Rady a porady pro úspory energie

-

Rekonstruujeme koupelnu a chtěli bychom tam udělat podlahové topení. V současné době topíme obyčejným plynovým kotlem s radiátory. Je nějaká možnost, jak podlahovku připojit ke stávajícímu systému, případně existují ještě další možnosti? B. L. Brno

Podlahové vytápění je určitě příjemné a navíc ekonomičtější než klasické vytápění radiátory. Je možné ho kombinovat i s vytápěním radiátory, z čehož vyplývá, že je obvykle možné připojit ho ke stávajícímu kotli. Toto připojení však musí být provedeno přes rozdělovač a je potřeba podlahové vytápění samostatně regulovat, aby teplota podlahy nepřesáhla příjemnou mez, tedy asi 28°C.
U podlahového vytápění upozorňuji na to, že pod topnými hady musí být masivní tepelná izolace, a to tím silnější, čím lepší je tepelná izolace nad nimi. Tím se myslí hlavně  korek, parkety, koberce a ostatní nášlapné vrstvy. Jinak by mohlo dojít
k tomu, že by se více vytápěl prostor pod podlahou než nad ní. Pokud při rekonstrukci není k dispozici dostatek místa na tepelnou izolaci, doporučuji použít místo klasického polystyrenu dražší tepelnou izolaci s lepším součinitelem tepelné vodivosti, tedy např. pěnový polyuretan.
Mimo připojení vytápění koupelny na stávající rozvod teplovodního vytápění je také možné řešit vytápění koupelny samostatně. Pro tento způsob vytápění mluví jednak to, že v koupelně požadujeme vyšší teplotu, a tedy je zde potřeba topit i tehdy, když jinde v domě nevytápíme, a pak také to, že koupelnu používáme pouze omezenou dobu během dne a v ostatní době ji stačí temperovat. Pro oddělené vytápění koupelny je možné použít klasické elektrické infrazářiče a nebo podlahové vytápění odporovými dráty či topnými rohožemi.
Odpovídá Roman Šubrt

Vážení čtenáři,
pokud máte doma problémy s vysokou spotřebou energie, hledáte ideální způsob vytápění či chcete například poradit se zateplením domu, pište své dotazy na adresu redakce. Odpovídat na ně bude Roman Šubrt z Energy Centre České Budějovice.