Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost | foto: Dan Materna, MF DNES

Realitky: vyplatí se jejich služby?

  • 18
Chcete-li prodat či koupit nemovitost, připravte se na pěkný kolotoč, který bude stát čas i peníze. Všechno může být jednodušší, když část břemene převezme realitní kancelář. Tedy ta seriózní.

Zdědili jste po babičce starý dům a chcete ho prodat? Pak se obrňte trpělivostí, zadejte si v tisku, na internetu nebo ve specializovaných realitních periodikách soukromý inzerát a čekejte.

Telefon začne pravděpodobně brzy vyzvánět o sto šest, ale z 99 procent budou volat zástupci realitních kanceláří, kteří se vás budou snažit přesvědčit, abyste využili jejich služeb.

„Jeden klient mi vyprávěl, že když prodával nemovitost, zavolalo mu přes šedesát realitních kanceláří a třicet přímých zájemců,“ vzpomíná obchodní ředitel Maxima Reality David Černík.

„Z těch třiceti se ale při prohlídce bytu ,vyklubalo‘ osmadvacet zástupců realitních kanceláří a dva lidé podivné existence, kteří se více zajímali o hodnotu vybavení než o koupi bytu.“

Provize podle ceny nemovitosti
Služby realitní kanceláře by člověku měly v první řadě usnadnit práci. Protože laik, který se v realitní branži nepohybuje, se v ní může jen těžko orientovat.

Úkolem realitní kanceláře je najít vhodnou nemovitost či kupce a vše právně zaštítit - připravit smlouvy, odhalit a vyřešit případné právní vady, poradit s financemi, komunikovat s katastrálním úřadem, zajistit technickou dokumentaci stavby.

A to vše samozřejmě za provizi, která dnes činí tři až šest procent z prodejní ceny nemovitosti. Přičemž u dražších nemovitostí je procento nižší a naopak. „U extrémně právně složitých případů a přitom levných bytů může provize dosáhnout až deseti procent,“ upozorňuje David Černík.

„Pro majitele je důležité, aby věděl, kolik za byt dostane bez provize. Pro kupujícího naopak, kolik za nemovitost zaplatí celkem.“

Vsaďte na ty osvědčené
Realitní kancelář vybírejte jen mezi osvědčenými firmami, které na trhu působí již více let. Osobní setkání napoví, jestli jste zvolili dobře. S kanceláří sepíšete zprostředkovatelskou smlouvu, kde musí být mimo jiné přesně uvedeny termíny a výše provize.

Zprostředkovatel by si měl vyžádat potřebné dokumenty ke stavbě, které byste měli mít připravené: nabývací listinu a výpis z katastru nemovitostí spolu s odpovídajícím snímkem pozemkové mapy.

Znalecký posudek k nemovitosti bude potřeba až po prodeji, kdy se bude přiznávat daň z převodu nemovitosti. „Rozhodně radím neřídit se znaleckým posudkem pro stanovení ceny za nemovitost,“ říká Ivan Žikeš, viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR a spolumajitel karlovarské realitní společnosti Recom Reality.

„Ceny podle znaleckého posudku jsou administrativní a ve většině neodpovídají tržním cenám.“

Exkluzivita má pro i proti
S realitní kanceláří je možné uzavřít exkluzivní smlouvu, to znamená, že vaši nemovitost nemůže nabízet nikdo jiný. Exkluzivita zaručí kvalitnější propagaci nemovitosti, ale pokud jste si vybrali nesolidní kancelář, může se prodej protáhnout.

Nejlepší je proto před udělením exkluzivity zprostředkovatele pořádně prověřit a tuto výsadu dávat jen na kratší dobu s tím, že ji v případě spokojenosti prodloužíte. „Lidé mají představu, že čím víc realitek se bude prodejem zabývat, tím rychleji to půjde, ale opak je pravda,“ vysvětluje Ivan Žikeš.

„Pro zájemce je předem podezřelá každá nemovitost, která je nabízena deseti různými kancelářemi za deset odlišných cen.“

Realitní kanceláři, která si nezajistí u klienta exkluzivitu, hrozí, že bude na zakázce intenzivně pracovat, ale vzápětí se dozví, že nemovitost prodala před půl hodinou jiná kancelář. A jak to pak bude vysvětlovat svému zájemci, který už si na ni třeba vyřídil úvěr?

Dobrý makléř - ohrožený druh?
Seriózní realitka má tým zkušených makléřů, kteří umějí zajistit kompletní servis. Makléř si nemovitost prohlédne, získá od vás veškeré informace, připraví prezentaci na internetu, v realitních magazínech či novinách. Bude poté jednat se zájemci a provádět prohlídky buď za vaší přítomnosti, nebo sám, pokud mu svěříte klíče.

„Dobrý makléř je slušně oblečený, upravený, s úsměvem na tváři. Je komunikativní, má dostatečné znalosti a přehled, vždy plní to, co slíbí, je dochvilný a spolehlivý,“ tak vidí ideál Vojtěch Urbánek z brněnské firmy Real Spektrum.

Ale jaká je skutečnost? Makléři bývají zkušení obchodníci s přehledem o realitním trhu a znalostmi právní problematiky, takže jednání vedou lépe než laik. Ale nemohou nemovitost tak dobře znát, protože takových mají zpravidla na starosti desítky.

Pokud někdy přistihnete makléře při tom, že nedokáže odpovídat na zájemcovy otázky, nebo si dokonce vymýšlí a chová se neprofesionálně (zve na prohlídku několik zájemců najednou a nedopřeje jim dostatek času na prohlídku i rozmyšlení), kontaktujte ředitele realitní kanceláře a žádejte jiného makléře. Pokud vám nevyhoví, změňte realitní kancelář.

Co nesmí chybět ve smlouvě?

Prodáváte-li nemovitost přes realitní kancelář, měli byste uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu. V ní musí být hlavně uvedeno, mezi kým se uzavírá a co je jejím předmětem. „Častou chybou těchto smluv je, že za předmět je označována prodávaná nemovitost. Je jím přitom zprostředkování příležitosti uzavřít kupní smlouvu,“ vysvětluje Ivan Žikeš z Asociace realitních kanceláří ČR. Advokátka Barbora Mokrošová dodává, že nárok na provizi vzniká realitce, až když zájemce uzavře smlouvu, která je předmětem zprostředkování.

Smlouva by měla obsahovat i předané doklady k nemovitosti, její charakteristiku, prodejní cenu, jde-li o nájem, tak jeho výši, výši provize realitce, dobu platnosti smlouvy a podmínky možného odstoupení. Podle advokátky Mokrošové se vyplatí uzavřít smlouvu na dobu určitou, a pokud v ní realitka nesežene kupce, smlouva zaniká. Klient má však povinnost zaplatit provizi i po uplynutí účinnosti smlouvy, pokud realitní kancelář sehnala zájemce a kupní smlouva s ním byla uzavřena poté, co zprostředkovatelská smlouva už nebyla účinná.

„U seriózních realitek není v kupní ceně zahrnut pouze převodní poplatek družstvu u družstevních bytů a vaše daňové povinnosti vůči státu,“ říká David Černík z Maxima Reality. Všímejte si i toho, zda ze smlouvy neplynou nějaké závazky vůči realitní kanceláři, pokud se jí nemovitost nepodaří prodat (kompenzace nákladů na inzerci).