Do koupelny se lze dostat pouze průchodem přes WC, kam je vstup z předsíně.

Do koupelny se lze dostat pouze průchodem přes WC, kam je vstup z předsíně. | foto: Archiv majitelů

PORADNA ARCHITEKTA: Jak dostat do koupelny vanu, sprchu i infrasaunu

  • 39
Život je změna. Po odchodu dospělých dětí se rodiče často pouštějí do rekonstrukce bytu, aby lépe odpovídal jejich potřebám. To je i případ manželů, kteří se svůj třípokojový byt rozhodli proměnit tak, aby jim poskytl veškerý možný komfort.

„Na základě nabídky poradny pro čtenáře na iDNES.cz si dovoluji požádat o návrh nové kuchyně a koupelny v panelákovém bytě, jehož půdorys v příloze zasílám. Na sobotu a neděli přijíždějí děti včetně vnoučat, jenže pak není dost místa v kuchyni. Proto bych chtěla zvětšit jídelní kout. Možná mám i nereálné požadavky na novou koupelnu, ale přála bych si vanu i sprchový kout a uvažuji i o zakoupení infrasauny pro jednu osobu,“ píše čtenářka Stanislava.

Pár ve středním věku zvažuje také lepší vybavení kuchyně, mají představu vestavěných spotřebičů, trouby, varné desky, lednice s mrazákem i pračky (ta je v současnosti také součástí kuchyňské linky), případně i myčky.

Původní kuchyň je v vlastně jen v úzké uličce mezi předsíní a jídelním koutem.

Původní jídelní kout pro návštěvy už nestačí.

Panelový byt 3+1 má úzkou dlouhou předsíň, kuchyň je poměrně malá, nepříjemný je i vstup do koupelny, který je možný pouze přes WC. K bytu náleží také lodžie přístupná z obývacího pokoje.

„Současná dispozice nevyhovuje požadavkům na moderní bydlení a především požadavkům majitelů. Limitující pro návrh nového dispozičního řešení jsou zde dvě nosné stěny a samozřejmě také umístění instalačního jádra,“ vysvětluje Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor.

Z dispozičního pohledu představuje největší nevýhodu bytu malá kuchyň s jídelním koutem, kde se schází celá rodina. „Dalším požadavkem majitelů bylo zachování samostatného WC a rozšíření koupelny tak, aby ji bylo možné vybavit vanou, sprchovým koutem, umyvadlem a infrasaunou,“ vypočítává Tomáš Zima.

Původní stav

Varianta 1

„V první variantě jsme se zaměřili na splnění všech požadavků ohledně koupelny. WC je zachováno na svém původním místě, koupelna se pak rozšířila o průchod do kuchyně. Nově se do ní tedy vstupuje z chodby, je vybavená vanou, prostorným sprchovým koutem a umyvadlem,“ vysvětluje Zima. Prostor pro infrasaunu se našel v současné šatně.

Kuchyňskou linku navrhl Tomáš Zima rovnou, doplnil ji blokem s lednicí a spíží na protější stěně u okna. Prostor pod oknem využil pro rozšíření pracovní plochy s přímým denním osvětlením a s možností dalšího využití, například barovým sezením s výhledem.

Varianta 1

„Pro vstup do kuchyně jsme využili původní dveřní otvor v nosné stěně mezi kuchyní a obývacím pokojem, který je v současné době zaslepený,“ popisuje Zima.

Obývací pokoj je pak zařízený standardně, tedy sedací soupravou s TV stěnou, u okna byl umístěný jídelní stůl, který lze v případě potřeby rozložit pro větší počet lidí. „Pokoj přístupný z kuchyně pak navrhujeme zařídit jako pokoj pro hosty, jsou zde navrženy dvě postele s možností rozložení, menší úložný prostor a pracovní stolek,“ doplňuje Zima. V ložnici se počítá s dvojlůžkem a velkou šatní skříní.

Varianta 2

Druhá varianta se také snaží o co nejpřesnější dodržení požadavků majitelů. Především pak v zařízení koupelny, ta byla řešena podobně jako v předchozí variantě. Jejím rozšířením na úkor kuchyně vznikl prostor, kam lze umístit také infrasaunu. Nechybí sprchový kout, vana a umyvadlo.

Varianta 2

„Menší změnu představuje orientace WC, to jsme otočili tak, aby bylo možné jeho doplnění o umývátko. Odpad lze vést stěnou, případně soklem pod skříňkou v koupelně,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Prostor v kuchyni navrhl podobně jako v předchozí variantě, pouze pracovní plochu pod oknem nahrazuje klasický jídelní stolek pro dvě osoby. „Pro větší počet osob pak slouží rozkládací jídelní stůl v obývacím pokoji,“ upozorňuje autor projektu. Šatna zůstala zachována, v ložnici je pak dvoulůžko doplněno pouze menší komodou.

Varianta 3

„V poslední variantě jsme se snažili o co největší rozšíření kuchyně. Na základě toho pak není možné splnit všechny požadavky majitelky na koupelnu. Menší koupelna se sprchovým koutem, pračkou a umyvadlem představuje kompromis, infrasaunu jsme situovali opět do prostoru současné šatny,“ říká Tomáš Zima.

Varianta 3

V kuchyni je nově také více prostoru díky přemístění pračky do koupelny. Kuchyňskou linku ve tvaru písmene U doplňuje samostatný blok s lednicí a spíží. Stejně jako v předchozích řešeních byl použitý jídelní stolek pro dvě osoby. Jídelní stůl v obývacím pokoji může být řešený jako rozkládací kulatý.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz

potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dnů vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice