Martina Doležalová, komoda po proměně

Martina Doležalová, komoda po proměně | foto: Archiv soutěže Recy-věci

Český kutil dokáže neuvěřitelné věci. Jde mu o radost z výsledku

  • 47
Češi opět kutí. Nikoliv však kvůli chybějícím věcem na trhu jako kdysi, ale především pro radost. A také často slyší na slovo recyklace. O tom svědčí čtvrtý ročník soutěže Recy-věci, jehož vítěze vyhlásili pořadatelé 16. srpna.

Do letošního ročníku se přihlásilo více než 200 soutěžících (120 jednotlivců a 81 skupin), tedy o 22 více než v loňském roce, kteří si mezi sebou rozdělili více než 209 tisíc hlasů. Soutěž má totiž i stále více příznivců, webové stránky si prohlédlo více než 171 tisíc lidí, což je nárůst o 55 procent v porovnání s předchozím ročníkem.

Vítěz kategorie jednotlivců Jarda Král, kávový stolek

V kategorii jednotlivců zvítězil Jarda Král se svým kávovým stolkem vyrobeným ze starého nářadí. „Volný čas a absence stolu na kávičku v dílně zapříčinily výrobu vlastního stylového barového stolku. Spodní noha je z heveru a stolek je výškově nastavitelný. V současné době je již i se sklem a plně využíván,“ popisuje svůj výtvor autor. Za svůj nápad získal finanční odměnu 50 tisíc korun.

Stejnou částku získaly děti ze Základní školy v Rozvadově za vítězství v kategorii skupin. S pomocí učitelek a rodičů vyrobily ze starých palet posezení na školní zahradu, kterému daly hrdý název „Lavička přátelství“.

Ozdobily ji vlastními otisky rukou namočenými do barev. Protože použily vodou ředitelný Balakryl, nebyl žádný problém smýt netradiční „štětce“.

A co bylo hitem letošního ročníku? Určitě patinování, které používají s oblibou hlavně ženy. Ze starého nábytku nebo kovových nádob tak vznikaly nové kousky, jež by bylo možné nejčastěji zařadit do kategorie „inspirace Provence“.

Také staré palety našly časté uplatnění, pronikly i do kategorie skupin, tedy mezi děti. Muži dávali přednost proměnám nábytku, často se však nechali inspirovat i nepoužívaným nářadím nebo dokonce trubkami.

„Češi se kutilství věnují stále víc, jen zatím třeba tápají v tom, že se například tak úplně nevyznají v nátěrových hmotách, například rozdíl mezi lakem, lazurou a olejem není jasný třem čtvrtinám Čechů,“ vysvětluje Martina Macková, manažerka značky Balakryl, která soutěž organizuje.

Jitka Drdová, židle před úpravou

Jitka Drdová, židle - noční stolek po proměně

Ta také zasedla v odborné porotě, kde kromě ní byla i výtvarnice Lucie Dvořáková a designér Aleš Poláček. Čtvrtou členkou se stala loňská vítězka soutěže, Jarmila Prágerová, která dokonce svým úspěchem v soutěži nastartovala novou profesionální kariéru, otevřela si malý obchod s recy-věcmi.

Porota, která udělila poprvé i jednu Čestnou cenu, vybrala deset finalistů v každé kategorii, z nich pak vybírala laická veřejnost.

Dřevo láká nejvíc

Při proměně věcí se lidé zaměřovali hlavně na dřevo, mnozí hledali inspiraci také na novém blogu www.milujemedrevo.cz. Ten není spojený s žádnou značkou, lidé tady však nacházejí zajímavé nápady a zkušenosti ostatních kutilů. Web doprovází také facebookový profil, který funguje jako poradna. Odpovídají zde odborníci na danou problematiku.

Marie Tylšarová, čestná Cena poroty - původní stav

Marie Tylšarová, čestná Cena poroty - stolek se svícnem ze staré kytary

„Blog přináší triky, tipy a inspiraci pro domácí tvoření,“ popisuje činnost blogu Martina Macková, marketingová manažerka PPG Deco.