Vířivka Lyra má jeden zajímavý primát: je nejčastěji kopírovanou spa na světě...

Vířivka Lyra má jeden zajímavý primát: je nejčastěji kopírovanou spa na světě čínskými výrobci. | foto: USSPA

České výrobky dobývají svět. Jako doporučení mají červený puntík

  • 9
Tuzemské firmy „sbírají“ prestižní světové ocenění, takzvaný červený puntík, už téměř pravidelně. A i díky němu se velmi dobře prosazují na zahraničních trzích. Letos jej získal v kategorii produktového designu například výrobce vířivek USSPA, bystřický TON či mmcité1 z Bílovic u Uherského Hradiště.

Ocenění Red Dot Design Award uděluje už od roku 1955 Design Zentrum Nordrhein Westfalen v německém Essenu a na celém světě se považuje za jednu z nejprestižnějších cen za design.

Vířivka Lyra od společnosti USSPA, která je prvním českým výrobcem spa.

Pro zákazníky i obchodníky je tím nejlepším důkazem, že výrobek splňuje všechna požadovaná kritéria jak na design a kvalitu, tak také na inovaci, funkčnost či ekologii. Musí se odlišovat od běžně nabízeného zboží, být „inteligentní“ a „praktický“. Červený puntík je prostě to nejlepší doporučení ke koupi.

Letos je udělení Red Dot významné především pro rodinnou firmu USSPA z Dolní Dobrouče. Poprvé v historii existence oboru spa v České republice totiž získala privátní vířivka toto prestižní mezinárodní ocenění.

Dvoumístnou vířivku LyraiN navrhli hned dva tvůrci, akademický sochař Petr Slanina a MgA. Filip Streit.

USSPA jako jediný výrobce na českém trhu investuje do vlastního designu a cíleně jej rozvíjí. To má ovšem i svou druhou stránku. Lyra si díky tomu drží také prvenství v rekordním počtu kopií od čínských výrobců.

USSPA, která je dlouhodobě nejprodávanější značkou vířivek na českém trhu (loni oslavila 20. výroční založení), výrazně exportuje do zahraničí, na tuzemském trhu pak za poslední rok zaznamenala 71 % nárůst prodeje na domácím trhu.

„Investice do designu a vývoje nových technologií přinesly prodejní úspěch a nyní i mimořádné mezinárodní ocenění na poli designu. Je to pro nás ohromná satisfakce a také potvrzení správnosti rozhodnutí ohledně směrování firmy. A samozřejmě i povzbuzení,“ říká Kateřina Kadlecová, ředitelka a spolumajitelka rodinné společnosti.

MgA. Filip Streit a akademický sochař Petr Slanina u „své“ vířivky Lyra. Vyrábí USSPA. Spa je vybavena řadou unikátních patentovaných technologií.

Pokračování tradice

Bystřický TON si slávu za získané ocenění užil už několikrát (v posledních pěti letech jeho židle či křesla získaly ocenění Good Design, Red Dot Design Award, iF Design Award, Interior Innovation Award, German Design Award, Nábytek roku a Czech Grand Design), přesto zisk dalšího červeného puntíku představuje velký úspěch.

Už proto, že mezinárodní 41členná porota ocenila jak design, tak také unikátní technologii použitou při výrobě lounge křesla Split. Po židlovém křeslu Merano, oceněném v roce 2011, patří Red Dot i křeslu z kolekce Split, kterou navrhl pro TON světově proslulý designér Arik Levy tvořící v Paříži.

Lounge křeslo Split

Split se poprvé prezentoval na loňském mezinárodním veletrhu Salone del Mobile v Miláně.

„Split se zrodil z myšlenky ohýbání. Ale ne způsobem, který se dělá obyčejně, ale dává mu nový tvar. Dřevo je rozděleno na dvě části a každá ohnuta jiným směrem,“ vysvětluje Arik Levy.

Kolekce představuje jako první na světě ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva jako designový a zároveň plně funkční element. Kromě lounge křesla do ní patří také židle, barová židle ve dvou výškách a křeslo.

