Než podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu, zjistěte si, jakou má realitka pověst.

Než podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu, zjistěte si, jakou má realitka pověst. | foto: Profimedia.cz

Realitní kancelář si nejdřív důkladně „proklepněte“

  • 29
Rádi byste prodali byt či dům přes realitní kancelář, ale netušíte, na kterou se obrátit. Řiďte se při výběru následujícími radami a do problémů se nedostanete.

1. Dejte přednost místním firmám

Seznam realitních kanceláří najdete na internetu - třeba na webu Asociace realitních kanceláří ČR. Nebo na realitních serverech, jako je například www.sreality.cz, kontakty na realitní makléře jsou i na internetových stránkách www.reality.cz.

Ale ať už hledáte kdekoli, dávejte přednost firmám, které působí v místě, kde nemovitost prodáváte. Budou lépe znát místní trh a mohou mít rovnou ve své databázi nějakého zájemce z okolí.

2. Společnost si předem "proklepněte"

Až si najdete vhodného kandidáta, informujte se na něj. Základní údaje získáte v obchodním rejstříku. Zajímejte se i o to, jak dlouho společnost na trhu působí, kolik prodejů zprostředkovává a jaké služby nabízí - zda je v nich veškeré "papírování" a také právní servis.

Projděte i webové stránky realitky, zmapujete si, jaké nemovitosti nabízí. Velkou pozornost naopak nemusíte věnovat reklamním sloganům, že je realitka největší, nejlepší a podobně. O zkušenostech předchozích zákazníků si můžete přečíst například v různých internetových diskusích.

To, zda nemá firma v branži špatnou pověst, zjistíte například i v Asociaci realitních kanceláří ČR nebo České komoře realitních kanceláří. Pokud je realitka členem, může to být záruka, že je profesionální, a že od ní tudíž nehrozí žádné nebezpečí.

3. Vyhněte se takzvaným "garážovým" realitkám

Při hledání se rozhodně vyhněte nepříliš profesionálním minifirmám, jimž se říká garážové realitky. Často je provozují lidé bez profesních znalostí, nemusí mít ani kancelář, ani webové stránky, k práci jim stačí auto a mobil.

Podle Jana Borůvky z Asociace realitních kanceláří jsou tyto firmy proslulé nekalými praktikami, například vykrádají nabídky jiných kanceláří a podbízejí se nízkými cenami.

Neznamená to ale, že se takhle chovají všechny menší firmy, mnoho z nich jsou profesionální realitky, které poskytují stejně kvalitní služby jako jejich velcí kolegové.

4. Všímejte si zázemí firmy a jednání makléře

O serióznosti firmy může napovědět její sídlo či pobočka, zařízení kanceláře, celková atmosféra a samozřejmě také chování makléře. Pokud na vás něco z toho neudělalo dobrý dojem, zvolte raději jinou firmu.

To udělejte i v případě, že na vás makléř tlačí, abyste rychle podepsali zprostředkovatelskou smlouvu nebo předem zaplatili nějakou zálohu či rovnou provizi.

5. Nedávejte realitce peníze dopředu

Poradenství a konzultace obvykle poskytují realitní kanceláře zdarma. Když s nimi podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu, zaplatíte provizi - dvě až šest procent z prodejní ceny nemovitosti.

Podle Jiřího Pácala z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí je lepší platit provizi až po uskutečnění obchodu, nikoli předem. "Realitka by také neměla vybírat žádné rezervační poplatky od kupujících, nepřísluší jí to," dodává.

Ten, kdo nemovitost přes realitku kupuje, by měl peníze za byt či dům složit do notářské úschovy či na vázaný účet v bance, ne je svěřovat realitní kanceláři.

6. S exkluzivitou nakládejte opatrně

S realitní kanceláří můžete uzavřít i exkluzivní smlouvu, takže vaši nemovitost nebude moci nabízet žádná jiná firma. "I tak doporučuji si ponechat možnost uzavřít obchod sám, pro případ, že narazíte na solidního kupce," radí Jiří Pácal.

Výhodou exkluzivity je, že se realitka bude více snažit. A nemovitost v nabídce bude působit důvěryhodně - byt, který nabízí dvacet firem za dvacet různých cen, může být pro zájemce podezřelý.

Exkluzivitu se vyplatí dávat jen na kratší dobu s tím, že ji prodloužíte, budete-li se službami spokojeni. Některé realitky jiné než exkluzivní smlouvy neuzavírají.

Nechtějí riskovat, že vynaloží spoustu úsilí na prodej nemovitosti, který jim nakonec "vyfoukne" konkurence. Proto některé dávají do exkluzivní smlouvy ustanovení o pokutě, kterou zaplatí ten, kdo nemovitost prodá přes jinou realitku či sám.

7. V případě potíží vyhledejte odbornou pomoc

Budete-li mít problém s realitní kanceláří či pokud budete potřebovat konzultaci, kontaktujte bezplatné poradny SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, které jsou po celém Česku. Dotaz lze poslat i přes on-line poradnu na www.spotrebitele.info.

Jakým firmám se vyhnout?

Neuzavírejte smlouvu s realitkou, která:

* nemá vlastní sídlo a obchody uzavírá v kavárně, restauraci či u klienta doma;
* nemá v oboru dobrou pověst, což můžete zjistit například v profesních sdruženích nebo třeba v internetových diskusích;
* slibuje nesplnitelné: že kupce najde okamžitě, že nemovitost prodá za nereálně vysokou cenu, že bude požadovat nízkou provizi...
* odhaduje cenu vaší nemovitosti, aniž by si byt či dům makléř prohlédl;
* nedokáže uspokojivě zodpovědět všechny dotazy;
* neumí vysvětlit, jakými způsoby bude nemovitost vlastně nabízet;
* prosazuje jen podepsání zprostředkovatelské smlouvy, o nic jiného se nestará;
* nutí vás, abyste podepsali exkluzivní smlouvu, aniž by vám vysvětlila její přednosti a nevýhody;
* neposkytuje kompletní služby a nechá na vás půlku práce, za niž jste v provizi zaplatili.


Témata: Nemovitosti, SOS, Záloha