Zásuvky se utápí v obrovské vrstvě lepidla, omítky a štuku.

Zásuvky se utápí v obrovské vrstvě lepidla, omítky a štuku. | foto: Archiv autora

Spolupráce s profesionálem. Horšího fušera jsem si vybrat nemohl

  • 268
Na konci roku 2013 jsme dokončili hrubou stavbu rodinného domu. Hledali jsme profesionála, který by vyzdil příčky a vyštukoval celý dům. Na základě osobního doporučení jsem oslovil místního řemeslníka, který měl výborné doložené reference. Realita byla ale úplně jiná, píše ve svém příběhu Lukáš.

Automaticky jsem u řemeslníka s desetiletou zkušeností předpokládal, že stěny budou rovné, štuky rovnoměrné a dokáže pracovat s rohovými i APU lištami, které mi i sám doporučoval.

Požadoval jsem kvalitní a čistou práci. Dohodli jsme se na hodinové sazbě dle obvyklých cen, materiál jsem po předchozích zkušenostech s hrubou stavbou dodával sám na základě projektové dokumentace i toho, co zkušený řemeslník doporučoval.

Při stavbě nízkoenergetického domu je nutné dbát na absolutní vzduchotěsnost. Řemeslník mě opakovaně ujišťoval, že to pro něj není problém. 

*Okenní APU lišta nepřiléhá na okno. Navíc byla nesmyslně zkrácena a poté kompletně zaštukována.   

*V některých místech štuk vlivem dilatace mezi oknem a APU lištou již opadal.

*Lišty jsou zaštukované jen z poloviny. V ostění jsou rohové lišty kompletně skryté.

*Podobně jako APU lišty i ty rohové jsou hluboko pod velkou vrstvou štuku, takže vlastně zbytečné, protože rohy nejsou vůbec chráněné.

Fotogalerie

*Na jednom metru dokázal řemeslník vytvořit několik štuků v různě silných vrstvách.  

*Vůči zárubni je vidět, jak „rovné“ jsou finální zdi. Zárubně bylo nutné dotmelit. 

*Na přesné VPC cihly není nutné aplikovat velkou vrstvu lepidla ani štuku.

*Kvůli obrovské vrstvě lepidla, omítky a štuku jsou zásuvky úplně utopené.

*Při tak silné vrstvě štuku je perlinka samozřejmě zbytečná a praskliny na sebe nenechaly dlouho čekat.

*Tupý roh vůči zárubni uskakuje o 1,5 centimetru na necelých dvou metrech výšky směrem doprava.

*Štuky nejsou vyhlazené a je vidět každá prasklina a boule, navíc se drolí.

*Příčky jsou křivé.

*Na základové desce byla poškozena hydroizolace (zřejmě vlivem posouvání schůdků).

*Řemeslník spotřeboval trojnásobné množství materiálu a poškodil hliníkovou lištu okna. 

Ukončení spolupráce

Jsem bohužel laik. Přestože jsem měl placený stavební dozor, na stavbu spíš nedocházel a já tyto věci v rozsahu svých znalostí kontroloval sám. Nedokázal jsem odhadnout, co je a co není správné a jaké problémy nastanou se špatně odvedenou a nekvalitní prací. Amatérská práce se často ukáže až během úplně jiné realizace, nebo při porovnání stejné práce s někým jiným, viz například fotografie štuků řemeslníka a jeho nástupce.

Naše spolupráce neskončila špatnými štuky či křivými zdmi (to bylo zjištěno později), ale tím, že řemeslník poškodil nejdražší okno na celém domě PUR pěnou. Před vypěnováním otvorů okno nezakryl, přestože jsem mu u každého okna připravil fólii k zakrytí. Pěna po aplikaci nabobtnala a zatvrdla na antracitových hliníkových lištách.

HISTORKA S ŘEMESLNÍKEM

Pošlete na e-mail: bydleni@idnes.cz váš příběh s řemeslníkem.

  • Rádi zveřejníme historky veselé, poučné i hořké. K textu prosím přiložte fotografie.
  • Nejzajímavější „zážitky“ odměníme.

Okamžitě jsem požadoval odstranění pěny. Řemeslník nejdříve použil ředidlo s tím, že to nedělá poprvé. Vše je prý v pohodě. Pěnu se odstranit nepodařilo. Nastoupil tedy s odlakovačem na nehty, opět neúspěšně. Na řadu přišlo seškrabávání nehtem. Lištu samozřejmě poškodil. Povrch lišty se nedal opravit. Musel jsem objednat novou za 10,5 tisíce korun včetně práce.

Řemeslníkovi jsem vše nahlásil telefonicky. Částku odmítl zaplatit. Upozornil jsem ho, že způsobenou škodu budu vymáhat. Následovalo vyhrožování násilím a poškrábáním všech dalších oken.  

Kromě trestního oznámení budu nucen podat žalobu a škodu za výše uvedené, jelikož řemeslník ani po roce na další výzvu nereagoval.

Jak správně vybírat řemeslníky

  • Hodnocení řemeslníka
    Vybírejte podle relevantních referencí. Nejvíce vám o konkrétním řemeslníkovi napoví reference, které jsou nezávislé a od konkrétních zákazníků.
  • Zvažte poměr ceny a kvality
    Nedávejte přednost nepřiměřeně nízké ceně, ta často znamená nízkou kvalitu. Pokud srovnáte nabídky více firem, uděláte si nejen představu o ceně, ale často najdete firmu, která vám nabízí zlatou střední cestu.
  • Informujte se o profilu řemeslníka
    Ověřené a kvalitní řemeslníky můžete nalézt v různých katalozích na internetu. Kromě kontaktu bývají součástí prezentace firmy i různé benefity pro zákazníky, ukázka práce a často i konkrétní hodnocení řemeslníka.
  • Nehledejte sami
    Hledat kvalitního řemeslníka na internetu bývá někdy velmi obtížné. Pokud využijete například poptávkového systému, pak se vám řemeslníci s nabídkami ozvou sami.
  • Podobná zakázka jako ta vaše
    Zaměřte se na řemeslníky, kteří mají s podobným typem zakázek zkušenosti. Nebudou ztrácet čas s hledáním vhodného řešení.
  • Porovnávejte více nabídek
    Nevyplácí se vsadit na první firmu, která se ozve se zajímavou nabídkou. Udělejte si představu o ceně, frekvenci práce, kvalitě služeb. Výborným řešením jsou například právě poptávkové systémy, které fungují na principu porovnání nabídek.