„Posláním naší firmy je spojovat unikátní technologii a svědomitou ruční práci s nápady českých či zahraničních designérů. Chceme pokračovat v rozvoji tradičního řemesla tak, aby nebylo pouze asociací k ikonickému modelu thonetky číslo 14, ale oslovilo svými tvary také další generace,“ říká Jan Juza, ředitel marketingu TON.

Lounge křeslo Split, které vyrábí TON, získalo ocenění Red Dot Design Aawrd 2016.

Společnost navazující na historii značky Thonet (TON znamená Továrny ohýbaného nábytku) je také jediným tuzemským producentem nábytku, který pravidelně vystavuje na všech důležitých světových veletrzích.

Nápady v koši nekončí

Dalším, kdo uspěl u mezinárodní poroty, je česká společnost mmcité1, výrobce městského mobiliáře z Bílovic u Uherského Hradiště, která vyváží svou produkci do celého světa. Ocenění Red Dot Award 2016 získala za svůj originální odpadkový koš Minium.

Název je odvozený od použitého materiálu, eloxovaných hliníkových profilů. Porotu zaujal koš hladkým, jemně drážkovaným povrchem měkce tvarovaného těla, propracovanými detaily, variabilitou i odolností danou právě použitým materiálem.

Plášť tvoří eloxované hliníkové profily, horní rámeček a stříška jsou odlity přímo z hliníkové slitiny. Firma už červený puntík má, a to za stojan na kola Meandre.

Porotu zaujal koš Minium hladkým, jemně drážkovaným povrchem tvarovaného těla mandlového tvaru, propracovanými detaily, variabilitou a vysokou kvalitou materiálu.

„To, že jsme uspěli právě s odpadkovým košem, nás těší dvojnásob. Kvalitní design se obecně považuje za něco, co je určené především elitám, ale my se snažíme špičkovou estetiku vtisknout do těch nejobyčejnějších, často opomíjených věcí ve veřejném prostoru,“ komentoval zisk ocenění David Karásek, hlavní designér a spolumajitel mmcité1.

Red Dot Design Award

Do 61. ročníku soutěže s třemi hlavními kategoriemi se letos přihlásilo rekordních 5 214 výrobků. Odbornou porotu tvořila dosud nejpočetnější skupina 41 nezávislých designérů, pedagogů a novinářů, kteří se specializují na design.

Výrobky hodnotili podle inovativnosti, ergonomie, funkčnosti, životnosti, ekologické zodpovědnosti, ale i symbolické a emocionální stránky jednotlivých výrobků. Právě poslední kritérium určitě pomohlo k úspěchu české designérce Anně Marešové, která získala ocenění Red Dot za svůj vibrátor Whoop.de.doo (více zde).

Mezi další tuzemské firmy, které v minulosti už získaly významné ocenění (některé i vícekrát), patří například Škoda auto, Tescoma, výrobce dveřního kování M&T (více zde), designér Petr Novague za svou židlí Edge (více zde) nebo květináče Kasper. Designéři Jiří Přibyl a Martin Imrich (studio Koncern), si odnesli Red Dot Design Award za své dětské autosedačky pro společnost Cybex už čtyřikrát (více zde).

V roce 2014 obdržela ocenění Red Dot Design Award Winner 2014 v kategorii produktového designu nábytková řada Fantasy pro děti od studia MY DVA Group. Z oblasti bydlení se může cenou pochlubit firma Techo za průmyslový design univerzálního stolového systému WOT. Byla to také první česká firma, která „červenou tečku“ získala, a to v roce 2003 za inovativní design stolového systému Focus.

Vibrátor Anny Marešové, která své návrhy erotických pomůcek konzultovala s odborníky z oblasti gynekologie, sexuologie, genderových studií, s technology i výtvarníky.

Z českých designérů mají toto cenění například také Jiří Španihel (2003) za transportní lehátko pro pacienty pro společnost Schmitz und Söhne a Rony Plesl (2007) za sklenici Cleveland pro Sahm, ani jedna firma však není česká.