koupelny s rohovou vanou a pračkou a do ložnice s nočním stolkem umístěným za čelem postele.

Varianta 2

Varianta 3

Ve třetí variantě je WC opět na stejném místě, v části původní kuchyně se počítá s ložnicí s koupelnou, přístupnou právě přes prostor ložnice. Předsíň je vybavena velkou šatní skříní, ložnice policemi a místem pro TV.

Obývací pokoj má dostatečný úložný prostor, sedací soupravu a TV stěnu. Kuchyňská linka je tvaru L, prostor kuchyně vhodně doplňuje jídelní stůl pro čtyři osoby.

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz
potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu - minimální šířka 640 pixelů, v dostatečné kvalitě
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně - čím přesnější údaje uvedete, tím lze snadněji a lépe návrh zpracovat)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice