Regulovat znamená ušetřit

Jakmile začaly stoupat náklady na elektrické topení, spousta lidí dala přednost plynovým topidlům.
Jakmile začaly stoupat náklady na elektrické topení, spousta lidí dala přednost plynovým topidlům. Ale co teď? Při očekávaném zdražení plynu se jeho cena příliš od elektřiny neliší. Řešení je jediné - ušetřit lze správně navrženým topným systémem a kvalitní regulací.

Uspořit na topení předpokládá dobře navržený topný systém. To znamená, že musí být správně určeny tepelné ztráty domu, velikost a výkon radiátorů má odpovídat dané místnosti (například v ložnici potřebujete nižší teplotu než v obývacím pokoji). V projektu by se měl brát také ohled na to, na jakou světovou stranu jsou místnosti orientovány. Důležitá je dokonce i taková "maličkost", jaké větry převládají v dané oblasti. A samozřejmě by neměla chybět regulace.

Regulace podle jedné teploty

Jednou z možností, jak regulovat topení, je takzvaná ekvitermní regulace. To znamená, že teplota výstupní vody z kotle je regulována v závislosti na venkovní teplotě podle ekvitermní charakteristiky. Venkovní teploměr se umisťuje na severní fasádu objektu. Výhodou této regulace je, že topení reaguje bezprostředně na změnu venkovní teploty. Topení se často reguluje i podle teploty v takzvané referenční místnosti. Tou bývá nejčastěji nejvíce frekventovaná část domu, například obývací pokoj. Prostorový termostat se dává asi metr a půl nad podlahou. Neměl by být na obvodové zdi nebo nad spotřebiči, které vydávají teplo (monitor počítače, televizor). Jednotlivé termostaty lze koupit asi od dvanácti set korun. Regulace může být dnes už spínána i dálkově telefonem. "Prostřednictvím telefonního terminálu lze kotel ovládat po telefonní lince," vysvětluje Martin Pavlata z firmy Junkers, která patří k největším v oblasti vytápění a ohřevu vody. "Podmínkou je telefon s možností tónové volby. Tu však má dnes většina telefonních přístrojů včetně mobilních."

Termostatické hlavice

Pokud chcete mít v jednotlivých místnostech různé teploty, pak je vhodné použít regulační ventily s termostatickou hlavicí. Ty se připojují na každý radiátor. Ventily mohou být od nejjednodušších, které se ovládají ručně, přes termostatické hlavice až po programovatelné. Termostatické hlavice reagují na teplotu v místnosti. To znamená, že se na nich nastaví požadovaná teplota, kterou pak udržují. "Termoelektrické hlavice jsou ovládány elektrickým impulsem z prostorového termostatu v místnosti," říká Hanuš Kny z firmy Danfoss, která se specializuje na regulační a měřicí techniku pro vytápění. "Nejvhodnější je do každé místnosti s různou teplotou instalovat jeden termostat." Tyto hlavice pořídíte asi za 1800 korun, jednodušší termostat lze koupit už kolem 800 korun. Na trhu existuje i systém (například od firmy Etatherm), u něhož jsou elektronické hlavice napojeny na řídící jednotku s jejíž pomocí si nastavíte požadované teploty v jednotlivých místnostech. Ta může být připojena i k osobnímu počítači. Díky ní lze monitorovat a ovládat vytápění jednotlivých místností. Hlavice stojí kolem tisícovky, řídící jednotka vás přijde asi na čtyři tisíce korun bez daně.