Při podepisování smlouvy se David unáhlil a nechal se ovládat emocemi. To byla...

Při podepisování smlouvy se David unáhlil a nechal se ovládat emocemi. To byla chyba. | foto: Profimedia.cz

Hledal vhodný byt. Krutá rána osudu ho připravila o práci, byt i peníze

  • 101
David Souček po dvou letech hledání konečně našel vysněné bydlení v pražských Strašnicích. Rezervační smlouvu podepsal okamžitě, i když byla nevýhodná. Pak ale zasáhl osud a vše vyvrcholilo ztrátou nového bydlení a propadnutím rezervačního poplatku.

„Je to už víc než dva roky, co jsem se začal koukat po novém bydlení. Přestože jsem už hodně let bydlel na Žižkově, lákalo mě vrátit se do rodných Strašnic,“ prozrazuje David.

„Vůbec bych neřekl, že jsem měl nějak přemrštěné požadavky. Spíš jsem neustále narážel na nemovitosti, které měly buď značné závady, věcné břemeno, nebo tam byly evidentně problémoví sousedé. Několikrát mi byl taky ze strany realitních kanceláří nabídnut byt z dědictví, kde spolu pozůstalí nebyli schopni promluvit, natožpak se v rámci prodeje na něčem dohodnout,“ vyjmenovává některé překážky, které mu komplikovaly cestu za novým bydlením.

Téměř po dvou letech nakonec nalezl nemovitost, která mu na první pohled ihned padla do oka. Třípokojový byt v posledním patře menšího činžovního domu Davidovi učaroval.

„Po první prohlídce jsem si byt prověřil na internetu, a protože se vše zdálo v pohodě, hned jsem zavolal makléřce, že ho chci,“ popisuje David rychlé rozhodnutí a dodává, že nechtěl na nic čekat, aby mu nemovitost někdo nevyfoukl.

Následující den na schůzce s makléřkou podepsal rezervační smlouvu, ve které se zavázal k podepsání kupní smlouvy do třiceti dnů a obratem složil rezervační poplatek 100 tisíc korun.

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Svůj realitní boj s bytem či rodinným domem nám zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Seriál, který má přispět ke zlepšení kvality služeb a kultivaci realitního trhu, připravuje Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci se společností Alisen.

„V té chvíli jsem v tom neviděl vůbec žádný problém. O bytu jsem byl stoprocentně přesvědčený. Navíc jsem věděl, že na hypotéku v potřebné výši dosáhnu, protože jsem si vše zjišťoval již na počátku hledání vhodné nemovitosti. Nebylo prostě o čem přemýšlet,“ říká David.

Při podepisování smlouvy se unáhlil a nechal se ovládat emocemi. „Jakkoli se může zdát koupě výhodná, nebo je kupující přesvědčen, že je daná nemovitost opravdu ta jediná pravá, je potřeba jednat s rozvahou. Ani v případě, že makléř argumentuje mnoha zájemci, je třeba nepodlehnout tlaku, nemovitost několikrát navštívit a rezervační smlouvy nikdy nepodepisovat tak, jak je předkládá realitní kancelář. Vždy by je měl překontrolovat odborník,“ radí Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Velký problém nastal ještě tentýž týden, kdy David zavazující rezervační smlouvu podepsal. „Stala se věc, kterou bych ani náhodou nečekal. V práci si mě zavolal šéf a sdělil mi, že se se mnou budou muset rozloučit,“ vzpomíná David na nepříjemnou situaci.

„Hlavou se mi v tu chvíli honilo hrozně moc věcí. Jednou z nich bylo, že na nový byt můžu rozhodně zapomenout, protože za těchto okolností nikde hypotéku nedostanu.“

David se snažil ihned kontaktovat makléřku, celou situaci jí popsat a vysvětlit, že mu to nejspíš zkomplikuje získání hypotéky. Makléřka mu však potvrdila jeho obavy. Tedy pokud z jakéhokoli důvodu závazek z rezervační smlouvy nesplní, poplatek mu propadne.

„Zkoušel jsem ještě vyjednávat v bance o nějaké jiné variantě financování, ale protože jsem aktuálně nemohl splnit požadavek o pravidelném příjmu, všude mě odmítli. Za několik dní jsem se tedy rozloučil se 100 tisíci, které realitní kanceláři propadly,“ popisuje David smutný konec své cesty za novým bydlením.

„Rezervační smlouvy předkládané realitními kancelářemi jsou velice často pro kupující nevýhodné a rizikové. Je tedy dobré požadovat určité úpravy směrem k lepší vyváženosti smlouvy. David mohl uvedené situaci předejít jednoduchým ujednáním, že v případě zamítnutí žádosti o schválení úvěru může od rezervační smlouvy bez sankce odstoupit,“ uzavírá Wenigrová.